دکتر وحید دارابی » مشاوره روانشناسی » فرسودگی شغلی در زنان از علائم تا پیشگیری

فرسودگی شغلی در زنان از علائم تا پیشگیری

بررسی های روان شناسی نشان داده است زنان قادر هستند چندین کار را هم زمان با هم انجام دهند. اکثر خانم ها را در حالی در حال انجام کار می بینیم که همزمان در حال فکر کردن بر روی مساله دیگر، تماشای برنامه یا گوش دادن به حرف های شخصی حال از پشت تلفن یا از رادیو هستند یا در محیط کار مسئولیت های شغلی بیش از حد می پذیرند. همه زنان هر روز با مسائل مختلفی دست و پنجه نرم می کنند و بیش از حد تحت استرس و فشار کاری بیش از حد هستند. اگر چه استرس به نوبه خود می تواند در تمام مراحل زندگی مضر باشد. در این مقاله از سایت دکتر وحید دارابی، روانپزشک درباره تاثیر استرس و فرسودگی شغلی در زنان بیشتر می پردازیم:

اضطراب و افسردگی در زنان نسبت به مردان بیشتر رخ می دهد، مخصوصا با نوسانات هورمونی – دوره قبل از قاعدگی، بعد از بارداری و یا قبل از یائسگی ترکیب شود. در بیشتر اوقات اختلالات خلقی می تواند ناتوان کننده باشد، بر روی عملکرد روزانه زن تاثیر منفی بگذارد و در نتیجه موجب بیشتر شدن استرس و بدتر شدن اختلالات خلقی او شود.

بنابراین سوالی که مطرح می شود چاره کار چیست و زنان پر کار چه کار کنند؟

علت فرسودگی شغلی در زنان

از استرس و حجم کاری بالایی که تحمل می کنید برای فردی که فکر می کنید می تواند مشکل شما را حل کند توضیح دهید  و با حمایت های او تنش کاری را از بین ببرید. به عنوان مثال به مدیر خود توضیح دهید حجم کارهای داده شده را نمیتوانید در یک روز به تنهایی به پایان برسانید و از او کمک بخواهید.

درمان-فرسودگی-شغلی

از کجا بفهمیم پرکار هستیم؟

 اکثر زنان تمایل دارند وظایف خانه و مراقبت از همسر و فرزندان را بیشتر از سایر اعضای خانواده به عهده بگیرند یا در محیط کار زمانی که همکاران در مرخصی هستند یا تنبلی می کنند با خوش نیتی مسئولیت کارهای آنها را تقبل کنند. اگر شما اینگونه هستید از خود علت آن را بپرسید. شاید به این دلیل است که در خانواده ای بزرگ شده اید که زنان باید نقش سنتی بر عهده بگیرند و یا شاید دوست دارید بر روی خانواده خود کنترل داشته باشید. حتی ممکن است فکر کنید هیچکس به اندازه شما نمی تواند کارها را به خوبی و مطابق میل شما انجام دهد، یا تصور کنید با پذیرش مسئولیت های بیشتر و خارج از حد توان در محیط کار بتوانید ارتقای شغلی بگیرید. علت اصلی هر چه باشد انجام همه کارها به طور مداوم می تواند موجب تحریک پذیری، خصومت و خشم درونی شما شود و به دنبال آن بی خوابی، خستگی شدید، بی انگیزگی و از دست دادن شادی می شود. این ها نشانه های فرسودگی شغلی در زنان است.

در برخی از موارد بی توجهی به هر یک از علائم فرسودگی شغلی در زنان، روابط را تحت تاثیر قرار می دهد. حال روابط با کسانی که با شما زندگی می کنند مانند همسر و فرزندان، و حال با کسانی که با آنها نیستید مانند دوستان و همکاران.

راه های موثر برای جلوگیری از فرسودگی شغلی در زنان

برای داشتن سلامت روانی و جسمی زنان پر کار باید مهارت تفویض اختیار را بیاموزند تا دچار فرسودگی شغلی نشوند. چنین کاری به کاهش استرس کمک می کند. اگر نمی توانید تفویض اختیار کنید یا شخص مناسب برای کمک کردن ندارید، در اینجا سه راه برای دریافت کمک بدون درخواست کردن وجود دارد:

  • از ” بله گفتن” به همه چیز دست بردارید: یاد بگیرید به برخی از کارها که برخی از اعضای خانواده از پس انجام آنها بربیایند نه بگویید. وقتی به همه کارها بله می گویید در واقع به خودتان نه گفته اید و کمتر وقتی صرف استراحت و مراقبت از خود دارید.
  • برای پیشگیری از فرسودگی شغلی در زنان سعی کنید همانطور که قرارهای پزشکی، مراقبت های شخصی و سایر فعالیت ها را برای اعضای خانواده خود برنامه ریزی می کنید همین کار را برای خود انجام دهید. زنان عادت دارند خود را در اولویت آخر قرار دهند. برای ورزش و علایق شخصی وقت بگذارند و سعی کنند  هر شب حداقل 7 ساعت بخوابند. در طول روز از خیرخواهی بیش از حد برای همکاران خود دست بردارید و اجازه دهید آنها برای کسب تجربه بیشتر و افزایش انگیزه شغلی خود وظایف شغلی را به پایان برسانند.
  • استانداردهای نامعقول را کنار بگذارید: قبول کنید هیچ کس نمی تواند همه کارها را خود  به تنهایی بکند. وقتی دیگران سعی می کنند بخشی از کارها را بر عهده بگیرند به جای انتقاد، از آنها قدردانی کنید. به فرزندان خود اجازه دهید تخت خواب خود را به شیوه خود مرتب کنند، از همسر خود برای خرید مواد غذایی تشکر کنید یا همکارتان که کارهای خود را به شما واگذار نمی کند یا تنبلی نمی کند خوشحال شوید حتی اگر آنها کارها را دقیقا باب میل شما تمام نمی کنند.
دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
وسواس فکری در کودکان چگونه درمان می‌شود؟

وسواس فکری در کودکان چگونه درمان می‌شود؟

وسواس فکری در کودکان، افکار پیوسته و مزاحمی است که ناخواسته آنان را مشغول می‌کند و باعث اضطراب و استرس می‌شود. عوامل مختلفی همچون سابقه خانوادگی، ژنتیک و محیط، ساختار مغز، کمبود سروتونین در مغز و برخی عفونت‌ها در بروزآن نقش دارند. اگر کودکی دارید که به وسواس فکری...

ویژگی‌های بهترین زوج درمانگر در تهران

ویژگی‌های بهترین زوج درمانگر در تهران

بهترین زوج درمانگر در تهران باید دارای تخصص و تجربه کافی، صلاحیت علمی، اهداف درمانی مشخص، مهارت و قدرت تشخیص مناسب انواع مشکلات میان زوج باشد. 5 ویژگی بهترین زوج درمانگر در تهران بهترین زوج درمانگر در تهران باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ در این متن به بررسی مهم‌ترین...

8 روش موثر درمان افسردگی بدون دارو

8 روش موثر درمان افسردگی بدون دارو

درمان افسردگی بدون دارو نیز می‌تواند موثر باشد، به ویژه برای افسردگی خفیف می‌توان از روش‌هایی مانند موسیقی و تغذیه سالم و... استفاده نمود. به طور مثال، گوش دادن به موسیقی می‌تواند احساسات مثبت را تقویت کرده و استرس را کاهش دهد. تغذیه سالم، شامل مصرف مواد غذایی سالم و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *