دکتر وحید دارابی » مشاوره خانواده » طلاق عاطفی علل و عوامل هشدار دهنده آن

طلاق عاطفی علل و عوامل هشدار دهنده آن

طلاق عاطفی چیست؟ در صورتی که زن و شوهر از زندگی مشترک خود رضایت نداشته باشند و روابط بین آن ها به سردی گراید، ممکن است با ادامه دار شدن مشکل، طلاق عاطفی اتفاق بیفتد.

طلاق عاطفی منجر به جدا شدن همسران از یکدیگر به لحاظ روحی، جسمی و جنسی می گردد و تبعات زیادی به همراه دارد. پس از آشکار شدن مشکلات زناشویی، زوجین تا چند وقت با یکدیگر دعوا و مشاجره دارند اما بعد از آن، مرحله ی بی تفاوتی فرا می رسد و طلاق عاطفی اتفاق می اقتد.

به طور کلی دو نوع طلاق وجود دارد:

طلاق عاطفی که در آن زوجین همچنان با هم زیر یک سقف زندگی می کنند اما نه مثل همسران واقعی بلکه مانند دو همخانه که هیچ احساسی نسبت به یکدیگر ندارند. لازم به ذکر است که طلاق عاطفی می تواند یکی از زمینه سازهای طلاق قانونی باشد.در ادامه می خواهیم عوامل بروز طلاق عاطفی، نشانه ها و راه های درمان آن را با شما در میان بگذاریم. همچنین برای حل این مشکل میتوانید به پزشک مشاوره خانواده کمک بگیرید.

عوامل ایجاد طلاق عاطفی

عوامل متعددی می توانند بر روی رابطه ی زن و شوهر تاثیر گذاشته و باعث ایجاد طلاق عاطفی گردند.

برخی از این عوامل عبارت است از:

 • نارضایتی جنسی یک طرفه یا دو طرفه
 • برآورده نشدن انتظارهای طرفین در یک رابطه
 • تامین نشدن نیازهای عاطفی
 • بی توجهی به نیازهای جنسی و عاطفی همسر
 • انتخاب همسر اشتباه
 • مشکلات روانی هر یک از طرفین
 • دخالت دیگران در فرایند زندگی زناشویی
 • نداشتن شناخت کافی از شریک زندگی

شاید از خود بپرسید که چرا با وجود این همه مشکل، زن و شوهر از یکدیگر به طور رسمی طلاق نمی گیرند؟

دلایل مختلفی برای طلاق عاطفی وجود دارند که همسران با توجه به آن ها مجبور می شوند از طلاق قانونی صرف نظر کنند و مانند دو غریبه در کنار هم به ادامه ی زندگی بپردازند.

دلایلی مثل:

 • منع طلاق از طرف جوامع سنتی مانند جامعه ی ایران
 • عدم توانایی شوهر در پرداخت مهریه
 • در صورتی که فردی که حضانت را فرزند را بر عهده می گیرد، توانایی مالی نگهداری از او را نداشته باشد.
 • در صورتی که دوری از فرزند برای فردی که حضانت فرزند را واگذار می کند، مشکل ایجاد کند.
 • در صورتی که پدر و مادر نمی خواهند با طلاق رسمی به روحیات فرزند آسیبی وارد کنند، ممکن است دست به طلاق عاطفی بزنند و از طلاق رسمی و قانونی صرف نظر کنند.

 

نشانه های طلاق عاطفی

 • فروکش کردن احساساتی که در ابتدای رابطه بسیار شدید می نمودند. از جمله هیجان و اشتیاق
 • اعتماد متقابل زن و شوهر به یکدیگر کاهش می یابد.
 • نسبت به یک دیگر بی توجه می شوند.
 • زمانی که همسران به با هم بودن اختصاص می دادند کاهش می یابد.
 • حس نیاز و وابستگی به همسر بسیار کاهش می یابد.
 • میزان تفریحات و فعالیت های مشترک کاهش می یابد.
 • یکی از همسران یا هر دوی آن ها دیگران را به همسر خود ترجیح می دهد.
 • خانه ی گرم و پر نشاط گذشته به فضایی سرد و خشک تبدیل می گردد.
 • از حس وابستگی، امنیت و اعتمادی که فرزندان نسبت به والدین خود احساس می کردند به شدت کاسته می شود.

بیشتر بخوانید: حفظ رابطه ی عاطفی

آیا طلاق درمانی دارد؟

در بسیاری از موارد با کمک و همراهی مشاور می توان از بروز طلاق عاطفی جلوگیری و یا حتی در صورت بروز، می توان آن را درمان کرد.

اگر طرفین با صبر و حوصله به سخنان یکدیگر گوش کنند، به نیاز های عاطفی و جنسی یک دیگر توجه کنند و همسر را برای خود محرم اسرار بدانند، می توان جلوی ایجاد بسیاری از مشکلات و سوءتفاهم هایی که منجر به بروز طلاق عاطفی می گردند را گرفت.

یکی از بهترین راه حل هایی که در این مورد وجود دارد، پایین آوردن توقعات از همسر است. بهتر است گاهی یک پله پایین بیاییم و به جای ایده آل گرایی، واقع گرایی را در دستور کار زندگی خود قرار دهیم.

نشانه ها و علائم طلاق عاطفی

از جمله راه هایی که می تواند از بروز طلاق عاطفی جلوگیری کند، آگاهی از علائم و نشانه های این طلاق است. همچنین می توانید از راه حل زوج درمانی هم استفاده کنید.

تعدادی از هشدارها و علائمی که از آگاهی شما در ارتباط با طلاق عاطفی می تواند کمک کند عبارتند از:

شما و یا شریک عاطفیتان دچار تغییراتی شده اید

یکی از بارزترین نشانه های طلاق عاطفی، تغییر کردن تدریجی زن و مرد در زندگی مشترک است. این تغییر گاهی به شکل مثبت و یا رو به رشد کردن است یا به شکل مفی به معنای جدا شدن از یکدیگر است.

در طلاق عاطفی، بسیاری از علاقه و فانتزی های دو نفر تغییر کرده که این افراد حرف مشترکی با یکدیگر ندارند. همان طور که می دانید کنار آمدن و یا عادت کردن به این تغییرات بسیار دشوار است و در صورتی که هر یک از افراد نتوانند این تغییرات را بپذیرند اوضاع بیشتر از آن که به نظر می رسد پیچیده می شود.

خیانت کردن

از دیگر علائم و نشانه های طلاق عاطفی خیانت کردن است. 

زمانی که همسر شما دچار خیانت می شود، این خیانت او می تواند احسااست شما را تغییر و یا تحت تاثیر خود قرار دهد. در صورتی که بخواهید به شریک عاطفی خود فرصتی جدید بدهید، آسیب روحی که به شما وارد شده است کاملا جبران ناپذیر است.

در موادی این احتمال وجود دارد که نتوانید هرگز به شریک عاطفی خود اعتماد کنید که این موضوع سبب می شود تا به مرور زمان شما از شریک عاطفی خود فاصله بگیرید به طوری که شاید زیر یک سقف زندگی کنید اما شما با هم کاملا غریبه هستید.

عدم صمیمیت

در طلاق عاطفی، متاسفانه صمیمیت بین افراد تا حد زیادی از بین می رود. به طور مثال ممکن است پارتنر شما دیگر در مورد اتفاقات روزمره خود با شما صحبت نکند و برای هر اتفاقی غر بزند و دیگر به نوازش کردن شما تمایلی نداشته باشد.

در طلاق عاطفی، شما و همسرتان تمام رویا و امیدهایی که در اوایل ازدواج ساخته اید را در این مرحله اهمیت خود را به طور کامل از دست داده است که این عدم صمیمیت می تواند تاثیر به سزایی در رابطه جنسی شما داشته باشد.

مشاجره های دائمی

یکی از مهم ترین خواسته های افراد از ازدواج، داشتن  خانه ای آرام و امن، با یک شریک دلسوز است. در مواردی مشاهده شده است که زوجین، بر سر هر چیزی کوچکی با هم مشاجره می کنند و این افراد دائما با خود کلنجار می روند که این موضوع سبب می شود تا خانه ارام شما به محیطی پر از تنش تبدیل شود.

همچنین بروز این اتفاق می تواند روحیه شما را بسیار فرسوده کند.

انتقادات کردن های بیش از حد

بسیاری از افراد، در شروع رابطه، برای آنها همه چیز عاشقانه و زیبا به نظر می رسد ولی متاسفانه با گذشت زمان و پیشرفت کردن روابط، ممکن است به یکباره روابط شما تحت تاثیر قرار بگیرد گویی که انگار این افراد عینک خوش بینی را از چشمان خود برداشته و تازه نقص ها و کم و کاستی های شریک عاطفی خود را دیده اند.

عدم لذت بردن از کنار هم بودن

همانطور که می دانید داشتن یک رابطه سالم با دوستان خود در خارج از خانه در حدی که در چارچوب خود حفظ شود، می تواند درست و سالم باشد اما در صورتی که شریک زندگی شما به کسی غیر از شما اعتماد کرده باشد باید در مواردی نگران شوید زیرا که ممکن است پای یک رابطه جدید در وسط باشد.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ویژگی‌های بهترین زوج درمانگر در تهران

ویژگی‌های بهترین زوج درمانگر در تهران

بهترین زوج درمانگر در تهران باید دارای تخصص و تجربه کافی، صلاحیت علمی، اهداف درمانی مشخص، مهارت و قدرت تشخیص مناسب انواع مشکلات میان زوج باشد. 5 ویژگی بهترین زوج درمانگر در تهران بهترین زوج درمانگر در تهران باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ در این متن به بررسی مهم‌ترین...

نقش والدین در استرس کودکان

نقش والدین در استرس کودکان

همه بچه ها هر از گاهی احساس ترس می کنند. انواع ترس هایی که آنها تجربه می کنند می تواند با افزایش سن تغییر کند. اما اگر ترس‌های خود را از بین نبرند یا نگرانی ‌هایشان برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است دچار اختلال اضطراب شوند. کودکان مبتلا به اختلالات اضطرابی ممکن است...

افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 15 راهکار مفید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 15 راهکار مفید

اعتماد به نفس در کودکان یکی از نکات مهم برای پیشرفت آن ها در زندگی و رویارویی با مشکلات است. طبق تحقیقات کودکانی که دارای اعتماد به نفس می باشند به راحتی در مقابل مشکلات و سختی ها می توانند دوام بیاورند و راه حل های بهتری را در پیش می گیرند. اعتماد به نفس ناشی از حس...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *