اختلال وسواس

اختلال وسواس زمینه ژنتیکی، فرهنگی و رفتاری دارد، در صورتی یکی از اعضا خانواده به بیماری وسواس مبتلا باشند احتمال ابتلا افراد آن خانواده سه تا پنج برابر شایع تر است، اما عوامل فرهنگی و رفتار خانواده بر آن بی تاثیر نیست.

وسواس چهارمین اختلال شایع روانپزشکی است، این بیماری در بین زنان و مردان شیوع برابری داشته و معمولا در دهه دوم عمر شروع می شود، هر چند که در کودکی هم می توان این اختلال را مشاهده نمود.

در کشور ایران اغلب افراد وسواس را به شست و شوی مکرر می شناسند، هر چند که این بیماری تظاهرات مختلفی می تواند داشته باشد، این تظاهرات شامل افکار مزاحم، آداب وسواسی، اشتغالات ذهنی و وسواس های عملی هستند و موجب اختلال کارکرد و اتلاف وقت بیمار می شوند.

درمان وسواس

درمان وسواس

سیکل وسواس

اعمال وسواسی بیماران به دنبال یک اضطراب یا یک ناراحتی ذهنی شروع می شوند، بیماران سعی می کنند تا با انجام اعمال وسواسی چون شستن و مرتب کردن و یا آداب وسواسی مانند دعا کردن، شمردن و موارد دیگر اضطراب خود را کاهش دهند. حتی در صورت کاهش اضطراب این آرامش موقت خواهد بود و این رفتارها چون یک سیکل تکرار خواهد شد.

انواع وسواس

وسواس شست و شو

یکی از اشکال شایع  این اختلال، وسواس شست و شو یکی از اشکال شایع وسواس است، این بیماران دائما نگران آلوده شدن با میکروب و بیماری شدن هستند و تماس داشتن با مناطق آلوده مانند دستگیرهای در، وسایل خرید شده میوه جات به شدت آن ها را مضطرب می کند.

این ترس آزاردهنده از بیماری و مرگ برای شخص یا اطرافیان آن ها منجر به اعمال وسواسی مانند دوری کردن از محیط که به نظر آلوده هستند، استفاده دائم از دستکش و وسایل محافظتی، شست و شوی مکرر بدن یا اجسام می باشد.

وسواس موارد آسیب زا

فرم شایع دیگری از وسواس، وسواس آسیب است. این افراد افکار آزاردهنده و ناخواسته آسیب زدن به خود و دیگران را در ذهن خود دارند. این افراد اضطراب شدید دارند و خود را فردی خطرناک قلمداد می کنند و به دنبال آن اعمال وسواسی مانند پرهیز از دوستان و عزیزان، پنهان کردن وسایل آسیب زا مانند: چاقو، پرهیز از رانندگی از ترس تصادف را خواهند داشت.

وسواس مسائل مذهبی

فرم دیگری از شایع در مسائل مذهبی است. در این نوع اختلال فرد همیشه نگران درست انجام ندادن آداب مذهبی و مورد قبول واقع نشدن عبادات است. این افراد به طور مکرر در تعداد رکعت نماز، درس تلفظ نکردن متن نماز، ناقص بودن وضو و مسائل دیگر مشکوک می شود و اقدام به تکرار آن ها می نمایید. آداب وسواسی مواردی هستند چون دعا کردن، شمردن و تکرار آهسته کلمات با این عقیده که انجام دادن آن ها اجبار است و بایستی آن ها را انجام دهند و هر مانعی که موجب عدم رعایت این آداب شود، به تشدید اضطراب فرد می انجامد.

وسواس در نظم و قرینه بودن

مورد دیگر وسواس که در بسیاری از موارد موجب بحث و پرخاشگری در خانه ها می شود، وسواس در نظم و قرینه بودن است. این افراد نسبت به چیدمان وسایل منزل و نظم و محل دقیق قرار گرفتن وسایل بسیار حساس هستند و هر گونه تغییر در آن توسط سایر اعضای خانواده موجب عصبانیت فرد وسواس شده و بیمار تا اصلاح چیدمان مضطرب و برانگیخته خواهد بود.

وارسی کردن های وسواسی از موارد وقت گیر و مزاحم در این بیماری است، مواردی چون چک چند بار شیر گاز، شیر آب، درب ها، بازگشت چند باره به محل برای بررسی آن ها و نگرانی از خروج منزل و بازگشت به منزل برای بررسی و چک موارد ذکر شده فرم شایعی از بیماری است که آسایش را از بیمار خواهد گرفت.

دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک با استفاده از تکنیک های روز دنیا به رفع مشکلات افراد می پردازد. جهت مشاوره با بهترین روانپزشک در تهران می توانید با شماره های 22584154 – 26471699 تماس حاصل فرمایید، یا به آدرس اینستاگرام دکتر وحید دارابی مراجعه نمایید.

درمان اختلال وسواس

اختلال وسواس یک بیماری با سیر طولانی و مزمن است. سی درصد از این بیماران دچار افسردگی مزمن همزمان هستند و اضطراب، جمعیت هراسی و الکلیسم از بیماری های شایع همراه با وسواس است.

درمان وسواس به صورت روان درمانی، کار با نوروفیدبک و دارودرمانی قابل انجام است.

درمان وسواس با نوروفیدبک

همان طور که ذکر شد روش های متعددی برای درمان اختلال وسواس وجود دارد که یکی از روش های درمان آن نوروفیدبک می باشد.

نوروفیدبک روشی است که در مدت زمان بسیار کوتاه قابل انجام بوده و میزان اثرگذاری بالایی خواهد داشت. در حقیقت نوروفیدبک همانند یک آینه عمل کرده و بازخورد هر نوع عملی را به شما نشان خواهد داد و در نهایت منجر به برطرف شدن مشکلات می گردد.

در روش درمانی نوروفیدبک با کمک دستگاه های ces  و tdcs امواج الکتریکی را به مغز منتقل نموده تا بتوان فعالیت های مغز را بررسی نمود و در نهایت درمان صورت گیرد.

 

نکته آخر

اختلال وسواس یک بیماری است که در بین زنان و مردان شیوع یکسان داشته ولی اختلالی است که با توجه به ژنتیک، فرهنگ و رفتار شیوع چند برابری خواهد داشت. اما بایستی گفت اختلالی است که قابل درمان بوده و جایی هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

Call Now Button