دکتر وحید دارابی » مشاوره خانواده » اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

یکی از موضوعاتی که امروزه از اهمیت ویژه ای برای زوجین برخوردار است انجام مشاوره ی پیش از ازدواج است. در این جلسات مشاوره بسیاری از مشکلات زوجین مورد بررسی قرار می گیرد و هر فرد از ویژگی های شخصیتی طرف مقابل با خبر می شود. همچنین بهترین روانپزشک در تهران شما را با زوایای مختلف ازدواج و نحوه برخورد با مشکلات آشنا خواهد کرد.

دلایل نیاز به مشاوره پیش از ادواج

همه ی افرادی که در شرف ازدواج هستند معمولا بانوعی اضطراب و وابستگی عاطفی روبرو هستند که می تواند در تصمیمات آن ها تاثیر گذار باشد، بنابراین کنترل این استرس می تواند در نتیجه ازدواج تاثیرگذار باشد. در این مشاوره ها توقع زوجین از یکدیگر مشخص شده و در نهایت هر دو نفر برای تشکیل یک خانواده آماده می شوند.

در جلسات مشاوره درمانگر شما می تواند جلسات زوج درمانی را طوری اداره کند که گویی شما نزد یک قاضی بی طرف تمام مسائل را بیان می کنید. در ادامه به مسائلی که مورد بررسی قرار می گیرند خواهیم پرداخت:

اولین قدم در ازدواج این است که دست از رویا پردازی برداریم و ازدواج را جدی تر در نظر بگیریم. در مشاوره های پیش از ازدواج به افراد کمک می شود زوایای ازدواج را به طور جدی مورد بررسی قرار دهند و با بررسی همه ی جوانب آمادگی خود را برای ازدواج اعلام کنند.

همه ی ما اخلاقیاتی داریم که ممکن است فقط در برخی از شرایط خود را نشان دهد که به این رفتار ها اخلاقیات پنهان می گویند. معمولا مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک خواهد کرد که به دور از حضور خانواده و خجالت خود را نشان دهید. گاهی ممکن است از شما تست هایی گرفته شود که شما و خانوادتان را آنالیز نماید.

در مجموع نمی توان در زندگی یک برنامه قطعی در نظر گرفت و حتما طبق آن پیش رفت. زیرا در بسیاری از موقعیت ها لازم است ما طبق شرایط زندگی کنیم اما لازم است که طرفین یک برنامه کلی برای آینده و زندگی داشته باشند. در مشاوره های پیش از ازدواج معمولا برنامه های آینده شما مورد بحث قرار می گیرد. برای مثال ممکن است درباره زمان بچه دار شدن سوالاتی پرسیده شود. این پرسش از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا هر یک از افراد ممکن است نظر خاصی داشته باشند. بنابراین بررسی اهداف اهمیت خاصی برای ما دارد.

روند مشاوره قبل از ازدواج

این مشاوره در ابتدا با حضور طرفین است اما گاهی ممکن است مشاوره از شما بخواهد به صورت تک نفره نیز مراجعه نمایید. در این مرحله گرفتن تست بسیار کمک کننده می باشد و درمانگر شما با گرفتن تست با اخلاق و زیرساخت های شخصیتی شما آشنا خواهد شد.

پس از انجام این تست ها مشاور به تحلیل داده ها می پردازد و ذهن شما را آماده رفتار های پارتنرتان می کند. گاهی در همین مرحله مشکلاتی از طرف افراد یا خانواده ها پیش می آید که مشاور بهترین راه را برای حل این مشکلات به شما پیشنهاد می دهد و از زیاد شدن اختلافات جلوگیری می کند.

انجام مشاوره قبل از ازدواج باعث می شود شما با بررسی موضوعات مختلف و قبول آن ها وارد زندگی مشترک شوید و در گرفتن مهم ترین تصمیم زندگیتان به شما کمک خواهد کرد. تحقیقات نشان می دهد بسیاری از زوج ها که اختلافات زیادی با هم دارند با مراجعه به مشاور از طلاق دور شده اند. برخی از مشکلاتی که زوج ها با آن روبرو هستند عبارتند از:

اختلافات شخصیتی

ویژگی های شخصیتی افراد با هم متفاوت می باشد و این موضوع اهمیت بالایی برای ما دارد. گاهی این اختلافات قابل حل می باشند اما گاهی ممکن است سبب بروز مشکلات جدی شوند. برای مثال ممکن است یکی از طرفین درونگرا و دیگری برونگرا باشد که همین موضوع سبب می شود افراد هنگام حضور در جمع مشکلاتی داشته باشند. در نتیجه لازم است این ویژگی ها را بشناسیم و اگر توانایی کنار آمدن داریم ازدواج کنیم.

بررسی اختلاف طبقاتی مشاوره قبل ازدواج

اختلافات طبقاتی یکی از موضوعات بسیار مهم در ازدواج است که از گذشته تا کنون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اختلافات طبقاتی شامل درآمد و شغل می باشد که بهتر است دو طرف در یک رده از این طبقات اجتماعی باشند زیرا در بسیاری از طلاق ها علت تفاوت در طبقات اجتماعی است.

اختلاف قد

شاید خنده دار باشد که اختلاف قد می تواند عاملی برای بروز اختلاف باشد. البته این یکی از موضوعاتی است که در ایران نسبت به آن دیدگاه های متفاوتی وجود دارد و ممکن است اگر زوجین هم قد باشند یا قد خانم بلند تر باشد مشکلاتی پیش آید. اما این امر کاملا سلیقه ای بوده و ممکن است مشکلی پیش نیاید پس مهم است درباره آن پیش از ازدواج فکر شود.

اختلاف تحصیلی

تحقیقات انجام شده درباره ی طلاق های مختلف و علت آن نشان می دهد بسیاری از زوجین به دلیل تفاوت در سطح تحصیل و شغل دچار مشکل می شوند. زیرا این افراد درک کاملی از شرایط یکدیگر نداشته و با گذشت زمان دچار مشکل می شوند. در جلسات مشاوره سعی بر آن است که طرفین را از احتمال بروز مشکل با خبر کنیم و برای آن راه حل ارائه شود.

اختلافات عقایدی

این مشکل می تواند یکی از بزرگترین مشکلات باشد که سبب جدایی شود. در این راستا باید بگوییم که بهتر است قبول کنیم هر کس عقاید خود را دارد و باید به عقاید یکدیگ احترام بگذاریم اما بهتر این است که افراد با کسی ازدواج کنند که با آن ها هم عقیده می باشد. اما در صورتی که این اختلاف وجود دارد بهتر است درباره آن صحبت شده و راه حل هایی در نظر گرفته شود. یکی از موضوعات مهم احترام به عقاید یکدیگر است. در صورتی که این اختلافات شدید باشد می تواند علاوه بر افراد خانواده ها را نیز درگیر کند.

هر آنچه برای حفظ رابطه ی عاطفی لازم است بدانیم!

چه زمانی برای مراجعه به مشاور پیشنهاد می شود؟

برای انجام مشاوره بهتر است پس از جلسات خاستگاری مراجعه شود و اگر پیش از این زمان باشد خوب نیست زیرا افراد از یکدیگر و خانواده های هم شناختی ندارند. در صورتی که این مشاورهپس از نامزدی باشد نیز تاثیر چندانی ندارد زیرا معمولا در صورت درست نبود انتخاب خانواده ها درگیر می شوند.

مشاوره قبل از ازدواج

 مشاوره قبل از ازدواج چند جلسه است؟

مشاوره قبل از ازدواج یک موضوع بسیار مهم است که باعث پیشگیری از بروز اختلافات آینده می شود و از رسیدن زوج ها به طلاق جلوگیری می کند به همین دلیل به همه ی افرد انجام این مشاوره پیشنهاد می شود.

این مشاوره ها معمولا از 3 تا 15 جلسه ممکن است متغیر باشند اما نمس توان پیش بینی کرد چند جلسه لازم است زیرا بستگی به مشکلات طرفین دارد.

بیشتر بخوانید=> هدف از مشاوره خانواده

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ویژگی‌های بهترین زوج درمانگر در تهران

ویژگی‌های بهترین زوج درمانگر در تهران

بهترین زوج درمانگر در تهران باید دارای تخصص و تجربه کافی، صلاحیت علمی، اهداف درمانی مشخص، مهارت و قدرت تشخیص مناسب انواع مشکلات میان زوج باشد. 5 ویژگی بهترین زوج درمانگر در تهران بهترین زوج درمانگر در تهران باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ در این متن به بررسی مهم‌ترین...

نقش والدین در استرس کودکان

نقش والدین در استرس کودکان

همه بچه ها هر از گاهی احساس ترس می کنند. انواع ترس هایی که آنها تجربه می کنند می تواند با افزایش سن تغییر کند. اما اگر ترس‌های خود را از بین نبرند یا نگرانی ‌هایشان برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است دچار اختلال اضطراب شوند. کودکان مبتلا به اختلالات اضطرابی ممکن است...

افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 15 راهکار مفید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 15 راهکار مفید

اعتماد به نفس در کودکان یکی از نکات مهم برای پیشرفت آن ها در زندگی و رویارویی با مشکلات است. طبق تحقیقات کودکانی که دارای اعتماد به نفس می باشند به راحتی در مقابل مشکلات و سختی ها می توانند دوام بیاورند و راه حل های بهتری را در پیش می گیرند. اعتماد به نفس ناشی از حس...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *