دکتر وحید دارابی » درمان انواع اختلالات » چه چیزی درباره وسواس فکری می دانید؟

چه چیزی درباره وسواس فکری می دانید؟

به طور کلی می توان گفت اختلال وسواس فکری یا OCD یکی اختلال رایج در بین افراد مختلف به شمار می رود و در هر فرد به شکلی متفاوت بروز می کند.در حقیقت وسواس فکری اغلب ناخواسته و نگران کننده هستند و موجب استرس، پریشانی و اضطراب فرد می شود. در این مقاله از سایت دکتر وحید دارابی، روانپزشک، به موضوع درمان وسواس فکری می پردازیم:

وسواس فکری اغلب می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد به وجود آورد و بر کیفیت زندگی فرد تاثیری منفی بگذاردف زیرا که فرد در ذهن خود دائما در حال مرور کردن افکاری خشن است و مرتبا در انجام برخی فعالیت ها دچار شک و تردید است.

وسواس فکری

وسواس فکری چیست؟

وسواس فکری که در اصطلاح با نام OCD نیز شناخته می شود و باعث بروز افکار های وسواس گونه می شود  و در نتیجه وسواس های عملی و انجام کار های وسواس گونه را به دنبال دارد

همانطور که گفته شد وسواس فکری یک اختلال است که اغلب افراد را دچار مشکلات و پریشانی می کند و در برخی موارد اگر کنترل نشود ممکن است ناتوان کننده باشد و فرد حتی توانایی انجام کار های روزمره خود را هم نداشته باشد.

اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم باید گفت که وسواس فکری یک اختلال اضطرابی و مزمن است که همواره موجب مشغول شدن ذهن درباره نظم و ترتیب امور جزئی می شود.

همچنین می توان گفت که وسواس فکری اغلب بر اثر کمال طلبی و ذهنی کمال گرا نشائت می گیرد .

اغلب افرادی که دچار وسواس فکری هستند به انجام برخی کار های وسواس گونه برای کاهش وسواس فکری خود می پردازند و این کار ها در واقع به طور مکرر انجام شده و غیر ارادی هستند.

وسواس فکری در اکثر افراد موجب ناراحتی و اضطراب می شود و فرد در اغلب مواقع تلاش بر نادیده گرفتن این افکار دارد یا سعی دارد که با انجام فعالیت های دیگر این وسواس را سرکوب کند.

علل بروز وسواس فکری

در حقیقت می توان گفت که عوامل متخلفی در بروز وسواس فکری در افراد موثر هستند. برخی عوامل تاثیر گذار در بروز وسواس فکری عبارتند از:

تغییرات جسمی

در حقیقت می توان گفت که برخی تغییرات جسمی، در بدن افراد می تواند در بروز وسواس فکری بسیار موثر باشد و زمینه ساز بروز این اختلال باشد.

شرایط محیطی

شرایط محیطی زندگیمان و جایی که در آن زندگی می کنیم یکی از عوامل موثر در بروز این اختلال است و اغلب به دلیل اینکه شرایط محیطی بر ذهن انسان بسیار تاثیر گذار است، موجب بروز وسواس فکری می شود.

کمبود سرتونین

کمبود سرتونین در بدن نیز می توان گفت که یکی از عوامل بروز وسواس فکری است.

سابقه خانوادگی

سابقه خانودگی و ژنتیکی یکی از عوامل بسیار مهم در بروز اختلال وسواس فکری است و اگر فرد در خانواده خود سابقه وسواس فکری وجود داشته باشد ممکن است خود فرد هم دچار این اختلال شود.

زندگی پر استرس

استرس اغلب زمینه ساز اغلب اختلالات است و با تاثیر بر ذهن و سبک زندگی انسان می تواند منجر به بروز رفتارات وسواس گونه و وسواس فکری باشد.

OCD

وسواس فکری چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

همانطور که در مقاله بالا ذکر شد اغلب وسواس فکری به دلیل تاثیر منفی بر زندگی و ناتوانی انجام برخی کار ها به دلیل بروز افکار وسواس گونه می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد و باعث کاهش کیفیت زندگی و انجام برخی فعالیت ها در فرد شود.

برخی از تاثیرات منفی وسواس فکری عبارتند از:

  • عدم توانی در تمرکز
  • اتلاف وقت
  • باز ماندن از کار های اصلی
  • خسته شدن ذهن
  • بی حوصلگی برای فکر کردن درباره موضوعات مهم زندگی
  • مشکل در برقراری ارتباط

درمان وسواس فکری

به طور کلی اگر احساس می کنید که دچار وسواس فکری هستید و برخی علائم گفته شده را در خود دارید و این مسئله مشکلات بسیاری برایتان به وجود آورده است برای درمان این مشکل حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید و مشکلات خود را به او انتقال دهید. روانپزشک با بررسی مشکلات و گرفتن تست ها به تشخیص این اختلال پرداخته و با توجه به شرایط فرد، درمان مناسب رابه فرد توصیه می کند. همچنین لازم به ذکر است که برای درمان کامل وسواس فکری باید تحت نظر روانپزشک قرار بگیرید و طی جلسات مشاوره و انجام روش های درمانی ، به درمان این اختلال بپردازید که این روند درمانی ممکن است مدت زمانی به طول بیانجامد.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان اختلالات خلقی

درمان اختلالات خلقی

به مشکلات مختلف سلامت روان مانند افسردگی های عمده، شیدایی، اختلال قطبی، افسردگی های فصلی و غیره اختلالات خلقی گفته می شود. در هر یک از این اختلالات، تغییر جدی در خلق و خو، وضعیت احساسی فرزند شما را شکل می دهد. برخلاف خلق و خوی معمولی در کودکان، اختلال خلقی شامل افکار...

حملات پانیک چیست و چگونه درمان می شود؟

حملات پانیک چیست و چگونه درمان می شود؟

لازم است بدانید که اگر این احساس ترس به طور ناگهانی در شما رخ می دهد و هیچ محرکی برای آن وجود ندارد، می توان گفت که شما احتمالا دچار اختلال اضطرابی  به نام پانیک هستید. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که اختلال پانیک چیست و به چه علت ایجاد می شود؟ چگونه می...

افسردگی بعد از زایمان چه علائمی دارد؟

افسردگی بعد از زایمان چه علائمی دارد؟

به طور کلی می توان گفت که پس از زایمان ممکن است فرد دچار احساسات گوناگونی شود و احساسات جدیدی را تجربه کند. ممکن است فرد احساساتی مانند زیبایی، احساسات ناخوشایند یا غم و ناراحتی داشته باشد. در حقیقت می توان گفت که پس از زایمان داشتن این دسته از احساسات می توانند امری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *