دکتر وحید دارابی » مشاوره خانواده » قهر طولانی زوجین و راه های رفع عادت قهر کردن

قهر طولانی زوجین و راه های رفع عادت قهر کردن

یکی از رفتار هایی که در زندگی زناشویی بسیار تاثیر میگذارد و در بیشتر موارد تبدیل به نوعی عادت مختل کننده زندگی است قهر طولانی میان زن و شوهر است. بسیاری از افراد قهر را ابزاری برای رسیدن به خواسته هایشان قرار می دهند. قهر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما پیامد های مخرب آن زیاد است.

قهر از لحاظ روانشناسی

قهر زمانی اتفاق می افتد که فرد می خواهد در برابر آزار دیگری و یا نشان دادن ناراحتی خود نسبت به همسر یا دیگران واکنش دفاعی نشان دهد. در این واکنش فرد رفتار های سر سنگین خاصی از خود نشان می دهد البته این نکته هم وجود دارد که گاهی قهر بد نبوده و باعث می شود طرف مقابل از رفتار اشتباهش آگاه شود و نسبت به بهبود رفتار خود اقدام نماید.

قهر

تفاوت قهر و لجبازی

بسیاری از افراد قهر را با لجبازی اشتباه می گیرند در حالی که این دو رفتار با هم فرق هایی دارند که مربوط به فاکتور های اخلاقی فرد است. قهر و لجبازی هر دو رفتار های مخرب فردی در زندگی هستند افرادی که معمولا این دو را سلاح خود در زندگی قرار می دهند افراد درونگرا، ترسو، عصبی و پرخاشگر، خجالتی و پر توقع می باشند. این افراد در مطرح کردن مشکلات و احساسات خود بسیار ضعیف بوده و از قهر به عنوان اعتراض استفاده می کنند.

لجبازی زمانی اتفاق می افتد که فرد روی حرف خود که معمولا منطقی هم نیست، پا فشاری می کند و نسبت به عقاید خود کوتاه نمی آید. این افراد معمولا با افرادی که بر خلاف نظر آن ها صحبت می کنند مشکل دارند و نسبت به آن ها واکنش نشان می دهند.

چه کسانی بیشتر قهر می کنند؟

بیشتر افرادی که قهر می کنند دارای مشخصات اخلاقی خاصی هستند. این افراد دارای اعتماد به نفس خیلی پایین بوده و در پذیرفتن انتقاد بسیار ضعیف عمل می کنند. این افراد زمانی که با مسائل روبرو می شوند دچار ترس و استرس شده و نمی توانند راحت از عملکرد خود دفاع کنند. در نتیجه به قهر و گوشه گیری روی می آورند تا بتوانند از خود دفاع کنند.

قهر

دلایل قهر کردن

مهم ترین عواملی که در قهر کردن تاثیر دارند به شرح زیر است:

  1. کودکانی که در خانواده ای رشد یافته اند که دائما از قهر به عنوان تنبیه کودک استفاده کرده اند و در مقابل کار اشتباه کودک با وی قهر کرده اند.
  2. بسیاری از افرادبه منظور جلب توجه طرف مقابلشان قهر می کنند. این افراد تصور غلطی دارند و گمان می کنند با این کار نمی گذارند طرف مقابل نسبت به آن ها بی توجه شود.
  3. بعضی از اوقات فرد دیگر تحمل پارتنر خود را ندارد و با قهر اقدام به قطع ارتباط می کند و یا طلاق عاطفی رخ می دهد.
  4. گاهی برخی افراد در رابطه نمی توانند منظور خود را به درستی بیان کنند و دچار اختلاف با طرف مقابل می شوند و به قهر روی می آورند.
  5. زمانی که فرد دارای اعتماد به نفس پایین بوده و زمان مخالفت با عقایدش قادر به دفاع نبوده و قهر می کند.
  6. بسیاری از افراد برای باج گیری عاطفی قهر می کنند تا به خواسته مد نظرشان برسند.
  7. الگو برداری اخلاقی که کودکان از والدین خود کپی برداری رفتاری می کنند.
  8. زمانی که فرد در بیان مشکل خود و حل مسئله ضعیف باشد به قهر روی می آورد.

تاثیر مخرب قهر بر روابط زناشویی

برای بعضی از افراد قهر می تواند واکنشی بسیار زجرآور محسوب شود، حتی از کتک زدن هم بد تر و درد آور تر باشد. زمانی که یکی از طرفین رابطه مکرراً قهر می کند مسائل پیش آمده حل نمی شوند و مشکلات به جای حل شدن تبدیل به کینه می شوند و سبب دوری دو طرف و به هم خوردن روابط عاطفی می شود. قهر هیچ گاه نمی تواند راه حل مناسبی رای مقابله با مشکلات باشد و سبب می شود با گذشت زمان حس عاطفی و عشق طرفین از بین برود و سبب بوجود آمدن سوء تفاهم گردد.

دعوا

چگونه از قهر کردن جلوگیری کنیم؟

زمانی که مشکلی پیش می آید برای اینکه بیش از این شرایط بد تر نشود بهتر است افراد قهر نکنند و رفتار های موثر را جایگزین قهر کنند. در نتیجه رفتار های مهربانانه و عاطفی جایگزین رفتار های مخرب می شوند. بهتر است افراد زمان مواجهه با مشکلات در خانواده جمع شده و به بیان و حل مشکل بپردازند. موارد زیر هم می توانند جایگزین مناسب قهر باشند:

سکوت کردن

سکوت کردن یکی از جایگزین های قهر است زیرا از زیاد شدن کدورت ها جلوگیری می کند.  البته بهتر است پیش از سکوت به طرف خود توضیح دهید که علت سکوت شما جلوگیری از بد تر شدن اوضاع است. پس از سکوت و آرام شدن طرفین می توانید در زمان مناسب درباره مسئله صحبت کنید.

پیش قدم شوید

هرگز تصور نکنید پیش قدم شدن شما سبب کوچک شدن شما می شود. بهتر است زمانی که قهر طولانی است یکی از طرفین به تداوم آن پایان دهد. اما حواستان باشد همیشه یک نفر پیش قدم نشود زیرا پس از مدتی حس می کند فقط او برای تداوم رابطه تلاش می کند.

ناراحت نشوید

از حرف هایی که در دعوا زده می شود ناراحت نشوید شاید همسر شما از افرادی باشد که در کنترل رفتار خود در عصبانیت ضعیف باشد که این افراد زیاد هستند. توصیه ما به شما این است که در زمان عصبانیت همسر خود شما رفتار خود را کنترل کنید و به خوبی های او فکر کنید تا اوضاع بد تر نشود.

لجبازی نکنید

همیشه یک راهی برای معذرت خواهی باز بگذارید زیرا حل مسئله یک مهارت است که معمولا به آن توجه نمی کنیم. برای مثال ترک محل و یا حبس کردن خود در اتاق، قطع کردن تلفن و جواب ندادن به طرف مقابل از جمله رفتار های لج آور هستند.

همسر خود را تشویق کنید تا صحبت کند

از همسر خود درخواست کنید در مواجهه با مشکلات با شما صحبت کند و مسئله ای که سبب آزردن خاطر او شده است را با شما در میان گذارد. در این شرایط شما هم در صورت منطقی بودن قبول کنید و بگویید که دیگر حواستان به رفتارتان خواهد بود و اگر منطقی نبود سعی کنید همدیگر را قانع کنید.

مراجعه به مشاور

برای بسیاری از افراد بهتر است که برای حل مشکل به مشاور مراجعه کنند و حل مشکل را به او بسپارند. یکی از ترفند های حل مشکل قهر کردن همین ست. اگر در تهران زندگی می کنید مراجعه به بهترین روانپزشک می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. لازم است بدانید روانشناس می تواند به شما در بهبود روابط کمک کند اما در صورتی که خودتان بخواهید. زوج درمانی یکی از راه های موثر در اینباره است.

محرک ها و دلایل قهر را بدانید

اگر یکی از طرفین نسبت به انجام برخی کار ها رد زمان مشخص حساس است بهتر است نسبت به آن ها آگاه باشید و این تاریخ ها و زمان ها را در گوشی خود به عنوان یاد آور تعریف کنید تا فراموش نکنید و سبب دعوا نشود. برای مثال تولد همسرتان، تاریخ ازدواج و …

آشتی

نکته بسیار مهم در دعوا های زناشویی این است که زمانی که یکی از طرفین برای تمام شدن دعوا اقدامی انجام می دهد دیگر ادامه نداده و آشتی کنید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نقش والدین در استرس کودکان

نقش والدین در استرس کودکان

همه بچه ها هر از گاهی احساس ترس می کنند. انواع ترس هایی که آنها تجربه می کنند می تواند با افزایش سن تغییر کند. اما اگر ترس‌های خود را از بین نبرند یا نگرانی ‌هایشان برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است دچار اختلال اضطراب شوند. کودکان مبتلا به اختلالات اضطرابی ممکن است...

هدف از مشاوره خانواده

هدف از مشاوره خانواده

خانواده تاثیر بسیار مهمی در سلامت روان هر فرد و بخصوص در شکل‌گیری شخصیت کودک دارد. هرچقدر که خانواده به موفقیت افراد کمک می‌کند، به همان میزان هم می‌تواند مشکلاتی را برای فرد بوجود آورد. برای داشتن یک خانواده سالم و شاد، همه افراد باید نهایت تلاش خود را انجام دهند و...

15راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

15راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان یکی از نکات مهم برای پیشرفت آن ها در زندگی و رویارویی با مشکلات است. طبق تحقیقات کودکانی که دارای اعتماد به نفس می باشند به راحتی در مقابل مشکلات و سختی ها می توانند دوام بیاورند و راه حل های بهتری را در پیش می گیرند. اعتماد به نفس ناشی از حس...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *