دکتر وحید دارابی » مشاوره و درمان اعتیاد » ترک اعتیاد زنان و بهترین کمپ بانوان تهران

ترک اعتیاد زنان و بهترین کمپ بانوان تهران

فهرست محتوا

اعتیاد زنان و عوارض اعتیاد زنان به مراتب می تواند بسیار بغرنج تر اعتیاد مردان باشد چرا که اغلب این زنان هستند که بیشتر در تربیت فرزندان نقش دارند و ستون اصلی ساختار خانواده هستند. ترک اعتیاد زنان میتواند هر خانواده ای را مجدد در کنار هم جمع کند. در این  بین دلایلی وجود داردکه ترک اعتیاد زنان را  سخت می کند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

دلایل اعتیاد زنان

سوء مصرف مواد و اعتیاد در زنان اغلب ارتباط نزدیکی با تروما دارد.

بیش از 60 درصد از زنانی که به دنبال ترک اعتیاد زنان به مواد مخدر و یا الکل هستند، در دوران کودکی خود آزار جنسی را تجربه کرده‌اند و یا در بزرگسالی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

بسیاری از زنانی که به دنبال ترک اعتیاد زنان هستند، موقعیت‌های خشونت خانگی را نیز متحمل شده‌اند

رابطه بین تروما و اعتیاد زنان

ترومای شدید و اعتیاد در زنان با هم مرتبط هستند به گونه ای که :

  • قربانیان خشونت خانگی، سوء استفاده جنسی و یا تجاوز اغلب به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی روی می آورند تا رنج ذهنی دائمی خود را از بین ببرند.
  • زندگی از طریق تروما بدون دریافت حمایت حرفه ای می تواند منجر به افسردگی، PTSD و اضطراب شدید شود. که همه آنها اختلالات مشترک با مشکلات سوء مصرف مواد هستند

در بسیاری از موارد، زنانی که از اعتیاد رنج می‌برند، خارج از سوءمصرف مواد، رفتارهای خودآزاری نیز انجام می‌دهند.

اما لازم به ذکر است که نمیتوان به طور حتمی و صدرصد گفت که روی آوردن زنان به اعتیاد به علت تروما و یا آزار های جنسی است بلکه همانند اعتیاد در مردان و جوانان می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد

بیشتر بخوانید => مهمترین پیامد مصرف مواد در خانمها

چه عاملی ترک اعتیاد زنان را سخت می کند؟

عوامل گوناگونی وجود دارد که می تواند ترک اعتیاد را برای زنان سخت کند. یکی از این دلایل میزان وابستگی بیشتر زنان به خانواده و عدم تحمل دوری از آن ها است.

از دیگر دلایل سخت بودن ترک اعتیاد زنان میتوان به مادر بودن آن ها اشاره نمود.

مادری و تمام مفاهیم اجتماعی آن نقش بزرگی در نحوه برخورد زنان با اعتیادشان دارد و اغلب مانعی برای کمک گرفتن است. بسیاری از مادران وزنان به دلیل ترس دور ماندن از فرزندان خود پس از اعتراف به اعتیاد، تمایلی به ترک اعتیاد زنان ندارند.

دانستن اینکه شما برای مدت طولانی با فرزندان خود زندگی نخواهید کرد، دلخراش است. با این حال، مهم است که هدف نهایی یعنی هوشیار بودن و در نتیجه مادری بهتر را در نظر داشته باشید.

تکمیل موفقیت‌آمیز یک برنامه ترک اعتیاد زنان، تجربه مادری را بهبود می‌بخشد و کودکی بهتری را برای کودکان فراهم می‌کند، بنابراین چالشی است که ارزش آن را دارد و بچه‌دار شدن می‌تواند انگیزه‌ای عالی در دوران بهبودی باشد.

چه عاملی ترک اعتیاد زنان را سخت می کند؟

مراقبت از کودک در طول درمان اعتیاد

ایجاد تمهیدات مناسب برای کودکان، سخت ترین کاری است که مادری که به دنبال ترک اعتیاد است، قبل از ورود به بازتوانی با آن مواجه است.

اغلب، فرزندان مادرانی که در حال ترک اعتیاد هستند، یا با والدین دیگر یا پدربزرگ و مادربزرگ خود می مانند و در برخی موارد خانواده و دوستان بزرگ اغلب برای کمک به مراقبت از کودک وارد عمل می شوند.

اگر مطلقاً کسی را ندارید که بتوانید از آنها برای مراقبت از فرزندانتان در زمانی که تحت ترک اعتیاد زنان هستید، کمک بخواهید، با بهترین روانپزشک خود یا سایر سیستم های پشتیبانی حرفه ای تماس بگیرید تا به بررسی گزینه ها کمک کنند.

در راستای ترک اعتیاد زنان، خجالت نکشید، چرا که شما تصمیم سختی می گیرید که زندگی شما و خانوادتان را برای بهتر شدن تغییر می دهد.

نکاتی در مورد ترک اعتیاد در زنان

بخش مهمی از ترک اعتیاد زنان، برجسته کردن ارتباط بین دلایل سوء مصرف مواد یک مشتری زن و تجارب آسیب زای زندگی آن ها است. آگاهی از این که شرایط آنها به هیچ وجه غیر معمول نیست، می تواند حجم عظیمی از اضطراب های فروخورده را برای زنان در دوره توانبخشی تسکین دهد. که به نوبه خود به آنها اجازه می دهد تا به طور کامل در روند درمان شرکت کنند.

پس از برقراری ارتباط، زنان بهتر می‌توانند محرک‌ها و واکنش‌های خود را شناسایی کنند و برخی از احساس گناه و نفرت از خود را که ممکن است تجربه کنند، کنار بگذارند، که منبع ارزشمندی برای دستیابی به بهبودی پایدار خواهد بود.

تغییر پویایی خانواده برای زنان معتاد

خانواده درمانی بخشی ضروری از هر طرح ترک اعتیاد زنان است.

از آن جایی که زنان سابقه مسئولیت بیش از حد در خانواده خود را دارند، ممکن است پیامدهای عاطفی قابل توجهی در تصمیم آنها برای ورود به دوران ترک اعتیاد زنان وجود داشته باشد.

زنان دارای شریک زندگی و فرزندان، اغلب از رفتارهای مخرب خود و پیامدهای آن احساس شرمندگی می کنند، زیرا در اکثر خانوه ها زنان همچنان مراقب اصلی اکثر ساختارهای خانواده می باشند.

همسران و فرزندان زنانی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند احتمالاً ترکیب پیچیده ای از احساسات را تجربه می کنند. کودکان اغلب احساس خشم یا گناه می کنند که گویی می توانند با «بهتر» یا «دوست داشتنی تر» بودن از سوء مصرف مواد مادرشان جلوگیری کنند. همچنین شرکا ممکن است احساس بی کفایتی را تجربه کنند زیرا قادر به محافظت از عزیز خود در برابر این سناریوی مضر نیستند.

زنان همچنین ممکن است با شریک زندگی خود روی به سوئ مصرف مواد مخدر کنند، بنابراین در جلسات خانواده درمانی باید به این موضوع رسیدگی شود که یکی از طرفین می خواهد مصرف را متوقف کند، در حالی که دیگری تمایلی به این کار ندارد.

از این رو خانواده درمانی باید تمام احساسات تجربه شده توسط همه طرفین را مورد توجه قرار دهد و برای کمک به خانواده ها در برقراری ارتباط مجدد و مذاکره مجدد در گفتگوی محترمانه و سازنده تلاش کند. این به خانواده ها کمک می کند صرف نظر از اینکه اعتیاد و ترک اعتیاد زنان چه شکلی ممکن است داشته باشد، به طور جمعی بهبود یابند، ببخشند و به سمت یک پویایی خانواده بهتر و سالم تر حرکت کنند.

بیشتر بخوانبد=> اختلالات روانی همزمان با اعتیاد

پیشگیری از بازگشت به مصرف مواد

از آنجایی که بسیاری از زنانی که دوره توانبخشی را تکمیل می‌کنند، نیاز دارند و مایلند که فوراً به خانه بازگردند تا مسئولیت‌های خود را در خانواده از سر بگیرند، یک برنامه مراقبت‌های سرپایی بدون پایان باید در دسترس باشد.

برنامه‌های مراقبت‌های بعدی و پیشگیری از بازگشت به مصرف مواد برای زنان باید شامل جلسات مشاوره منظم، جلسات گروهی و خانواده‌درمانی، باشد.

طول مدت برنامه های مراقبت پس از آن کاملا به خود فرد و تیم درمانی آنها بستگی دارد، بنابراین زنان نباید قبل از اینکه احساس کنند آماده هستند تحت فشار قرار بگیرند تا بدون کمک با زندگی جدید خود کنار بیایند.

کلام اخر

زنانی که به دنبال درمان اعتیاد هستند باید یک مرکز ترک اعتیاد خوب را انتخاب کنند که تحت نظارت بهترین روانپزشک، برنامه های تخصصی درمان اعتیاد زنان را ارائه می دهد. مرکز درمانی باید به گونه ای طراحی شود که برای مراجعین زن محیطی امن و مراقبتی لازم را فراهم کند تا بهترین شانس بهبودی طولانی مدت را به آنها بدهد.

در آخر  با کمک حرفه ای، صبر و زمان، اکثر معتادان زن موفق می شوند به جایی در روابط خانوادگی خود برسند که نسبت به قبل از شروع درمان احساس امنیت و احترام بیشتری داشته باشند.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
مهمترین پیامد مصرف مواد در خانمها

مهمترین پیامد مصرف مواد در خانمها

اعتیاد زنان و تجارب زنان از اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل با تجربیات مردان معتاد از لحاظ های  مختلف، هم ذهنی و هم جسمی متفاوت است. در حالی که علائم اعتیاد و رفتار سوء مصرف مواد در زنان و مردان بیشتر شبیه به هم است، درک تفاوت های روانی، شرایطی و حتی برخی بیولوژیکی...

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران

برای این که برای ترک اعتیاد به مشاوره و روان درمانی مراجعه شود لازم است قبل از مراجعه اطلاعاتی درباره بهترین مرکز ترک اعتیاد و پزشک مورد نظر داشته باشیم تا بهترین نتیجه برای ما حاصل شود. در این مقاله از زبان بهترین روانپزشک تهران تلاش کرده ایم نکات مهمی که درباره یک...

اختلالات روانی همزمان با اعتیاد

اختلالات روانی همزمان با اعتیاد

آنچه به طور قطعی شناخته شده است، این است که افراد مبتلا به بیماری روانی نسبت به افراد عادی، میزان اعتیاد بسیار بالاتری دارند.  به طور مشابه، افراد مبتلا به اعتیاد نسبت به افراد عادی، احتمال ابتلا به بیماری روانی بسیار بالاتری دارند. تقریباً یک سوم افراد مبتلا به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *