دکتر وحید دارابی » درمان انواع اختلالات » اضطراب چیست و چگونه درمان می شود؟

اضطراب چیست و چگونه درمان می شود؟

آنچه اضطراب را به یک اختلال بدل می کند احساس و تجربه آن در مواقعی است که علت و توجیه عقلانی برای بروز آن وجود نداشته باشد. به عبارتی دیگر تمامی افراد ممکن است در طول روز در مواجهه با مسائل مختلف دچار اضطراب شوند. اما همانطور که گفته شد این اختلال در واکنش به یک رویداد و واقعه است. در صورتی که اختلال اضطراب بی دلیل و بدون علت بر شخص عارض می شود.

احساس اضطراب غالبا با حس نبود اطمینان، برانگیختگی و احساس درماندگی همراه است. افرادی که دچار اختلال اضطرابی هستند همراه با احساسات روحی برخی نشانه های جسمانی نظیر: تپش قلب،  تنگی نفس و تعریق را نیز تجربه می کنند. شیوع اضطراب در زنان بیش از مردان است و در افراد مسن بیشتر به چشم می خورد. از طرفی طبقات مرفه جامعه نیز به نسبت طبقات پایین تر کمتر به آن مبتلا می شوند.

در ادامه این نوشتار به علائم و نشانه های آن همچنین به راه های درمانی اختلال اضطرابی خواهیم پرداخت.

نشانه های اختلال اضطرابی

 • احساس خستگی مداوم
 • احساس تنش و براگیختگی
 • تکرر ادرار
 • احساس سرگیجه
 • عرق کردن
 • احساس نگرانی و دلهره بی علت
 • اختلالات تمرکز
 • گوش به زنگی
درمان اضطراب
درمان اضطراب

اضطراب در کودکان و نوجوانان

حتما دیده اید کودکانی را که در برخورد با غریبه ها احساس خجالت می کنند. در این مواقع اغلب آن ها به نقطه امن خود یعنی پدر یا مادر متصل می شوند. والدین در اصطلاح اظهار می کنند که کودک شان در اجتماع دائما به آن می چسبد و نمی تواند بدون حضور آن ها در جمع باقی بماند.

بسیاری از والدین با بی توجهی به این مشکل سعی در کنترل رفتار فرزندشان دارند و می خواهند هر طور که هست به آن ها بیاموزند که باید شرایط را تحمل کنند، اما این نوع واکنش اشتباه است. زمانی والدین با عمق مشکل مواجه می شوند که کودک شان در شرف ورود به مدرسه است. هنگامی که از کودکان علت را می پرسید آن ها دلیل قانع کننده ای برای آن نخواهند داشت، در واقع حس اضطراب آن ها ناشی از یک ترس ناشناخته و عدم کنترل احساس شرم و خجالت آن ها است.

والدین این کودکان مکررا با وانمود کردن به بیماری از سمت کودک شان مواجه می شوند. این کودکان اغلب با شکایت از درد در ناحیه شکم سوزش دل و این دست درد ها می خواهند از رفتن به مدرسه امتناع کنند. گاها بروز این اختلال نهفته در کودکان نداشتن روابط سالم والدین با یکدیگر است.

ازشایع ترین این اختلال در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضطراب جدایی
 • ترس از مدرسه
 • اضطراب اجتماعی
 • ترس از آزمون
اضطراب در کودکان و نوجوانان
اضطراب در کودکان و نوجوانان

بیشتر بخوانید=> نقش والدین در استرس کودکان

انواع اضطراب

اضطراب به طوری کلی دارای انواع مختلفی است که در هر رده  سنی می تواند به وجود آید. علاوه بر این موارد این امکان نیز وجود دارد که فرد به چند نوع از این اختلالات به طور همزمان مبتلا باشد:

درمان اختلالات اضطرابی

در صورتی که اختلال اضطراب شدید باشد بایستی حتما به یک روانپزشک مراجعه شود، اما در مواردی می تواند بدون مراجعه به روانپزشک درمان شود. برای مثال زمانی که فرد دچار اضطراب امتحان و یا آزمون می شود می تواند با رعایت چند تکنیک و تمرکز بر ذهن خود به راحتی اضطراب به وجود آمده را کنترل کند. این عارضه خفیف گاها با انجام موارد زیر قابل کنترل است:

 • مصاحبت با شخص مورد اعتماد همچون روانپزشک
 • فراگیری تکنیک های ایجاد تمرکز حواس
 • در برخی مواقع استحمام طولانی مدت
 • فراگیری تکنیک های ریلکسیشن
 • انجام برخی فعالیت های ورزشی
برای مطرح کردن پرسش های خود از دکتر وحید دارابی می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

 

روان درمانی های اختلالات اضطرابی

افراد با مراجعه به روانپزشک در صورت حاد شدن میزان تجربه اضطراب از روش هایی استفاده می کنند که می تواند در کنترل احساسات تنش زا مفید فایده باشد. از جمله :

 • مواجه سازی
 • غرقه سازی
 • حساسیت زدایی منظم
 • سرمشق گیری
 • توقف فکر
پیشگیری از اضطراب
پیشگیری از اضطراب

اگر احساس می کنید که به این اختلال مبتلا هستید، می توانید با مراجعه به بهترین روانپزشک از موارد درمانی بالا بهره مند شوید.

آیا می توان از ابتلا به اضطراب پیشگیری کرد؟

پاسخ به این پرسش مثبت است. شما می تواند با مراجعه به روانپزشک از رویکرد درمانی وی استفاده کنید. اغلب روانشناسان از رویکرد های ترکیبی برای درمان این اختلال استفاده می کنند. برای مثال یکی از روش های درمانی ترکیب رویکرد تحلیلی _ شناختی همسو با استفاده از رویکرد رفتاری است. درمواردی نیز روانپزشکان از دارو درمانی یعنی همان رویکرد زیستی نیز در کنار دیگر تکنیک ها استفاده می کنند.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
وسواس در جوانان و نشانه های آن

وسواس در جوانان و نشانه های آن

اختلال وسواس فکری عملی یا OCD  یکی از اختلالات روانی است که معمولاً افراد بالای 18 سال به آن مبتلا هستند. اما در برخی موارد، این اختلال در جوانان هم دیده می‌شود.اختلال وسواس در جوانان به این معناست که فرد دارای تفکراتی است که به صورت مداوم در افکارشان تکرار می...

اختلال وسواس در کودکان از علائم تا تشخیص

اختلال وسواس در کودکان از علائم تا تشخیص

افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) نگران انجام افکار و اعمالی هستند که ممکن است برای افراد دیگر احمقانه یا غیرمنطقی به نظر برسد. این افکار مکرر (وسواس) و اعمال تکراری (اجبار) غیرقابل کنترل هستند و می توانند زندگی آنها را مختل کنند و در نهایت...

وسواس فکری عملی و علائم آن

وسواس فکری عملی و علائم آن

وسواس فکری عملی یکی از اختلالات روانی است که هنگامی اتفاق می‌افتد که یک فرد به تصور و تفکر درمورد مسائلی که برایش ناراحت کننده و ترسناک است می پردازد و در راستای دور ماندن از آن تفکرات کار هایی را به صورت مکرر و مداوم انجام می دهد. اکثر وسواس های فکری عملی به صورت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *