دکتر وحید دارابی » مشاوره درمانی » نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک

مغز انسان عضوی بسیار پیچیده است که می تواند هم باعث ایجاد اختلال شود هم آن را درمان کند. فقط نیاز به تمرین و فراگیری دارید که بتوانید با توانمندی های ذهن خود، هر گونه از اختلالات روانی خود را درمان کنید.

نوروفیدبک ها مانند آینه عمل می کنند می توانید هر عملی انجام دهید و بازخوردشان را به شما نشان دهد، تا بتوانید ایرادات آن را برطرف کنید. روشی است که ثابت می کند مغز انسان چقدر قدرت مند و پیچیده است که حتی بر روی اعمال خود نیز می تواند نظارت داشته باشد.

در ادامه در خصوص چیستی و کاربرد های مهم این روش بیشتر برای تان توضیح می دهیم تا در جهت ارتقا آگاهی های عمومی گامی هر چند کوچک برداشته باشیم و باشد که جامعه ای سالم و به دور از بیماری های جسمی و روحی داشته باشیم و این آرمان نیز تحقق یابد.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست و چگونه انجام می شود؟

نوروفیدبک همانطور که از معنای اسم آن پیداست نوعی درمان روانی محسوب می شود، فیدبک در زبان انگلیسی به معنی بازتاب یا بازگشت اعصاب به مغز است، در ادامه توضیح می دهیم چرا به این نام شهرت یافته است.

یک درمان تخصصی است که از فناوری رایانه پیشرفته برای تعادل و بهینه سازی مغز استفاده می کند. این یک درمان سرگرم کننده، تعاملی و جذاب است که به شما کمک می کند مغز خود را در حالت سالم تر و متمرکز تر تقویت کنید.

در این روش با استفاده از دستگاه های فوق پیشرفته ای به نام ces و tdcs  که یک نوع نمایشگر های واقعی هستند را امواج الکتریکی مغز را ثبت و بازخوردشان را به فرد منتقل می کنند تا بتواند به کمک درمانگر ها فعالیتهای مغزی شان را رصد کنند و  ایراداتی که در مغزشان وجود دارد را شناسایی و درمان کنند. هم چنین امواج مغزی خود را تنظیم کنند.

با استفاده از حسگر های که الکترود نامیده می شوند و از دستگاه های مذکور  به سر بیمار وصل می شود می توانند به این امر دست یابند که اطلاعاتی که در مغز جا به جا می شوند را ببینند و در صورت مشاهده اختلالی آن ها را درمان کنند.

.. نوروفیدبک در اصل سیستمی است که به مغز می آموزد که چگونه در یک دامنه بهینه تر عمل کند. آموزش نوروفیدبک کاملاً ناخودآگاه است و دقیقا به همین دلیل است که کاربرد دارد.

نوروفیدبک ها چه کاربردی دارند؟

به درمان طیف گسترده ای از اختلالات روانی می پردازد که درمان هرکدام از آن ها می تواند با استفاده از روش های سنتی گذشته، مدت ها طول بکشد. اما از طریق نوروفیدبک ها در تعداد جلسات محدودی درمان صورت می گیرد.

می تواند اختلالات روانی زیر را درمان کند:

 • درمان اضطراب، بیشترین بازخورد های درمانی متعلق به درمان اختلال اضطرابی است.
 • درمان اختلال وسواس فکری-عملی، باعث می شود کمک کند افکار مزاحم از ذهن انسان دور شود.
 • درمان اختلال انحرافات جنسی
 • درمان بیش فعالی، که حدود 80 – 90 درصد از آمار مبتلایان به این اختلال کودکان هستند که در صورت عدم درمان آن می تواند در زندگی آینده آن ها تاثیرات منفی بگذارد.
 • اختلال در یادگیری، این نوع اختلال می تواند سطح کیفیت زندگی را به شدت کاهش دهد، روش معجزه آسای نوروفیدبک می تواند به درمان بی دردسر و غیر تهاجمی آن بپردازد.
 • آسیب های مغزی، که در اثر صانحه یا تصادفی به مغز وارد شده است را نیز درمان می کند که به یاری بسیاری از پزشکان مغز و اعصاب شتافته است.
 • درمان اختلالات خواب، افرادی بسیاری زیادی از دیر به خواب رفتن یا سبکی خواب خود رنج می برند، که این اختلال نشان از وجود ایرادی در سیستم مغزی آنها است که نورفیدبک می تواند به خوبی آن ها را درمان کند.
 • درمان اختلال افسردگی
 • رفع تاثیرات سوء مصرف مواد مخدر بر روی کارکرد های مغزی
 • درمان اختلال نقص توجه
 • درمان بیماری آلزایمر که متاسفانه این بیماری امروزه بسیار فراگیر شده است و راه کار های درمانی آن بسیار محدودمی باشد.
دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک با استفاده از تکنیک های روز دنیا به رفع مشکلات افراد می پردازد. جهت مشاوره با بهترین روانپزشک در تهران می توانید با شماره های 22584154 – 26471699 تماس حاصل فرمایید، یا به آدرس اینستاگرام دکتر وحید دارابی مراجعه نمایید.

 

فواید استفاده از روش نوروفیدبک

 • از فوائد و مزایای این روش درمانی موثر و کارآمد می توان به بی عوارض بودن آن اشاره کرد.
 • در این روش درمانی از دارو یا جراحی استفاده نمی کنند.
 • میزان بالای ماندگاری و اثر بخشی آن
 • روشی است بدون درد یا خونریزی برای همین بسیاری از کودکان را از این طریق درمان می کنند.
 • سرعت بالای نتیجه دهی آن
 • تقویت حافظه
 • افزایش تمرکز حواس
 • به راحتی می توانید سبک زندگی و تفکرات خود را تغییر دهید.
 • محدودیت سنی ندارد
نوروفیدبک

نوروفیدبک

استفاده از این روش تا کنون چقدر اثر بخش و موفق بوده است؟

طبق تحقیقاتی که اخیراٌ توسط محققین این حوزه انجام شده است، تا کنون آمار موفقیت آمیز بودن این روش به رقم باورنکردنی 100 درصدی رسیده است که خود یکی از مزایای آن به شمار می رود. تا به حال این حجم از اثر بخشی در یک روش وجود نداشته، اما امروزه به مدد ارائه چنین روشی میزان رضایت و موفقیت از این روش کامل است.

هزینه نوروفیدبک

هزینه هر جلسه درمانی این روش به عوامل مختلفی وابسته است، به دلیل نوسانات قیمتی در مراکز مختلف و تفاوت در درمان اختلال ها نمی توان قیمت مشخصی ارائه داد. اما هر جلسه انجام این روش به نوع دستگاه و کیفیت و کمیت تجهیزات مرکز، میزان تخصص و تجربه و دانش اپراتور آن، نوع بیماری، تعداد جلسات مشخص شده برای درمان بیماری که به مزمن یا حاد بودن آن بستگی دارد.

 • البته ذکر یک نکته الزامی است: هزینه هر جلسه نوروفیدبک متغیر می باشد.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید اگر این روش درمانی را به خوبی فرا بگیرید هرگز آن را فراموش نخواهید به قدر این روش بازخورد مثبت و حال خوبی به شما می دهد. روشی بسیار جالب است که انگار می توانید با مغز خود صرفاٌ یک بازی ویدئویی انجام دهید. درآخر باید افزود که نوروفیدبک به عنوان یک مداخله ایمن برای بهبود انعطاف پذیری الکتروونولوژیکی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اعصاب و روان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
هر چیزی که باید درباره بلوغ عاطفی بدانید!!

هر چیزی که باید درباره بلوغ عاطفی بدانید!!

ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که در حقیقت بلوغ عاطفی چیست و رسیدن به آن چه اهمیتی دارد؟ در واقع می توان گفت که بلوغ عاطفی یک مرحله رشدی است که اغلب می تواند تاثیرات بسیاری در تمامی مراحل زندگی افراد داشته باشد. در حقیقت که بلوغ عاطفی می توان به معنی شناخت...

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر نوعی اختلال پیشرونده است که موجب می‌شود سلول های مغزی تحلیل برود. بیماری آلزایمر شایع‌ترین علت زوال‌عقل است. کاهش حافظه علامت اصلی بیماری آلزایمر است. نشانه اولیه بیماری معمولا مشکل در به خاطر سپردن وقایع یا مکالمات اخیر است. با پیشرفت بیماری، اختلالات...

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی چیست؟

این روزها روش ها و تکنیک های درمانی نوینی در زمینه درمان بسیاری از اختلالات روانی و نیز درمان بسیاری از مشکلاتی که ریشه روانی دارند بکار گرفته می شود. از جمله مهم ترین و کارآمد ترین روش های درمانی که از سوی روانپزشکان بکار گرفته می شود نوروتراپی است. علیرغم تمامی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *