دکتر وحید دارابی » درمان انواع اختلالات » خودشیفتگی چیست و چه نشانه های دارد؟

خودشیفتگی چیست و چه نشانه های دارد؟

خودشیفتگی

در روانپزشکی بخشی وجود دارد تحت عنوان روانشناسی شخصیت که در آن به انواع الگوهای شخصیتی و نیز انواع اختلالاتی که در شخصیت افراد وجود دارد می پردازند. این بخش از روانپزشکی از مهم ترین و کاربردی ترین بخش هایی است که روانپزشک ها زیادی بر اهمیت آگاهی در این زمینه تاکید می کنند.

یکی از انواع اختلالاتی که افراد مختلفی می توانند به آن دچار باشند اختلال خودشیفتگی است که موضوع مورد بررسی در این مقاله است.

اختلال خودشیفتگی دارای علائم و نشانگانی است و نیز همچنین در اثر علل و عوامل مختلفی ایجاد می شود. در ادامه تمامی جنبه های این اختلال در قالب بخش های مختلفی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خودشیفتگی چیست و چه نشانه های دارد؟

خودشیفتگی چیست و چه نشانه های دارد؟

فرد خودشیفته کیست؟

افرادی که دچار اختلال خودشیفتگی هستند خودشان را دارای مهارت های فوق العاده ای می دانند. اینان تصور می کنند که برتر از دیگران هستند و از جذابیت های بسیاری برخوردار هستند. اینان در توهمات و تخیلات خودشان زندگی می کنند و در آن تخیلات لذت می برند. در واقع در این وضعیت خودشان را همواره بهتر، زیبا تر و توانمند تر از دیگران می دانند. به دستاوردهای هرچند کوچک خود بسیار مغرور هستند و به آن تاکید می کنند.

افراد خودشیفته همواره می خواهند که دیگران با آنها با احترام زیادی برخورد کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های افراد خودشیفته این است که به هیچ عنوان توان پذیرش انتقاد از سوی دیگران را ندارند. از سوی دیگر اینان زمانی که مورد انتقاد قرار می گیرند بسیار برآشفته می شوند و حتی به فکر انتقام از شخص منتقد می افتند.

اینان برای اینکه خودشان را برتر از دیگران جلوه بدهند دیگران را تحقیر می کنند و آنها را مورد توهین قرار می دهند.

یکی از مهم ترین و بدترین ویژگی افراد خود شیفته این است که نمی توانند دیگران را درک کنند. در واقع احساس همدلی در اینان وجود ندارد. برای مثال اگر با یک فرد خودشیفته از تنهایی، اضطراب و احساسات ناخوشایند خود صحبت کنید آنها نمی توانند درکی از احساسات شما داشته باشند. گرچه ممکن است در ظاهر به درک خود تظاهر کنند.

تمامی نکاتی که گفته شد به نوعی علائم خودشیفتگی است. بسیاری از روانپزشکان اظهار می کنند که شناخت افراد خودشیفته در مواردی بسیار دشوار است زیرا که به نوعی نعل وارونه می زنند و به نوعی عمل می کنند که این علائم را در خود پنهان کنند. گرچه در پنهان کاری نمی توانند موفق باشند و در شرایطی خاص شخصیت واقعی خود را نشان می دهند.

علل بروز اختلال خودشیفتگی

واقعیت این است که علت های مختلفی می تواند در بروز این اختلال دخیل باشد. برای مثال برخی از افراد به دلیل اینکه در دوران اولیه و حساس زندگی خود با رفتارهایی نامتناسب از سوی والدین خود روبرو شده اند در واقع این رفتارها را در آینده از خود بروز می دهند. در واقع افراد خودشیفته به نوعی الگوهای رفتاری والدین خود را در بزرگسالی تکرار می کنند، اما دومین علت می تواند دلایل ژنتیکی باشد که فرد از افراد درجه یک خود به ارث برده باشد.

انواع خودشیفتگی

واقعیتی که وجود دارد این است که این اختلال از درجات خفیف شروع می شود و تا حدی پیش می رود که به درجه روان پریشی شدید می رسد. برخی از افراد خودشیفتگی پنهان دارند و برخی علائم خودشیفتگی را تا حد زیادی بروز می دهند زیرا که درجه شدیدی دارد.

خودشیفته ها دو طیف عمده را تشکیل می دهند:

عده ای هستند که بیش از حد بر خصوصیات جسمانی و فیزیکی خود توجه می کنند. مثلا تاکید زیادی بر زیبایی خود دارند. این دسته از خودشیفته از امتیازات جسمانی، زیبایی و جذابیت های اندام های خود استفاده می کنند تا دیگران را تحت تاثیر خود قرار دهند تا احساس برتر از دیگران بودن را در خود ایجاد کنند.

دومین دسته از خودشیفته ها کسانی هستند که بر توانایی های ذهنی، هوشی و استعدادی خود تاکید می ورزند و از اینها در جهت برتری جویی بر دیگران استفاده می کنند.

انواع خودشیفتگی

انواع خودشیفتگی

با افراد خودشیفته چگونه برخورد کنیم؟

یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که در صورتی که علائم و نشانه های خودشیفتگی را در هر فردی که در اطراف شما وجود دارد مشاهده کردید باید اولین اقدامی که بردارید این باشد که از آنها فاصله بگیرید.

زیرا که این افراد می توانند عزت نفس و اعتماد به نفس شما را بگیرند و درنهایت با غمی عمیق شما را به حال خود تنها بگذارند. همانطور که گفتیم افراد خودشیفته از توهین کردن و تحقیر کردن ابایی ندارند و از این رو می توانند شخصیت شما را به لجن بکشانند. در واقع خودشان در منجلابی افتاده اند که می خواهند دیگران را نیز با خود به منجلاب بکشند. آن ها می خواهند عقده حقارت خود را در سایه تحقیر شما پنهان کنند.

ازدواج با فرد خودشیفته

یکی از خطرناک ترین روابطی که می توانید داشته باشید این است که با افراد خودشیفته وارد روابط عاشقانه و یا رابطه ای جدی برای ازدواج شوید.

به باور بسیاری از روانپزشک ها سخت ترین شکست های عاطفی را می توان در ارتباط با افراد خودشیفته تجربه کرد. زیرا که آنها در ابتدای ارتباط عاشقانه شما را به اوج احساسات عاشقانه و زیبا بودن، مهم بودن می برند و عمیق ترین عاطفه ها را به شما هدیه می کنند و در نهایت شما را در اوج به نوعی رها می کنند که به قعر دره سقوط کنید. بنابراین ارتباط و ازدواج با این افراد بسیار سخت و مشکل آفرین خواهد بود.

نکته آخر

در پایان این توصیه را داریم که در زمینه ارتباطات شخصی و عاشقانه خود نهایت دقت را داشته باشید. زیرا که افراد خودشیفته در صورتی که به هر عنوانی وارد زندگی شما شوند می توانند آسیب های روحی جدی را به شما وارد نمایند.

بسیاری از روانپزشکان توصیه می کنند، در صورتی که می خواهید وارد رابطه ای عاشقانه شوید یا اینکه برای شریک زندگی خودتان کسی را انتخاب کنید حتما از فردی که در این زمینه مهارت دارد کمک بگیرید تا مبادا در دام افرادی بیفتید که به نوعی به اختلال شخصیت دچار هستند.

یکی از بدترین اختلالاتی که  وجود دارد اختلال شخصیت خودشیفتگی است که می تواند تاثیرات عمیقی روی احساسات شما داشته باشد.

راه های ارتباطی با دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک:

شماره های تماس: 22584154 – 26471699

صفحه اینستاگرام: dr.vahiddarabi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

مقالات مرتبط
درمان اختلالات خلقی

درمان اختلالات خلقی

به مشکلات مختلف سلامت روان مانند افسردگی های عمده، شیدایی، اختلال قطبی، افسردگی های فصلی و غیره اختلالات خلقی گفته می شود. در هر یک از این اختلالات، تغییر جدی در خلق و خو، وضعیت احساسی فرزند شما را شکل می دهد. برخلاف خلق و خوی معمولی در کودکان، اختلال خلقی شامل افکار...

خطر فرسودگی شغلی در زنان پرکار

خطر فرسودگی شغلی در زنان پرکار

بررسی های روان شناسی نشان داده است زنان قادر هستند چندین کار را هم زمان با هم انجام دهند. اکثر خانم ها را در حالی در حال انجام کار می بینیم که همزمان در حال فکر کردن بر روی مساله دیگر، تماشای برنامه یا گوش دادن به حرف های شخصی حال از پشت تلفن یا از رادیو هستند یا در...

افسردگی در دوران کرونا

افسردگی در دوران کرونا

بحران کرونا در سالهای اخیر با تار و پود زندگی همه افراد آمیخته است، به طوری که همه ابعاد زندگی افراد را در بر گرفته است و از کودک تا فرد بزرگسال همه تحت تاثیر آن هستند. از سوی دیگر اقدامات دولت ها برای کنترل بیماری کرونا، مانند قرنطینه اجباری، رعایت فاصله اجتماعی و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *