دکتر وحید دارابی » مشاوره روانشناسی » پیشگیری از خستگی شغلی

پیشگیری از خستگی شغلی

خستگی شغلی در محیط کار امروزی به یک اپیدمی تبدیل شده است. تخمین زده می شود که بیش از 50 درصد از کارکنان از نوعی خستگی رنج می برند. این امر به ویژه در میان نسل هایی که میزان استرس و اضطراب بیشتری را نسبت به نسل های قبلی تجربه می کنند، بشتر رایج است

خستگی شغلی نه تنها برای سلامتی مضر است. بلکه منجر به کاهش بهره وری، افزایش غیبت و حتی از دست دادن شغل می شود. بنابراین چگونه می توانیم یک محیط کاری مثبت ایجاد کنیم که در آن کارکنان در تمام طول روز احساس استرس نکنند؟ ابتدا به شما کمک می کنیم تا بفهمید خستگی شغلی دقیقا چیست. سپس به علل، علائم و درمان می پردازیم. 

بیشتر بخوانید => خطر فرسودگی شغلی در زنان پرکار

خستگی شغلی چیست؟

خستگی شغلی یک حالت خستگی عاطفی و خستگی فیزیکی در محل کار است. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که کارکنان از میزان استرسی که در شغل خود تجربه می‌کنند احساس غرق شدن کنند که بر سلامت روحی و جسمی کارگران تأثیر می گذارد. کارمندانی که خستگی شغلی را تجربه می کنند اغلب در مورد شغل خود استرس و اضطراب دارند. آنها ممکن است احساس کنند که هیچ کاری انجام نمی دهند یا به کاری که انجام می دهند اهمیتی نمی دهند.

فرسودگی شغلی

علل خستگی شغلی

چه چیزی باعث خستگی شغلی می شود؟ آیا استرس در محل کار است یا چیز دیگری؟ 

خستگی شغلی یک مشکل رایج است که کارکنان را در سراسر صنایع تحت تاثیر قرار می دهد. دلایل مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • احساس کم ارزش شدن یا قدردانی نشدن
 • بیش از حد کار کردن
 • عدم حمایت مدیریت
 • بدون پیشرفت شغلی
 • ارتباط نامشخص مدیران

علائم هشدار دهنده فرسودگی شغلی

برای مدیران عموما تشخیص خستگی شغلی بسیار دشوار است. با این حال، نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد یک کارمند ممکن است خستگی شغلی را تجربه کند. این علائم شامل موارد زیر می شود:

 • کاهش انگیزه
 • کاهش بهره وری
 • افزایش سطح استرس
 • مشکل در تمرکز
 • افزایش تحریک پذیری
 • تصمیم گیری ضعیف

بیشتر بخوانید => با ترک اعتیاد به زندگی بازگردید

پیشگیری و درمان فرسودگی شغلی

در تلاش برای مبارزه با این روند رو به رشد، در ادامه فهرستی از استراتژی ها و نکاتی را برای کمک به جلوگیری از خستگی کارمندان آورده شده است:

ارتباط شفاف

ارتباطات بخش مهمی از رهبری است و اگر به طور موثر انجام شود، می تواند نقش مهمی در حفظ انگیزه و انرژی کارکنان داشته باشد. ارتباط شفاف به ما کمک می کند تا اهداف خود را درک کنیم، بدانیم چگونه می توانیم به آنها دست یابیم و دیگران در مورد تصمیمات ما چه احساسی دارند

قدردانی کارفرما از کارکنان

از تلاش های اعضای تیم خود قدردانی کنید. مطمئن شوید که آنها می دانند که برای آنها ارزش قائل هستید.

مطالعات نشان داده است که تحسین افراد را برای عملکرد بهتر انگیزه می دهد و به جلوگیری از خستگی شغلی کمک می کند. بنابراین، هر زمان که ممکن است به کارمندان خود تقویت مثبت بدهید.

پاداش دادن به رفتار خوب، دیگران را تشویق می کند که از آن پیروی کنند. با پاداش دادن به کارگران برای انجام درست کارها، به آنها نشان می دهید که برای مشارکت آنها ارزش قائل هستید. به رسمیت شناختن تلاش و نشان دادن قدردانی به جلوگیری از خستگی شغلی کمک می کند. وقتی کارمندان بدانند چقدر کمک می کنند، تمایل دارند تلاش بیشتری انجام دهند و اشتیاق بیشتری نشان دهند.

حجم کار را کاهش دهید

کاهش حجم کاری بخش مهمی از مدیریت خستگی شغلی کارکنان است. همچنین یک جزء حیاتی از بهره وری و کارایی است. حجم کاری بال سبب ایجاد استرس و کمبود استراحت در کارکنان می شود.

استرس یک پاسخ طبیعی به رویدادهای زندگی است، از جمله بیماری، آسیب، از دست دادن، تغییر شغل، مشکلات روابط، مشکلات مالی، و چالش های فیزیکی یا عاطفی است.  استرس می تواند باعث از دست دادن تمرکز، تحریک پذیری و حتی مشکلات سلامتی شود.

اما در حالی که استرس بخشی طبیعی از زندگی است، مقدار زیاد آن در واقع می تواند به سلامتی آسیب برساند و سبب خستگی شغلی شود.

کار را هدفمند کنید

ثابت شده است که ایجاد حس هدف در کار باعث کاهش استرس و افزایش بهره وری می شود. همچنین به کارمندان کمک می کند تا با کارفرما و همکاران خود احساس ارتباط داشته باشند.

خود مختاری

وقتی به کارمندان خود در مورد نحوه گذراندن وقت خود آزادی می دهید، محیطی ایجاد می کنید که در آن احساس قدرت می کنند تا بر موفقیت خود مالکیت داشته باشند. این امر مسئولیت پذیری را ایجاد می کند که منجر به بهره وری بیشتر و سطوح بالاتر مشارکت می شود.

محیط کاری مثبت و سرگرم کننده و مناسب برای رشد شغلی

ایجاد یک محیط کاری مثبت و شاد  در شرکت شما برای جلوگیری از خستگی شغلی ضروری است.

در بازار کار رقابتی امروز، شرکت ها باید راه هایی بیابند تا کارکنان خود را درگیر و با انگیزه نگه دارند. یکی از مؤثرترین راه‌ها برای دستیابی به این هدف، ارائه فرصت‌هایی برای پیشرفت در سازمان است. رشد شغلی سبب پیشگیری از خستگی شغلی می شود.

کار انعطاف پذیر

کارگرانی که می توانند زمان و مکان کار خود را انتخاب کنند، از شغل خود رضایت بیشتری دارند. اگر برنامه‌های انعطاف‌پذیری ارائه دهید، کارمندان می‌توانند چند ساعت کار در هفته و همچنین زمان و مکان کار خود را انتخاب کنند. این به آنها آزادی بیشتری می دهد تا استراحت کنند، زودتر به خانه بروند یا حتی از خانه کار کنند. کار منعطف به اعضای تیم اجازه می دهد بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنند.  کارمندانی که برنامه های انعطاف پذیری دارند، شادتر و سالم تر هستند. آنها همچنین سطوح بالاتری از رضایت شغلی و میزان پایین‌تر استرس را گزارش می‌کنند.

ارائه کار منعطف به جلوگیری از خستگی کارمندان کمک می کند زیرا به کارگران کنترل زندگی خود را می دهد و به آنها کمک می کند تا برای انجام بهترین کار خود و بهترین زندگی خود احساس قدرت کنند. همچنین استرس را کاهش می دهد، روحیه را بهبود می بخشد و بهره وری را افزایش می دهد.

نتیجه

خستگی شغلی یک مشکل بسیار رایج در بین کارکنان است. دلایل خستگی شغلی کارکنان بسیار متفاوت است، اما اصلی ترین آنها شامل ساعات طولانی، عدم کنترل بر کار، ارتباط ضعیف بین مدیریت و کارکنان، و کم ارزش شدن توسط کارفرما می باشد. امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر خستگی شغلی – علل، علائم و درمان آن کمک کرده باشد. 

بیشتر بخوانید => عوارض اعتیاد در زنان

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
افسردگی در دوران کرونا

افسردگی در دوران کرونا

بحران کرونا در سالهای اخیر با تار و پود زندگی همه افراد آمیخته است، به طوری که همه ابعاد زندگی افراد را در بر گرفته است و از کودک تا فرد بزرگسال همه تحت تاثیر آن هستند. از سوی دیگر اقدامات دولت ها برای کنترل بیماری کرونا، مانند قرنطینه اجباری، رعایت فاصله اجتماعی و...

مشاوره و روان درمانی

مشاوره و روان درمانی

مشاوره و روان درمانی، می تواند به درمان مشکلات ذهنی، چالش های روانی و برخی اختلالات وابسته به روانپزشکی کمک کند.هدف از انجام مشاوره و روان درمانی، آشنایی بیمار با افکار و احساساتی است که او را افسرده و یا مضطرب می سازد. معمولا طول درمان در حدود یک سال طول می کشد و...

علت خودکشی جوانان + راه های پیشگیری

علت خودکشی جوانان + راه های پیشگیری

برای بسیاری، سال‌های نوجوانی از سخت‌ترین دوران زندگی هستند. بدن ما دچار تغییراتی می شود. روابط پیچیده می شود؛ ما شروع به یادگیری نقش های اجتماعی می کنیم و بیش از هر زمان دیگری انتظار می رود که زودتر بزرگ شویم. این تغییرات و خواسته ها ممکن است باعث شود نوجوان احساس...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *