دکتر وحید دارابی » مشاوره خانواده » قهر در روابط و اثرات آن بر رابطه

قهر در روابط و اثرات آن بر رابطه

یکی از رفتار هایی که در زندگی زناشویی بسیار تاثیر میگذارد و در بیشتر موارد تبدیل به نوعی عادت مختل کننده زندگی است قهر طولانی میان زن و شوهر است. بسیاری از افراد قهر را ابزاری برای رسیدن به خواسته هایشان قرار می دهند. قهر در روابط می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما پیامد های مخرب آن زیاد است.

قهر از لحاظ روانشناسی

قهر در روابط زمانی اتفاق می افتد که فرد می خواهد در برابر آزار دیگری و یا نشان دادن ناراحتی خود نسبت به همسر یا دیگران واکنش دفاعی نشان دهد. در این واکنش فرد رفتار های سر سنگین خاصی از خود نشان می دهد البته این نکته هم وجود دارد که گاهی قهر بد نبوده و باعث می شود طرف مقابل از رفتار اشتباهش آگاه شود و نسبت به بهبود رفتار خود اقدام نماید.

قهر

تفاوت قهر و لجبازی در روابط

بسیاری از افراد قهر را با لجبازی اشتباه می گیرند در حالی که این دو رفتار با هم فرق هایی دارند که مربوط به فاکتور های اخلاقی فرد است. قهر و لجبازی هر دو رفتار های مخرب فردی در زندگی هستند افرادی که معمولا این دو را سلاح خود در زندگی قرار می دهند افراد درونگرا، ترسو، عصبی و پرخاشگر، خجالتی و پر توقع می باشند. این افراد در مطرح کردن مشکلات و احساسات خود بسیار ضعیف بوده و از قهر به عنوان اعتراض استفاده می کنند.

لجبازی زمانی اتفاق می افتد که فرد روی حرف خود که معمولا منطقی هم نیست، پا فشاری می کند و نسبت به عقاید خود کوتاه نمی آید. این افراد معمولا با افرادی که بر خلاف نظر آن ها صحبت می کنند مشکل دارند و نسبت به آن ها واکنش نشان می دهند.

چه کسانی بیشتر قهر می کنند؟

بیشتر افرادی که قهر می کنند دارای مشخصات اخلاقی خاصی هستند. این افراد دارای اعتماد به نفس خیلی پایین بوده و در پذیرفتن انتقاد بسیار ضعیف عمل می کنند. این افراد زمانی که با مسائل روبرو می شوند دچار ترس و استرس شده و نمی توانند راحت از عملکرد خود دفاع کنند. در نتیجه به قهر در روابط و گوشه گیری روی می آورند تا بتوانند از خود دفاع کنند.

قهر

دلایل قهر کردن در روابط

مهم ترین عواملی که در قهر کردن تاثیر دارند به شرح زیر است:

  1. کودکانی که در خانواده ای رشد یافته اند که دائما از قهر به عنوان تنبیه کودک استفاده کرده اند و در مقابل کار اشتباه کودک با وی قهر کرده اند.
  2. بسیاری از افرادبه منظور جلب توجه طرف مقابلشان قهر در روابط می کنند. این افراد تصور غلطی دارند و گمان می کنند با این کار نمی گذارند طرف مقابل نسبت به آن ها بی توجه شود.
  3. بعضی از اوقات فرد دیگر تحمل پارتنر خود را ندارد و با قهر اقدام به قطع ارتباط می کند و یا طلاق عاطفی رخ می دهد.
  4. گاهی برخی افراد در رابطه نمی توانند منظور خود را به درستی بیان کنند و دچار اختلاف با طرف مقابل می شوند و به قهر روی می آورند.
  5. زمانی که فرد دارای اعتماد به نفس پایین بوده و زمان مخالفت با عقایدش قادر به دفاع نبوده و قهر در روابط می کند.
  6. بسیاری از افراد برای باج گیری عاطفی قهر می کنند تا به خواسته مد نظرشان برسند.
  7. الگو برداری اخلاقی که کودکان از والدین خود کپی برداری رفتاری می کنند.
  8. زمانی که فرد در بیان مشکل خود و حل مسئله ضعیف باشد به قهر در روابط روی می آورد.

تاثیر مخرب قهر بر روابط زناشویی

برای بعضی از افراد قهر می تواند واکنشی بسیار زجرآور محسوب شود، حتی از کتک زدن هم بد تر و درد آور تر باشد. زمانی که یکی از طرفین رابطه مکرراً قهر می کند مسائل پیش آمده حل نمی شوند و مشکلات به جای حل شدن تبدیل به کینه می شوند و سبب دوری دو طرف و به هم خوردن روابط عاطفی می شود. قهر در روابط هیچ گاه نمی تواند راه حل مناسبی رای مقابله با مشکلات باشد و سبب می شود با گذشت زمان حس عاطفی و عشق طرفین از بین برود و سبب بوجود آمدن سوء تفاهم گردد.

دعوا

چگونه از قهر کردن جلوگیری کنیم؟

زمانی که مشکلی پیش می آید برای اینکه بیش از این شرایط بد تر نشود بهتر است افراد قهر در روابط نکنند و رفتار های موثر را جایگزین قهر کنند. در نتیجه رفتار های مهربانانه و عاطفی جایگزین رفتار های مخرب می شوند. بهتر است افراد زمان مواجهه با مشکلات در خانواده جمع شده و به بیان و حل مشکل بپردازند. موارد زیر هم می توانند جایگزین مناسب قهر باشند:

سکوت کردن

سکوت کردن یکی از جایگزین های قهر در روابط است زیرا از زیاد شدن کدورت ها جلوگیری می کند.  البته بهتر است پیش از سکوت به طرف خود توضیح دهید که علت سکوت شما جلوگیری از بد تر شدن اوضاع است. پس از سکوت و آرام شدن طرفین می توانید در زمان مناسب درباره مسئله صحبت کنید.

پیش قدم شوید

هرگز تصور نکنید پیش قدم شدن شما سبب کوچک شدن شما می شود. بهتر است زمانی که قهر در روابط طولانی است یکی از طرفین به تداوم آن پایان دهد. اما حواستان باشد همیشه یک نفر پیش قدم نشود زیرا پس از مدتی حس می کند فقط او برای تداوم رابطه تلاش می کند.

ناراحت نشوید

از حرف هایی که در دعوا زده می شود ناراحت نشوید شاید همسر شما از افرادی باشد که در کنترل رفتار خود در عصبانیت ضعیف باشد که این افراد زیاد هستند. توصیه ما به شما این است که در زمان عصبانیت همسر خود شما رفتار خود را کنترل کنید و به خوبی های او فکر کنید تا اوضاع بد تر نشود.

لجبازی نکنید

همیشه یک راهی برای معذرت خواهی باز بگذارید زیرا حل مسئله یک مهارت است که معمولا به آن توجه نمی کنیم. برای مثال ترک محل و یا حبس کردن خود در اتاق، قطع کردن تلفن و جواب ندادن به طرف مقابل از جمله رفتار های لج آور هستند.

همسر خود را تشویق کنید تا صحبت کند

از همسر خود درخواست کنید در مواجهه با مشکلات با شما صحبت کند و مسئله ای که سبب آزردن خاطر او شده است را با شما در میان گذارد. در این شرایط شما هم در صورت منطقی بودن قبول کنید و بگویید که دیگر حواستان به رفتارتان خواهد بود و اگر منطقی نبود سعی کنید همدیگر را قانع کنید.

مراجعه به مشاور

برای بسیاری از افراد بهتر است که برای حل مشکل به مشاور مراجعه کنند و حل مشکل را به او بسپارند. یکی از ترفند های حل مشکل قهر در روابط همین ست. اگر در تهران زندگی می کنید مراجعه به بهترین روانپزشک می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. لازم است بدانید روانشناس می تواند به شما در بهبود روابط کمک کند اما در صورتی که خودتان بخواهید. زوج درمانی یکی از راه های موثر در اینباره است.

محرک ها و دلایل قهر در روابط را بدانید

اگر یکی از طرفین نسبت به انجام برخی کار ها رد زمان مشخص حساس است بهتر است نسبت به آن ها آگاه باشید و این تاریخ ها و زمان ها را در گوشی خود به عنوان یاد آور تعریف کنید تا فراموش نکنید و سبب دعوا نشود. برای مثال تولد همسرتان، تاریخ ازدواج و …

بیشتر بخوانید=> اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

آشتی

نکته بسیار مهم در دعوا های زناشویی این است که زمانی که یکی از طرفین برای تمام شدن دعوا اقدامی انجام می دهد دیگر ادامه نداده و آشتی کنید.

فقط با انجام 8 ترفند از تله بی اعتمادی رها شو!

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نقش والدین در استرس کودکان

نقش والدین در استرس کودکان

همه بچه ها هر از گاهی احساس ترس می کنند. انواع ترس هایی که آنها تجربه می کنند می تواند با افزایش سن تغییر کند. اما اگر ترس‌های خود را از بین نبرند یا نگرانی ‌هایشان برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است دچار اختلال اضطراب شوند. کودکان مبتلا به اختلالات اضطرابی ممکن است...

افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 15 راهکار مفید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 15 راهکار مفید

اعتماد به نفس در کودکان یکی از نکات مهم برای پیشرفت آن ها در زندگی و رویارویی با مشکلات است. طبق تحقیقات کودکانی که دارای اعتماد به نفس می باشند به راحتی در مقابل مشکلات و سختی ها می توانند دوام بیاورند و راه حل های بهتری را در پیش می گیرند. اعتماد به نفس ناشی از حس...

هر آنچه برای حفظ رابطه ی عاطفی لازم است بدانیم!

هر آنچه برای حفظ رابطه ی عاطفی لازم است بدانیم!

برای حفظ یک رابطه عاطفی لازم است علاوه بر کار هایی که ما به صورت ذاتی انجام می دهیم یک سری مهارت ها را هم یاد بگیریم زیرا گاهی مهارت های ذاتی کافی نبوده و رابطه دارای مشکلاتی می باشد. برای یادگیری این روش ها می توان به روانشناس مراجعه کرد و سبب بهبود روابط شد. در این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *