زوج درمانی

همه ما می دانیم که داشتن ارتباط خوب و صمیمانه به مراقبت نیاز دارد. در صورت بروز مشکل، بهترین کار این است که زوجین به دنبال راهی برای حل مشکلات شان باشند تا از بروز اتفاقات بعدی پیشگیری به عمل آید. اغلب خود ما می توانیم مراقبت هایی را در خصوص روابط مان داشته باشیم. اما گاهی ممکن است علی رغم تلاش مان، نیاز باشد تا فرد متخصص دیگری ما را در راه حل کردن مشکلات مان یاری کند.

متاسفانه بسیاری از زوجین از دنبال کردن مشاوره هایی مانند زوج درمانی دوری می کنند. عدم پذیرش باورهای یکدیگر و عدم برقراری ارتباط احساسی میان زوجین می تواند به مرور شدیدتر شود و به حدی برسد که دیگر تلاش برای حل کردن مشکل اثری نداشته باشد.

زوج درمانی

زوج درمانی

بسیاری از افراد بر این باورند که زوج درمانی نمی تواند به رفع مشکل زوجین کمک کند. چنین موردی کاملا اشتباه است. این نوع مشاوره به زمان و مشارکت و تلاش هر دو زوجین بستگی دارد.

عدم اطلاع از محوریت و هدف زوج درمانی، مانع از شرکت در جلسات مشاوره می شود. برخی بر این باورند که زوج درمانی تنها برای مشکلات و مسائل جدی که رابطه را تحت تاثیر قرار داده است، می تواند مفید باشد. این در حالی است که برخی دیگر فکر می کنند قبل از تصمیم به ازدواج باید زوج درمانی را دنبال کنند.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی، نوعی مشاوره است که با هدف بهبود روابط زوجین، حل مشکلات زوجین و درک بیشتر زوجین از ارتباط شان برگزار می شود. با این که جلسات با توجه به شرایط و وضعیت افراد برگزار می شود، اما اصول کلی دارد که عبارت است از:

– تمرکز بر مشکلات موجود
– مشارکت فعال روانپزشک در بهبود روابط، به جای این که هر فرد جداگانه در بحث شرکت کند
– محوریت جلسات با موضوع حل مشکل
– در نظر گرفتن بهترین راه کار

زوج درمانی معمولا با پرسش پاسخ های استاندارد در خصوص سابقه ارتباط و هم چنین عقاید و باورهای دو نفر آغاز می شود. روانپزشک زوجین را در شناسایی مشکل و یا مشکلات موجود یاری می رساند و سپس اهداف درمان را برای هر دو زوجین شرح داده خواهد شد.

در طول فاز درمان، زوجین دید بهتری نسبت به روابط شان پیدا می کنند و با نقش ها و مسئولیت های یکدیگر بیشتر آشنا خواهند شد. شرکت در این جلسات راهی است برای تغییر در درک احساسات یکدیگر.

با این که درک طرف مقابل اهمیت بالایی دارد، اما بعد مهم تر زوج درمانی، تغییر رفتارها و اثر متقابل بر روی یکدیگر می باشد. معمولا الگوهایی برای زوجین در نظر گرفته می شود که با به کارگیری آن ها در منزل می توانند به بهبود و تقویت رابطه خود کمک کنند.

چه افرادی می توانند از مزایای زوج درمانی بهره مند شوند؟

زوج درمانی می تواند برای هر نوع رابطه ای مفید باشد. به عنوان مثال، زوجینی که به تازگی نامزد کرده اند، می توانند از مزایای مشاوره قبل ازدواج بهره مند شوند. حتی زوجینی که چند سال است ازدواج کرده اند نیز می توانند با شرکت در جلسات زوج درمانی به تقویت رابطه خود کمک کنند.

زوج درمانی به حل مشکل و هم چنین پیشگیری از بروز مشکلات بعدی کمک می کند. معمولا در این مشاوره مواردی از قبیل مشکلات مالی، جنسی، ناباروری، سوء استفاده مواد، فاصله عاطفی و مشکلات مزمن سلامتی مورد بررسی و هدف قرار خواهد گرفت.

راه های ارتباطی با دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک:

شماره های تماس: 22584154 – 26471699

صفحه اینستاگرام: dr.vahiddarabi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://www.talkspace.com/blog/everything-you-need-to-know-about-couples-therapy/

Call Now Button