دکتر وحید دارابی » دلایل گسترش اعتیاد در جامعه چیست؟

دلایل گسترش اعتیاد در جامعه چیست؟

ترک اعتیاد

اعتیاد وابستگی جسمی و روانی یک فرد به ماده مضر برای جسم است و همین مضر بودن آن است که از طرف دولت ها برای آن ممنوعیت مصرف می گذارند، ولی در برخی از کشورها مصرف برخی از آن آزاد است، هرچند که این دلیل بر اعتیاد آور نبودن آن مواد نمی شود.

دلایل گسترش اعتیاد در جامعه

دلایل گسترش اعتیاد در جامعه

 

 

در بسیاری از موارد فروشنده های مواد عقایدی را در جامعه شیوع می دهند که باعث فروش بیشتر آن شود، مثل اینکه چون ماده ای مانند: گل در بعضی از کشور ها چون هلند و کاندانا آزاد است، پس مضر و اعتیاد آور نیست و می توان به راحتی از آن استفاده نمود.

تمامی این ها عقایدی هستند که از طرف فروشنده ها گسترش داده می شود، چون گل یک ماده گیاهی است، مضر نمی تواند باشد، اما هر گیاهی مفید نیست و بسیاری از گیاهی که مصرف می کنیم و در طبیعت وجود دارد، ماده ای سمی دارند و برای جسم و روان مضر هستند.

 

 

 

دلایل گسترش اعتیاد در جامعه

یکی از مواردی که موجب گسترش اعتیاد در جامعه می شود، این نقلیه غلط است که هر چیزی را باید یکبار امتحان کرد، اما در بسیاری از موارد با یک بار امتحان کردن یک ماده منجر به وابستگی برای سال ها خواهد شد و عوارض جسمی و روانی آن به دنبال آن خواهد بود.

تصورات نادرست

از جمله عقایدی که موجب گسترش اعتیاد در جامعه می شود و لازم است که این عقاید غلط به جوانان آموزش داده شود، این است که برخی از افراد حس می کنند تواناتر از بقیه هستند و هیچ گاه به مواد وابسته نخواهند شد و به همین خاطر مصرف شان را به صورت پراکنده یا تفریحی شروع می کنند ولی بتدریج مصرف بیشتر و تعداد روز ها بیشتر و بلاخره تبدیل به اعتیادی می شود که کنار گذاشتن آن کار بسیار سختی خواهد بود.

درمان اختلالات زودانزالی

در سال های اخیر یکی از دلایل گسترش اعتیاد، اختلال زودانزالی در آقایان است. درصد بالایی از معتادان به مواد مخدر افرادی هستند که برای درمان زودانزالی خوددرمانی کرده و برای درمان زودانزالی از مواد مخدر استفاده می کند. زودانزالی قابل درمان و کنترل است و مصرف مواد مخدر به جز وابستگی در آن ها مشکلی را درمان نخواهد کرد.

علائم افسردگی پس از ترک اعتیاد چیست؟

افسردگی پس از ترک مخدر ها علامتی شایع و آزار دهنده است. کاهش انرژی، خلق پایین، اختلال خواب و اشتها از علائم شایع است. این علامت ها می تواند، علائم زمینه ای باشد و می تواند به دلیل ترک اعتیاد باشد، در هر دو صورت اگر علامت ها خیلی شدید تر باشد. نیازمند به بررسی خواهد بود و مشاوره با روانشناسان و نورفیدبک می تواند کمک کننده باشد.

دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک با استفاده از تکنیک های روز دنیا به رفع مشکلات افراد می پردازد. جهت مشاوره با بهترین روانپزشک در تهران می توانید با شماره های 22584154 – 26471699 تماس حاصل فرمایید، یا به آدرس اینستاگرام دکتر وحید دارابی مراجعه نمایید.

 

آیا اختلالات اضطرابی مانع از ترک اعتیاد می شود؟

افرادی که سابقه اختلالات اضطرابی داشته اند یا طی مصرف اعتیاد دچار اختلالات اضطرابی شده اند، زمان ترک اعتیاد اضطراب آن ها تشدید می شود. به طور معمول افراد مضطراب یک خطر را بیشتر از آنچه هست برآورد می کنند. به همین دلیل زمانی که می خواهند اقدام به ترک نمایند، اضطراب آن ها بیشتر شده و در مواردی حتی احساس مرگ می کنند و از ترک اعتیاد اجتناب می ورزند.

لازم به ذکر است، افراد با چنین شرایطی قبل از آنکه اقدام به ترک نمایند نیازمند درمان های روان درمانی، نورفیدبک و درمان های دارویی است.

کلام آخر

در نهایت بگوییم برخی تصورات و ناآگاهی وجود دارد که می تواند منجر به گسترش اعتیاد در جامعه شود. لذا برای آنکه بتوانیم از گسترش اعتیاد در جامعه پیشگیری نماییم بهتر است سعی نماییم تا فرزندان و خانواده خود را آگاه سازیم. در صورتی که یکی از عزیزان شما به این مشکل مبتلا است می توانید برای ترک اعتیاد او با شماره های 09104614433 – 02177150329 تماس حاصل فرمایید، یا برای پرسیدن سوالات خود به قسمت انتهایی مقالات مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اعصاب و روان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

مقالات مرتبط
ترک اعتیاد الکل

ترک اعتیاد الکل

شاید فکر کنید که الکل جز مواد اعتیادآور مانند مواد مخدر نیست اما در اشتباه هستید. الکل یکی از شایع ترین مواد اعتیادآور و آسیب زاست و به دلیل ممنوعیت این ماده در کشور ما منجر به این شده که مورد سو استفاده افرادی شود که از مواد اولیه بد و بسیار مضر برای الکل استفاده کنند که گاها منجر به مرگ و کما رفتن و یا حتی کوری می شود.

علل روانشناختی اعتیاد

علل روانشناختی اعتیاد

اعتیاد یکی از مسائلی است که صرفا جسم افراد را در گیر نمی کند بلکه روان آدم ها نیز به آنها درگیر شده و مهم ترین بخش دشواری ترک اعتیاد نیز رها کردن روح آدم ها و عادت های روانی آدم ها از بند مواد مخدر می باشد.

روش های ترک سیگار

روش های ترک سیگار

ترک سیگار از مهم ترین اقداماتی است که بسیاری از سیگاری ها قصد آن را دارند اما به دلایل مختلفی موفق به عملی ساختن آن نمی شوند. اما در این بین هستند افرادی که جدیت شان را در این تصمیم ( تصمیم مبنی بر ترک سیگار) در قالب تلاش های مختلف نشان می دهند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *