رفتار افراد معتاد

یکی از اجزای تعریف اعتیاد وابسته بودن به ماده ای است که رفتار رفتار افراد معتاد را تغییر می دهد. در افراد معتاد رفتارهای نرمال خانوادگی و فردی تغییرات عمده ای می کند. این افراد از اجتماعاتی که اعتیاد آن ها مورد توجه قرار می گیرد، پرهیز می کنند و حتی از خانواده خود برای آنکه مورد سوال قرار نگیرند، فراری هستند. و دچار آسیب های اجتماعی اعتیاد می شوند.

معتادن به علت اینکه قادر به برقراری روابط عاطفی نیستند، روابط سالم اجتماعی را از دست می دهند و دچار حاشیه نشینی اجتماعی می شوند.

رفت و آمدهای مشکوک، دوستان ناباب، دروغ گویی، بی مسئولیتی و بی توجهی به مسائل مالی و مشکلات خانواده، بی توجه به نیازهای عاطفی، همسر و فرزندان از جمله تغییرات این افراد است.

رفتار های مختل اجتماعی افراد معتاد
رفتارهای مختل اجتماعی در اعتیاد

بیشتر بخوانید=> علل روانشناختی اعتیاد

رفتار افراد معتاد چگونه است؟

در افراد معتادی که دچار آسیب های اجتماعی اعتیاد شده اند رفتار هایی همچون: شب نشینی های مکرر، خروج مکرر و بی دلیل از خانه، پنهان کاری در منزل و محل کار، غیبت از محل کار، افت تحصیلی و ترک تحصیل، بی توجهی به نظافت شخصی و مرتب بودن به ظاهر و لباس اغلب دیده می شود.

این افراد معمولا مشکلات مالی داشته و جهت تهیه مواد مصرفی و قرض گرفتن از دیگران به تکدی گری، سرقت از وسایل خونه و وسایل دیگران و یا اقدام به فروش مواد مخدر می کنند.

هر کدام از آسیب های اجتماعی اعتیاد و رفتار های نامناسب افراد معتاد دیگری چون؛ بازداشت های مکرر، ضربه و جر، حبس های طولانی خانواده های بی سرپرست و طلاق منجر خواهد شد. 

بیماری های همراه با اعتیاد

دومین عامل اصلی که در افراد معتاد موجب به رفتار های نامناسب می شود. بیماری های همراه با اعتیاد است، بیماری های جسمی و روانی به وجود آمده به دنبال مصرف مواد، تشدید کننده رفتارهای اجتماعی نامناسب معتادین است.

افسردگی حاصل از اعتیاد علائمی چون: گوشه گیری، کم حرفی، ارتباط پایین خانوادگی، اختلال جنسی، بی انگیزگی برای کار و عدم توان ابراز محبت به همسر و فرزندان را تشدید می کند.

بیماران سایکوتیک
بیماران سایکوتیک

بیماران سایکوتیک حاصل از اعتیاد با افکار بدبینانه به همسر علاوه بر اینکه بنیان خانواده را متلاشی خواهند کرد، گاهی رفتارهای خطرناک آن ها نسبت به همسر منجر به جنایات غیرقابل جبرانی خواهد شد.

معتادان سایکوتیک به دنبال افراد مورد تهدید بودن، تحت تعقب بودن و کنترل شدن از طرف دشمنان و مقامات انتظامی روز به روز منزوی تر از اجتماع خواهند شد و یا به ضرب و جر و اعمال جنائی منتهی خواهد شد.

اضطراب، وسواس فکری و عملی گوناگون، خلق ناپایدار معتادن از سایر بیماری های هستند که منجر به رفتارهای غیر طبیعی اجتماعی معتادان به مواد خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اعصاب و روان در تهران مراجعه نمایید.

تأثیر اعتیاد بر رفتار های ضد اجتماعی افراد معتاد

یکی از آسیب های اجتماعی اعتیاد این است که بر رفتار ها اجتماعی افراد معتاد تاثیر می گذارد. به طوری که ممکن است فر معتاد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی شود.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی به این معناست که فرد نشانه هایی از افکار، رفتارها و ادراکات ناکارآمد دیگران را نشان می دهد. در برخی موارد، یکی از عزیزان به شیوه ای خشونت آمیز یا مخرب رفتار می کند. سوء مصرف مواد مخدر یا الکل وضعیت را شدیدتر می کند و عوارضی را در طول درمان اعتیاد ایجاد می کند.

رفتار های ضد اجتماعی چیست؟

رفتارهای ضد اجتماعی افراد معتاد همیشه به اختلال شخصیت اشاره نمی کند. بلکه رفتارهای ضد اجتماعی به هر گونه رفتار خصمانه و پرخاشگرانه ای اطلاق می شود که روابط با دیگران را مختل می کند. به طور کلی، رفتارهای ضداجتماعی ممکن است  از دوران کودکی شروع  شود و یا بر اثر سوء مصرف مواد اجاد شود.  

رفتار های رایجی که در اختلال شخصیت ضد اجتماعی و آسیب های اجتماعی افراد معتاد ایجاد می شود عبارتند از :

  • دروغ گویی
  • دزدی
  • قلدری به دیگران
  • وندالیسم
  • رفتارهای تکانشی
  • پرخاشگری
  • ورود به دعوا
  • عدم پشیمانی پس از آسیب رساندن به دیگران
  • فقدان همدلی با دیگران
  • بی پروایی و بی توجهی به ایمنی شخصی یا ایمنی دیگران

 افراد مبتلا به اختلالات شخصیت ضد اجتماعی یا هر سطحی از رفتار ضد اجتماعی افراد معتاد اغلب به شیوه های تکانشی رفتار می کنند. آنها نسبت به دیگران احساس همدلی ندارند و دست به رفتارهای بی پروا یا خطرناک می زنند. در برخی موارد، یکی از عزیزان از مواد مخدر یا الکل به عنوان بخشی از رفتار تکانشی و بی پروا مرتبط با اختلالات ضد اجتماعی سوء استفاده می کند.

سوء مصرف مواد و رفتار ها و آسیب های اجتماعی افراد معتاد

بر اساس گزارش موسسه ملی سوء مصرف الکل و مواد ، رفتارهای ضد اجتماعی در دوران کودکی و نوجوانی و آسیب های اجتماعی اعتیاد، خطر سوء مصرف الکل و سایر اشکال سوء مصرف مواد را افزایش می دهد. با توجه به پیچیدگی رفتار و موقعیت، علت دقیق سوءمصرف مواد به موقعیت بستگی دارد.

در بسیاری از موارد، اعتیاد از رفتارهای تکانشی ناشی می شود. با این حال، برخی از افراد به دلیل همپوشانی عوامل محیطی یا ژنتیکی که خطر اعتیاد و سوءمصرف مواد را افزایش می دهد، از مواد مخدر یا الکل سوء استفاده می کنند.

سوء مصرف مواد با جلوگیری از درگیر شدن افراد در هنجارهای اجتماعی، آسیب های اجتماعی اعتیاد و توقف اقدامات تهاجمی، بر رفتارهای ضد اجتماعی تأثیر می گذارد. هنگامی که شخصی  پس از بروز نشانه هایی از رفتارهای ضد اجتماعی یا اختلال شخصیت، از مواد مخدر یا الکل سوء استفاده می کند، به فعالیت های مجرمانه ادامه می دهد یا از ترک رفتار های اجتماعی نامناسب افراد معتاد خودداری می کند.

کاهش خطرات آسیب های اجتماعی اعتیاد

از آنجایی که رفتار های ضد اجتماعی و آسیب های اجتماعی افراد معتاد منجر به فقدان همدلی با دیگران و رفتارهای مجرمانه می شود، سوء مصرف مواد به توانایی فرد برای انطباق با هنجارهای اجتماعی آسیب می رساند.

اساساً آسیب های اجتماعی اعتیاد علائم اختلال شخصیت ضداجتماعی را شدیدتر می‌کند و باعث تغییرات شدیدتری در فعالیت‌های مجرمانه، رفتار خشونت‌آمیز یا نادیده گرفتن حقوق دیگران می‌شود.

برای فردی که تحت تأثیر هر دو قرار گرفته است، درمان سوء مصرف مواد و رفتار ضد اجتماعی افراد معتاد به طور همزمان به آنها اجازه می دهد تا مهارت های زندگی ارزشمندی را بیاموزند و رفتارهای سالم تری داشته باشند. همچنین خطر فعالیت‌های مجرمانه یا اقدامات بی‌ملاحظه را کاهش می‌دهد که سلامت و رفاه یک عزیز را بهبود می‌بخشد.

آسیب های اجتماعی اعتیاد باعث می شود که فرد از فعالیت های مجرمانه دست نکشد زیرا رفتار های ضد اجتماعی افراد معتاد را شدیدتر می کند. با درمان اعتیاد و رفتارهای ضداجتماعی در یک محیط حرفه ای، شخص  راه های سالم تری برای کنترل علائم یک اختلال را می آموزد و شروع به بهبود رفتارهای خود می کند. 

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ترک اعتیاد زنان و بهترین کمپ بانوان تهران

ترک اعتیاد زنان و بهترین کمپ بانوان تهران

ترک اعتیاد زنان، یکی از مسائل مهم و حیاتی است. اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی می‌تواند بر زنان و تمامی جوانب زندگی آنان تاثیر زیادی بگذارد. ترک اعتیاد نه تنها برای بهبود سلامت فیزیکی و روانی زنان، بلکه برای بهبود روابط خانوادگی، حرفه‌ای، اجتماعی و عاطفی آن‌ها...

ترک اعتیاد به الکل

ترک اعتیاد به الکل

شاید فکر کنید که الکل جز مواد اعتیادآور مانند مواد مخدر نیست اما در اشتباه هستید. الکل یکی از شایع ترین مواد اعتیادآور و آسیب زاست و به دلیل ممنوعیت این ماده در کشور ما منجر به این شده که مورد سو استفاده افرادی شود که از مواد اولیه بد و بسیار مضر برای الکل استفاده کنند که گاها منجر به مرگ و کما رفتن و یا حتی کوری می شود.

اوردوز چیست و چگونه منجر به فوت می شود؟

اوردوز چیست و چگونه منجر به فوت می شود؟

آیا آنژیوگرافی قلب خطرناک است؟ عده ای زیادی از افراد هستند که قصد انجام آنژیو قلب را دارند ولی استرس این موضوع را دارند که آیا آنژیو خطرناک است؟ برای دریافت این سوال با ما تا آخر این مقاله هماره باشید. در صورتی که دچار گرفتگی عروق قلبی هستید و بایستی آنژیو قلب را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *