دکتر وحید دارابی » افسردگی در دوران بارداری

افسردگی در دوران بارداری

افسردگی در دوران بارداری

افسردگی بعد از زایمان از جمله مشکلاتی است که گروهی از بانوان به آن دچار می شوند. اما به یاد داشته باشید بانوانی که به این مشکل مبتلا می شوند نشانه های افسردگی را در حین بارداری تجربه کرده اند.

شاید این موضوع دغدغه بسیاری از مادران باشد، آن ها تصور می کنند با ورود فرزندشان به دنیای آن ها بسیاری از فرصت های بالندگی را از دست داده اند و یا ممکن است وجود فرد سوم  رابطه آن ها همسرشان را تحت اشعاع قرار دهد. البته ممکن است حس افسردگی در مادران به دلایل مختلفی ایجاد شود.

ما به علت ابتلا بسیاری از مادران به این مشکل روحی بر آنیم تا با بررسی علل و نشانه های این نوع افسردگی آن ها را در این زمینه آگاه کرده  تا در صورت بروز علائم بتوانند آن را کنترل کنند.

افسردگی در بارداری

افسردگی در دوران بارداری

افسردگی بارداری چه نوع افسردگی است؟

داشتن احساس غم و نا امیدی از جمله نشانه های ابتلا به افسردگی است. اما باید بیان کنیم این دو نشانه به معنای بروز بیماری در مادران نخواهد بود و نمی توان این ها را نشانه ای از بیماری افسردگی دانست.

این حس برای مادران انتخابی نبوده و آن ها در بروز آن نقشی ایفا نمی کنند. بنابراین سرزنش آن ها در برزو نشانه های افسردگی می تواند اثرات سوء به همراه داشته باشد.

نکته مهم در این زمینه درمان و کنترل این حس است. اگر مادران در این زمینه سهل انگاری کنند بروز این مشکل می تواند در رابطه آن ها با همسر و فرزندشان تاثیر گذار باشد.

علائم افسردگی در دوران بارداری

علائم افسردگی در دوران بارداری بی ارتباط با علائم افسردگی به شکل کلی نیست. اما باید توجه داشته باشید غالبا مادران در این دوران کمی زودتر از همیشه احساس خستگی می کنند و بیشتر تمایل به خوابیدن دارند. این ها نشانه های افسردگی نخواهند بود و نمی توانند ایجاد نگرانی در آن ها کند. افسردگی زمانی پدیدار می شود که این نشانه ها همراه با غم و ناامیدی باشد و مادران از چیز هایی که قبلا آن ها را خوشحال می کرد دیگر خوشحال نشوند.  در این زمان است که می توانیم ادعا کنیم مادر دچار افسردگی شده است. در ادامه به برخی نشانه های افسردگی در دوران بارداری می پردازیم:

علائم افسردگی

علائم افسردگی

 • بی علاقه شد نسبت به فعالیت های روزانه
 • عدم لذت از فعالیت های سرگرم کننده ای که قبلا لذت بخش بودند.
 • احساس پوچی و بی انگیزگی
 • احساس پریشانی و برانگیختگی
 • برزو گریه های بی دلیل
 • اختلالات تغذیه ای
 • اختلالات خواب
 • احساس گناه و بی ارزش بودن
 • احساس ناتوانی در کنترل امور
 • احساس ترس و دلهره
 • احساس ترس از مردن
 • بروز افکار دلهره آور درباره آسیب به کودکان
 • بروز وسواس
 • احساس خستگی مفرط
 • اختلالات تمرکز

فراموش نکنید که این نشانه ها را باید در طول روز و به مدت دو هفته تجربه کرده باشید تا بتوانید تشخیص بروز افسردگی را دهید.

در صورت مشاهده و تجربه این نشانه باید به سرعت به پزشک مراجعه کرده و در پی درمان برآیید.

لازم به ذکر است مصرف برخی دارو های افسردگی و ضد اضطراب مانند مصرف مواد مخدر بر رابطه جنسی تاثیر گذار خواهند بود.

درمان افسردگی در دوران بارداری

در ارتباط با مدیریت افسردگی در بانوان باردار راه کار های بسیاری وجود دارد که در صورت مراجعه به روانپزشک می توانند به راحتی افسردگی را کنترل کنند.

اما به طور کلی دو نوع درمان موثر برای افسردگی وجود دارد که به دارو درمانی و روان درمانی تقسیم می شود:

دارو درمانی

قطعا مصرف برخی دارو ها حتی دارو های مسکن در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. مادران در این دوران بیش از پیش مراقب مصرف دارو هستند و شاید یکی از پرسش های آن ها در زمینه دارو درمانی این باشد که آیا مصرف دارو های افسردگی برای سلامت جنین مضرر نیست؟

در پاسخ باید بیان کنیم که روانپزشکان با در نظر گرفتن شرایط مادران اقدام به تجویز دارو خواهند کرد. اما مادران نیز به یاد داشته باشند هرگونه داروی تجویز شده را به متخصص زنان نشان داده تا از برزو خطرات احتمالی جلوگیری کنند.

لازم به ذکر است که مادرانی که قبل از دوران بارداری دچار افسردگی شده باشند، باید درباره میزان و دوز استفاده شده از دارو ها با پزشک مشورت کنند. قطع دارو ها به شکل ناگهانی به مانند شروع مصرف آن ها می تواند خطرات بسیاری را برای جنین ایجاد کند.

روان درمانی

مادرانی که به افسردگی در دوران بارداری مبتلا هستند، می توانند با مراجعه به روانپزشک از مسیر روان درمانی مشکل خود را برطرف کنند. این مشکل روحی در میان مادران شایع بوده و نباید به دلایلی نظیر شرم  یا ترس از مراجعه به روانپزشک بیم داشته باشند. روانپزشک می تواند با ارائه نکات کنترل افسردگی و استفاده از گفتار درمانی گامی موثر در ایجاد بهبودی مادران افسرده بردارد.

عوامل موثر در بهبود افسردگی

عوامل موثر در بهبود افسردگی

چطور بارداری عاری از افسردگی داشته باشید

مواجه با افسردگی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیکی قدری مشکل تر از افسردگی در حالت طبیعی است.

مادران می توانند ضمن دریافت برخی درمان ها که در بالا اشاره شد، برای کنترل نوسانات خلقی خود از راه کار های زیر استفاده کنند:

 • از مقابله تنهایی با مشکلات بپرهیزید و سعی کنید از اطرافیان در این راستا کمک بگیرید.
 • سعی کنید کار های خانه را با همسر خود شریک شوید و انجام تمامی آن ها را خود به دوش نکشید.
 • پیاده روی و انجام نرمش های سبک را فراموش نکنید.
 • سعی کنید به فعالیت هایی بپردازید که از آن لذت می برید.
 • سعی کنید از راه کارهای موثر برای تقویت رابطه خود با همسرتان استفاده کنید.
 • داشتن رژیم غذایی سالم و متنوع می تواند حال شما را بهبود بخشد.
 • تلاش کنید که از موقعیت های استرس زا دوری کنید.
 • از مصرف موادی که خواب راحت را از شما می گیرد مثل قهوه و نسکافه اجتناب کنید.
 • به تماشای برنامه های انگیزه بخش بنشینید و در باره تربیت فرزند مطالعه داشته باشید.

توصیه پایانی

برزو حالت های افسردگی در مادران بسیار شایع است اما راه های درمان آن نیز به راحتی می تواند آن ها کمک کرده تا دوران بارداری سالمی را پشت سر گذارند. مادران فراموش نکنند که اگر نتوانند افسردگی در دوران بارداری را کنترل کنند این مشکل بعد از زایمان نیز برزو کرده و مشکلات بیشتری را به همراه خود خواهد داشت.

راه های ارتباطی با دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک:

شماره های تماس: 22584154 – 26471699

صفحه اینستاگرام: dr.vahiddarabi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
هر چیزی که باید درباره بلوغ عاطفی بدانید!!

هر چیزی که باید درباره بلوغ عاطفی بدانید!!

ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که در حقیقت بلوغ عاطفی چیست و رسیدن به آن چه اهمیتی دارد؟ در واقع می توان گفت که بلوغ عاطفی یک مرحله رشدی است که اغلب می تواند تاثیرات بسیاری در تمامی مراحل زندگی افراد داشته باشد. در حقیقت که بلوغ عاطفی می توان به معنی شناخت...

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر نوعی اختلال پیشرونده است که موجب می‌شود سلول های مغزی تحلیل برود. بیماری آلزایمر شایع‌ترین علت زوال‌عقل است. کاهش حافظه علامت اصلی بیماری آلزایمر است. نشانه اولیه بیماری معمولا مشکل در به خاطر سپردن وقایع یا مکالمات اخیر است. با پیشرفت بیماری، اختلالات...

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی چیست؟

این روزها روش ها و تکنیک های درمانی نوینی در زمینه درمان بسیاری از اختلالات روانی و نیز درمان بسیاری از مشکلاتی که ریشه روانی دارند بکار گرفته می شود. از جمله مهم ترین و کارآمد ترین روش های درمانی که از سوی روانپزشکان بکار گرفته می شود نوروتراپی است. علیرغم تمامی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *