دکتر وحید دارابی » مشاوره درمانی » نوروفیدبک چیست و چه مزایایی دارد؟

نوروفیدبک چیست و چه مزایایی دارد؟

مغز انسان عضوی بسیار پیچیده است که می تواند هم باعث ایجاد اختلال شود هم آن را درمان کند. فقط نیاز به تمرین و فراگیری دارید که بتوانید با توانمندی های ذهن خود، هر گونه از اختلالات روانی خود را درمان کنید. نوروفیدبک ها مانند آینه عمل می کنند می توانید هر عملی انجام دهید و بازخوردشان را به شما نشان دهد، تا بتوانید ایرادات آن را برطرف کنید. روشی است که ثابت می کند مغز انسان چقدر قدرت مند و پیچیده است که حتی بر روی اعمال خود نیز می تواند نظارت داشته باشد.

در ادامه در خصوص چیستی و کاربرد های مهم این روش بیشتر برای تان توضیح می دهیم تا در جهت ارتقا آگاهی های عمومی گامی هر چند کوچک برداشته باشیم و باشد که جامعه ای سالم و به دور از بیماری های جسمی و روحی داشته باشیم و این آرمان نیز تحقق یابد.

 

نوروفیدبک چیست و چگونه انجام می شود؟

نوروفیدبک همانطور که از معنای اسم آن پیداست نوعی درمان روانی محسوب می شود، فیدبک در زبان انگلیسی به معنی بازتاب یا بازگشت اعصاب به مغز است، در ادامه توضیح می دهیم چرا به این نام شهرت یافته است.

یک درمان تخصصی است که از فناوری رایانه پیشرفته برای تعادل و بهینه سازی مغز استفاده می کند. این یک درمان سرگرم کننده، تعاملی و جذاب است که به شما کمک می کند مغز خود را در حالت سالم تر و متمرکز تر تقویت کنید.

نوروفیدبک درمانی باید توسط بهترین روانپزشک انجام شود.

نوروفیدبک چیست؟
نوروفیدبک چیست؟

در این روش با استفاده از دستگاه های فوق پیشرفته ای به نام ces و tdcs  که یک نوع نمایشگر های واقعی هستند را امواج الکتریکی مغز را ثبت و بازخوردشان را به فرد منتقل می کنند تا بتواند به کمک درمانگر ها فعالیتهای مغزی شان را رصد کنند و  ایراداتی که در مغزشان وجود دارد را شناسایی و درمان کنند. هم چنین امواج مغزی خود را تنظیم کنند.

با استفاده از حسگر های که الکترود نامیده می شوند و از دستگاه های مذکور  به سر بیمار وصل می شود می توانند به این امر دست یابند که اطلاعاتی که در مغز جا به جا می شوند را ببینند و در صورت مشاهده اختلالی آن ها را درمان کنند.

.. نوروفیدبک در اصل سیستمی است که به مغز می آموزد که چگونه در یک دامنه بهینه تر عمل کند. آموزش نوروفیدبک کاملاً ناخودآگاه است و دقیقا به همین دلیل است که کاربرد دارد.

نوروفیدبک ها چه کاربردی دارند؟

به درمان طیف گسترده ای از اختلالات روانی می پردازد که درمان هرکدام از آن ها می تواند با استفاده از روش های سنتی گذشته، مدت ها طول بکشد. اما از طریق نوروفیدبک ها در تعداد جلسات محدودی درمان صورت می گیرد.

می تواند اختلالات روانی زیر را درمان کند:

 • درمان اضطراب، بیشترین بازخورد های درمانی متعلق به درمان اختلال اضطرابی است.
 • درمان اختلال وسواس فکری-عملی، باعث می شود کمک کند افکار مزاحم از ذهن انسان دور شود.
 • درمان اختلال انحرافات جنسی
 • درمان بیش فعالی، که حدود 80 – 90 درصد از آمار مبتلایان به این اختلال کودکان هستند که در صورت عدم درمان آن می تواند در زندگی آینده آن ها تاثیرات منفی بگذارد.
 • اختلال در یادگیری، این نوع اختلال می تواند سطح کیفیت زندگی را به شدت کاهش دهد، روش معجزه آسای نوروفیدبک می تواند به درمان بی دردسر و غیر تهاجمی آن بپردازد.
 • آسیب های مغزی، که در اثر صانحه یا تصادفی به مغز وارد شده است را نیز درمان می کند که به یاری بسیاری از پزشکان مغز و اعصاب شتافته است.
 • درمان اختلال خواب، افرادی بسیاری زیادی از دیر به خواب رفتن یا سبکی خواب خود رنج می برند، که این اختلال نشان از وجود ایرادی در سیستم مغزی آنها است که نورفیدبک می تواند به خوبی آن ها را درمان کند.
 • درمان اختلال افسردگی
 • رفع تاثیرات سوء مصرف مواد مخدر بر روی کارکرد های مغزی و کمک به ترک اعتیاد
 • درمان اختلال نقص توجه
 • درمان بیماری آلزایمر که متاسفانه این بیماری امروزه بسیار فراگیر شده است و راه کار های درمانی آن بسیار محدودمی باشد.

دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک با استفاده از تکنیک های روز دنیا به رفع مشکلات افراد می پردازد. جهت مشاوره با بهترین روانپزشک در تهران می توانید با شماره های 22584154 – 26471699 تماس حاصل فرمایید، یا به آدرس اینستاگرام دکتر وحید دارابی مراجعه نمایید.

فواید استفاده از روش نوروفیدبک

 • از فوائد و مزایای این روش درمانی موثر و کارآمد می توان به بی عوارض بودن آن اشاره کرد.
 • در این روش درمانی از دارو یا جراحی استفاده نمی کنند.
 • میزان بالای ماندگاری و اثر بخشی آن
 • روشی است بدون درد یا خونریزی برای همین بسیاری از کودکان را از این طریق درمان می کنند.
 • سرعت بالای نتیجه دهی آن
 • تقویت حافظه
 • افزایش تمرکز حواس
 • به راحتی می توانید سبک زندگی و تفکرات خود را تغییر دهید.
 • محدودیت سنی ندارد
نوروفیدبک
نوروفیدبک

نوروفیدبک چگونه به تمرکز کودکان در مدرسه کمک می کند؟

اغلب در کودکانی که علائم و نشانه های ADD/ADHD را بیان می کنند، نوروفیدبک درمانی به آنها می آموزد که چگونه مغز خود را در حالتی قرار دهند که برای یادگیری آماده شده است. در بیشتر موارد، کودکان امواج دلتا، تتا و آلفا اضافی را در لوب فرونتال تولید می کنند که منجر به علائمی مانند مشکل در تمرکز و توجه، تکانشگری و مشکلات حافظه می شود که همگی عملکرد تحصیلی را مختل می کنند. نوروفیدبک ممکن است برای آموزش مغز استفاده شود تا امواج مغزی ناخواسته

عوارض جانبی درمان های نوروفیدبک

نوروفیدبک اگر به درستی تجویز شود هرگز عوارض جانبی منفی و جدی ایجاد نمی کند.  برخی از مراجعان ممکن است بعد از چند جلسه اول خود دچار خواب آلودگی خفیف شوند، اما این اثر موقتی است. اگر مراجعین قبل از اتمام جلسه دچار کم آبی بدن شوند، ممکن است در حین یا بعد از تمرین دچار سردرد شوند. در حالی که نوروفیدبک بسیار بعید است که عوارض جانبی ایجاد کند، اغلب منجر به طیف وسیعی از مزایای جانبی، از جمله بهبود تمرکز، حافظه، تمرکز و به طور کلی افزایش حس خوب می شود.

هزینه نوروفیدبک

هزینه هر جلسه درمانی این روش به عوامل مختلفی وابسته است، به دلیل نوسانات قیمتی در مراکز مختلف و تفاوت در درمان اختلال ها نمی توان قیمت مشخصی ارائه داد. اما هر جلسه انجام این روش به نوع دستگاه و کیفیت و کمیت تجهیزات مرکز، میزان تخصص و تجربه و دانش اپراتور آن، نوع بیماری، تعداد جلسات مشخص شده برای درمان بیماری که به مزمن یا حاد بودن آن بستگی دارد.

البته ذکر یک نکته الزامی است: هزینه هر جلسه نوروفیدبک متغیر می باشد.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید اگر این روش درمانی را به خوبی فرا بگیرید هرگز آن را فراموش نخواهید به قدر این روش بازخورد مثبت و حال خوبی به شما می دهد. روشی بسیار جالب است که انگار می توانید با مغز خود صرفاٌ یک بازی ویدئویی انجام دهید. درآخر باید افزود که نوروفیدبک به عنوان یک مداخله ایمن برای بهبود انعطاف پذیری الکتروونولوژیکی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اعصاب و روان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
معرفی روش‌های درمان اسکیزوفرنی

معرفی روش‌های درمان اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی نیاز به یک رویکرد جامع دارد که شامل دارو درمانی، درمان شناختی رفتاری، درمان با شوک الکتریکی، گفتار درمانی و… است. در این نوشته به بررسی هر یک از رویکردهای درمانی می‌پردازیم. روش‌های درمان اسکیزوفرنی دارو درمانی، درمان شناختی رفتاری، درمان با شوک...

انواع افسردگی و علائم آن ها

انواع افسردگی و علائم آن ها

انواع افسردگی این روزها رایج است و معمولاً افراد برای تسکین درد ناشی از این آسیب شناسی به داروها متوسل می شوند. پروزاک (فلوکستین)، که داروی شادی نیز نامیده می شود ، معمولاً در جوامع توسعه یافته مصرف می شود. با این حال، حقیقت این است که به سختی...

نقشه مغزی یا qEEG چیست

نقشه مغزی یا qEEG چیست

نقشه مغزی یا QEEG (الکتروانسفالوگرافی) یکی از تست‌های بسیار مهم جهت اندازه‌گیری الگوهای الکتریکی در سطح سر و انعکاس فعالیت قشر مغز است. (در این فرایند امواج با استفاده از از روش‌های ریاضی، به مقادیر کمی "جهت بررسی عملکرد صحیح مغز و مقایسه"  تبدیل خواهند شد.) این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *