دکتر وحید دارابی » مشاوره خانواده » 15راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

15راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان یکی از نکات مهم برای پیشرفت آن ها در زندگی و رویارویی با مشکلات است. طبق تحقیقات کودکانی که دارای اعتماد به نفس می باشند به راحتی در مقابل مشکلات و سختی ها می توانند دوام بیاورند و راه حل های بهتری را در پیش می گیرند.

اعتماد به نفس ناشی از حس برتری می باشد و یک کودک که اعتماد به نفس بالایی دارد یک دید مثبت از توانایی هایش دارد که به دلیل موفقیت های کوچک و بزرگش است. در واقع تحسین پدر مادر از عملکرد مثبت فرزندشان می تواند باعث بالا رفتن اعتماد بنفس وی شود.

در ادامه به توضیح 15 نکته که باعث افزایش اعتماد بنفس کودک شما می شود خواهیم پرداخت:

دوست داشتن فرزند

یکی از پایه های افزایش اعتماد بنفس کودکان دوست داشتن آن ها است. قطعا والدین فرزند خود را دوست دارند اما گاهی رفتار غلت آن ها سبب می شود کودکشان چنین احساسی نداشته باشد.
کودکان نیاز دارند ابتدا در خانواده و سپس در میان دوستان و جامعه مورد پذیرش دیگران باشند بنابراین اولین قدم این پذیرش باید در خانواده باشد. عشق یکی از پایه های قوی برای بالا رفتن اعتماد بنفس است.

تقدیر و تحسین از موفقیت های کودک خود

یکی از اقداماتی که باعث بالا رفتن اعتماد بنفس کودکان می شود تقدیر و ستایش آن ها می باشد که البته باید این کار به طور درستی انجام شود. در صورتی که فرزند شما در یک پروسه به موفقیت می رسد باید او را تحسین کنید واگر هم تلاش او به نتیجه نرسید او را تخریب نکنید و باز هم تلاشی که در این راه کرده است را ستایش کنید. ب هفرزند خود بگویید عیبی ندارد که در همه چیز عالی نباشی باید برای برخی مسائل تلاش خود را بیشتر کنی.

تعیین اهداف واقع گرانه برای کودک

برای کودکتان در هر کاری هدف تعیین کنید و ابتدا از اهداف کوچک این کار را شروع کنید. برای مثال اگر کودکتان یک ورزش را شروع می کند برای او هدف تعیین کنید که مثلا به المپیک می رود البته این هدف نباید به گونه ای باشد که غیر واقع گرایانه باشد و برای مثال فرد در حالی که در گروه دبیرستان شکست می خورد او را تشویق به المپیک کنید. این کار اعتماد بنفس کاذب را پرورش می دهد.

یاد دادن دوست داشتن خود

برای این که به فرزند خود یاد بدهید که خود را دوست داشته باشد بهتر است این کار را برای خود انجام دهید. برای مثال اگر کوچکترین موفقیتی در هر زمینه بدست می آورید آن را با کودک و همسر خور جشن بگیرید و خود را به نوعی تحسین کنید.

بهتر است درباره ی موفقیت ها با فرزند خود صحبت کنید و به او مهارت هایش را و نحوه استفاده از آن ها را آموزش دهید.

انعطاف پذیر بودن

همیشه نباید انتظار موفقیت را داشت و در برخی راه ها شکست وجود دارد اگر کودک شما این را پذیرفت می توانید به او یاد دهید که باید همواره تلاش کند و هر بار این تلاش را بیشتر کند تا به نتیجه خوب برسد. بهتر است به او یاد بدهید نباید نا امید شد و در واقع شکست قسمتی از زندگی است و می توان آن را با هوش و ذکاوت و تلاش بیشتر کنترل کرد.

هرگز در صورت شکست فرزند خود را دلداری نداده و همچنین دعوا هم نکنید که تلاش نکرده، بهجای این کار به او آموزش دهید چگونه می تواند اوضاع را بهتر کند. در این صورت هنگامی به موفقیت برسد به خود افتخار می کند.

ارتقا قوه استقلال و کنجکاوی

کودکانی که دارای قوه اعتماد به نفس هستند خود را توانا دانسته و بدون هیچ ترسی نسبت به زمین خوردن کار خود را انجام می دهند بهتر است با برسی محیط این فضا را به او بدهید. اگر راه جدیدی برای یک بازی پیدا کرد به عنوان یک اکتشاف او را تحسین کنید. برای مثال لقمه گرفتن را به او یاد دهید و سپس این کار را به او بسپارید.

تشویق کودک به ورزش

ورزش عاملی است که باعث اعتماد بنفس می شود زیرا کودک طعم واقعی تلاش و پیشرفت را درک خواهد کرد. همچنین ورزش باعث می شود کودک شما استعداد های خود را پیدا کند و شکست را تجربه کند و همچنین در انجام کار گروهی قوی شود. همچنین با ورزش کودک به بدن خود احترام می گذارد و به اعتماد بنفس می رسد.

پشتیبانی از اشتیاق کودک

به کودک خود کمک کنید تا نقطه قوت خود و علاقه خود را پیدا کند و. به او فرصت رسیدن به آن را بدهید. اگر کودک شما به فوتبال علاقه دارد او را برای این راه آماده منید و با درس و کلاس جلوی او را نگیرید. البته بیش از حد فرزندتان را آزاد نگذارید.

تنظیم قوانین سازگار

کودک شما می داند که باید قوانینی را انجام دهد که درباره عملی کردن این قوانین به خود اعتماد دارد. البته طبیعی است که قادر نباشد برخی قوانین را اجرا کند. این قوانین در هر خانواده متفاوت است و انجام آن به کودک اعتماد بنفس می دهد. به یاد داشته باشید که شما پدر مادر هستید نه دوست و باید قوانین اجرا شوند.

دادن گزینه انتخاب به فرزند

به کودکتان اجازه دهید قوه اختیار را در خود تقویت کند و به او کمک کنید در انتخاب لباس، غذا و … خود به تنهایی انتخاب انجام دهد.

اجازه انجام کار ها به کودک

به کودکتان اجازه دهید کار هایش را انجام دهد و به جای او کاری انجام ندهید برای مثال پوشیدن لباس یا چیدن سفره را به او بسپارید. با این کار ها او به توانایی های خود پی برده و اعتماد بنفسش بالا مرود. همچنین یاد می گیرد همیشه نمی تواند بهترین باشد و اگر اشتباه کرد نا امید نشود.

دوری از عجله و ستایش نادرست

در ستایش کردن کودک خلاق باشید و فقط از جملات مثل تو عالی هستی استفاده نکنید. به صورت های گوناگون این تشویق را انجام دهید. در رسیدن کار های فرزند خود به نتیجه مطلوب عجول نباشید و به او فرصت آزمون و خطا بدهید.

رفتار مناسب خانوادگی

به فرزند خود وظایفی را بسپارید تا احساس شایسته بودن به او دست بدهد و اگر به مشکل خورد بتواند با احساس مسئولیت آن را حل کند. هرگز کودکان خود را مقایسه نکنید و برای آن ها به عنوان جایزه هدایایی تهیه کنید که با شخصیتشان جور باشد.

محکوم نکردن احساسات کودک

زمانی که از چیزی ناراحت هستید عصبانیت خود را نشان ندهید و لحظه ای فکر کنید تا کاری که منجر به پشیمانی است انجام ندهید. به کودکتان نشان دهید با او افکارتان متفاوت است اما احساسات خاصی بروز ندهید.

اختصاص دادن وقت به کودک خود

برای یکبار در هفته به طور مجزا برای فرزند خود وقت بگذارید با این کار احساس می کند ارزشمند است. این کار باغث می شود کودک با شما صمیمی شده و حرف هایش را بیان کند و پیوند میان شما قوی شود.


دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نقش والدین در استرس کودکان

نقش والدین در استرس کودکان

همه بچه ها هر از گاهی احساس ترس می کنند. انواع ترس هایی که آنها تجربه می کنند می تواند با افزایش سن تغییر کند. اما اگر ترس‌های خود را از بین نبرند یا نگرانی ‌هایشان برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است دچار اختلال اضطراب شوند. کودکان مبتلا به اختلالات اضطرابی ممکن است...

هدف از مشاوره خانواده

هدف از مشاوره خانواده

خانواده تاثیر بسیار مهمی در سلامت روان هر فرد و بخصوص در شکل‌گیری شخصیت کودک دارد. هرچقدر که خانواده به موفقیت افراد کمک می‌کند، به همان میزان هم می‌تواند مشکلاتی را برای فرد بوجود آورد. برای داشتن یک خانواده سالم و شاد، همه افراد باید نهایت تلاش خود را انجام دهند و...

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

یکی از موضوعاتی که امروزه از اهمیت ویژه ای برای زوجین برخوردار است انجام مشاوره ی پیش از ازدواج است. در این جلسات مشاوره بسیاری از مشکلات زوجین مورد بررسی قرار می گیرد و هر فرد از ویژگی های شخصیتی طرف مقابل با خبر می شود. همچنین بهترین روانپزشک در تهران شما را با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *