دکتر وحید دارابی » مشاوره و درمان اعتیاد » با ترک اعتیاد به زندگی بازگردید

با ترک اعتیاد به زندگی بازگردید

فهرست محتوا

امروزه افراد زیادی با اعتیاد و انواع مختلف آن درگیر هستند.هدف از این مقاله بررسی اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی می‌باشد. اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند آنقدر زندگی فرد را به خود مشغول کند که او را از انجام امور روزمره‌ی ساده نیز باز دارد. به همین دلیل در این مقاله به ذکر مطالبی مربوط به اعتیاد و آسیب‌های آن بر اساس گفته های دکتر وحید دارابی، روانپزشک و متخصص در زمینه اعتیاد و ترک اعتیاد، پرداخته ایم.

ترک اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر، از هر نوعی که باشند (چه گیاهی و چه شیمیایی) مانند اعتیاد به شیشه و اعتیاد به مشروبات الکلی ، اثرات متفاوتی بر روی حالت روانی فرد مصرف کننده دارد؛ برخی مواد احساس آرامش و بی حسی در افراد ایجاد می کنند و برخی باعث ایجاد احساس شادی  و نشاط می شوند . این مواد از هر طیفی که باشند در مصرف کننده خود احساس وابستگی شدید فیزیکی و روانی ایجاد می کنند و فرد در صدد تهیه و مصرف مجدد این مواد بر می آید. به تدریج به علت عدم ایجاد احساس اولیه مصرف کننده مجبور به افزایش میزان مواد مصرفی و در نهایت مصرف مواد قوی تر می شود.

مهم ترین بخش های این مقاله

خلاصه این مقاله را در ویس روبه رو بشنوید

اعتیاد به چه معناست؟


اعتیاد که از سال 1964 میلادی به آن وابستگی دارویی نیز می گویند، نوعی بیماری مزمن قابل درمان است که فرد در آن نمی تواند با میل شدید مصرف مقابله، کند و این امر مشکلات فراوانی را به همراه دارد. مواد اعتیاد زا انواع گوناگونی دارند و به شکل های مختلفی بر عملکرد مغز اثرگذاشته و به مرور زمان بخشی از فعالیت های آن را مختل می کنند.

اعتیاد یکی از مهم ترین و اساسی ترین مسائلی است که در چند دهه اخیر توجه های بسیاری از متخصصین و درمانگران را با تخصص های مختلفی به خود درگیر کرده است. متاسفانه در گذشته فرد معتاد را به دید یک فرد مجرم نگاه می کردند و از این جهت بسیاری از روش ها و راهکارهایی که در جهت ترک اعتیاد افراد بکار گرفته می شد، از پشتوانه علم و دانش برخوردار نبود.

اعتیاد چیست

اما این روزها با توجه به فعالیت هایی که در حوزه روانپزشکی و روان درمانی صورت گرفته است بدین نتیجه رسیده اند که اعتیاد اساسا مساله ای  است که تا حد زیادی با مشکلات و گره های روانی در ارتباط است.

به بیانی دیگر در گذشته علل گرایش به مواد مخدر و نیز عوامل روانی در نظر گرفته نمی شد و صرفا با اجبار و زور برای ترک دادن افراد معتاد اقدام می کردند.اما این روزها بسیاری از روان درمانگران وارد مراکز ترک اعتیاد شدند و بر اساس مبانی روانشناسی فعالیت های درمانی را برای افراد ابتلا به اعتیاد انجام می دهند.

انواع وابستگی ها به اعتیاد


همانطور که گفته شد مواد مخدر انواع گوناگونی دارد و هر روز به انواع آن افزوده می شود. صرف نظر از گسترش اعتیاد در جامعه، این مواد روش های مصرف متفاوتی دارند و طیف وسیعی مانند ریختن در چشم ، جذب از طریق پوست ، خوردن و تزریق کردن را دربر می گیرند. علاوه بر مواردی که ذکر شد ،مواد مخدر اثرات زیادی بر رفتار و عادت های رفتاری افراد دارد و باعث وابستگی فیزیکی و روانی به این مواد می شود . در سال های گذشته اعتیادهای رفتاری جزء انواع اعتیاد دسته بندی نمی شد ولی امروزه ،اعتیادهای رفتاری هم جزئی از انواع اعتیاد محسوب می شود .

انواع وابستگی ها به اعتیاد

اعتیاد انواع مختلف جسمی یا روانی دارد که در ابتدای متن  به آن پرداخته شد؛ نکته قابل توجه این است ترک اعتیاد فیزیکی در زمان کوتاه تری نسبت به اعتیاد روانی رخ می دهد. اعتیاد روانی یا وابستگی روانی به مواد مخدر که آن هم به دلیل تغیراتی است که این مواد در مغز ایجاد می کنند بخش قابل توجه اعتیاد است .

 اعتیاد را بیماری برگشت پذیر می دانند زیرا اثرات این بیماری بر روی مغز بسیار عمیق بوده و در بیشتر موارد غیر قابل جبران است . حتی افرادی که سال های زیادی از ترک آنها می گذرد نیز باید همچنان با میل شدید مصرف مقابله کنند. در این راه همراهی مشاور تا سال های بعد از ترک می تواند و مفید و موثر باشد.

دوزهای مصرف مواد مخدر برای افراد متفاوت است اما اگر جلوگیری نشود همه آن ها می توانند  به اعتیاد مزمن که مسئله مهم و قابل توجهی است و نیاز به پیگیری دارد، تبدیل شود.

علائم اعتیاد


علائم و نشانه های اعتیاد به نوع ماده اعتیادآور بستگی دارد و از نوعی به نوع دیگر متفاوت است. برخی از علائم رایج اعتیاد عبارتند از :

 • عدم کاهش میزان مصرف مواد مخدر
 • اولویت داشتن مصرف مواد و عدم توجه به خود و اطرافیان
 • عدم کنترل بر رفتارها ،بروز رفتارهای عصبی و خشن
 • نا امیدی و فکر اقدام به خودکشی
 • عدم کنترل بر عملکرد صحیح مغز و احساس ناآرامی در هنگام عدم مصرف
 • از دست دادن توانایی کنترل بر بخش های مختلف زندگی (بروز مشکلات تحصیلی و کاری)
علائم و نشانه های اعتیاد

همه علائم گفته شده و علائم دیگری که نشان دهنده وابستگی شدید و غیرقابل کنترل به مواد مخدر است ، نیازمند توجه جدی است و توصیه می شود برای کنترل و رهایی از این بیماری به روانشناس مراجعه کرده و مراحل ترک و درمان را تحت نظر روانشناس آغاز کنید و ادامه دهید .پیش تر گفته شد که اعتیاد بیماری برگشت پذیر است و حتی تا سال ها پس از ترک فرد با میل مصرف مواجه است پس ادامه ارتباط با روانشناس تا سال های پس از ترک ضروری است.

به دلیل عدم کنترل فرد بر رفتار خود احتمال بروز رفتار های پر خطر در افراد مبتلا به اعتیاد بسیار زیاد است و احتمالا فرد دست به کار هایی می زند که قبلا انجام نمی داد. برای مثال ممکن است برای تامین هزینه مواد دست به دزدی بزند (حتی از خانواده خود) یا رانندگی در زمان مصرف مواد. واضح است که سوء مصرف مواد علاوه بر شخص مصرف کننده خانواده و جامعه را نیز درگیر مشکلات زیادی می کند.

نکته قابل توجه آنست که تمایز بین وابستگی و اعتیاد مهم است

ویژگی های مشترک هر نوع از اعتیاد

جنبه مشترک همه اعتیادها عبارتند از:

رفتار فرد معتاد ناسازگارانه است

فرد معتاد مدام در حال ایجاد مشکل برای اطرافیان خود می باشد. اطرافیان فرد معتاد در اکثر موارد به جای حمایت از فرد معتاد برای کنار آمدن با شرایط یا غلبه بر مشکلات، از او بیشتر فاصله می گیرند.

رفتار فرد معتاد همیشگی و مستمر است

فردی که معتاد است با وجود اینکه از مشکلات به وجود آمده اگاهی کامل دارد ولی همچنان به رفتارهای خود ادامه می دهد.

فردی که معتاد است برای بدست آوردن مقدار لذت مشخص، مصرف ماده اعتیادآور را آنقدر افزایش می دهد،  تا به آن سطح از لذت که می خواهد برسد.

انواع مواد مخدر


مواد مخدر انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها می‌تواند به نوعی آسیب‌زننده باشند. برخی از انواع مواد مخدر بر روی اعصاب مصرف کننده تاثیر می‌گذارند. آسیب دیدن اعصاب فرد باعث می‌شود در امور روزمره‌ی فکری و بدنی خود دچار مشکل شود. این مواد سستی‌زا شامل دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی هستند.

 مواد مخدر می‌تواند توهم‌ زا و انرژی بخش باشند. انواع طبیعی آن از گیاهان درست می‌شوند تریاک، حشیش، ماری جوانا و قارچ جزو این دسته بندی قرار می گیرند.

انواع مصنوعی آن نتیجه‌ی ترکیب چندین ماده‌ی دارویی و شیمیایی با یکدیگر است. اکستازی، ال اس دی، کراک، کریستال، آمفتامین ها، شیشه، مسکالین، نالتروکسان، کتامین جزو این دسته بندی قرار می گیرند.

مواد مخدر چه تاثیرات مضری دارد؟


تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدن می تواند بسیار آسیب زننده باشد. اعتیاد می‌تواند موجب افزایش اضطراب، ناخوشی و بی‌قراری شود. همچنین آسیب‌های جسمی و فیزیکی که بر فرد وارد می‌کند نیز غیرقابل چشم‌پوشی است. سلول‌های دفاعی بدن فرد کاهش پیدا می‌کند و خطر ابتلا به سرطان در افراد معتاد بیشتر از دیگران خواهد شد. از بین رفتن تعادل شیمیایی بدن نیز یکی دیگر از آسیب‌های فیزیکی بر بدن است.

افکار منفی خود را شناسایی کنند و با آن‌ها به مبارزه بپردازند. همچنین لازم است بدانند که خماری یکی از نخستین احساساتی است که فرد با آن مواجه خواهد شد. پس باید نحوه‌ی تحمل این احساس را به خوبی بیاموزد. همچنین ممکن است فرد دچار نوسانات اخلاقی شود، که کاملا طبیعی است. فرد باید در درجه‌ی اول باور داشته باشد که در نهایت بهبودی حاصل خواهد شد و باید به روند درمانش اعتماد کند.

آپارات دکتر وحید دارابی

نحوه اثر گذاری مواد اعتیاد آور چگونه است؟


 یکی از روش های اثر گذاری این است که این مواد، مسیرهای لذت را در مغز تغیر می دهند ؛ مسیر های لذت در واقع نورون هایی هستند که تحریک آن ها باعث ترشح دوپامین یا هورمون لذت می شود . بدین ترتیب وقتی فردی برای اولین بار مواد اعتیاد آور، استفاده می کند، مقدار زیادی دوپامین در مغزش ترشح می شود و باعث ایجاد احساس سرخوشی در فرد می شود . با ادامه مصرف میزان دوپامین ترشح شده کمتر می شود و فرد برای دستیابی به همان احساس سرخوشی اولیه باید میزان بیشتری مواد مصرف کند .

 برخی مواد مثل ماری جوانا و هروئین ساختاری شبیه دوپامین دارند که می توانند گیرنده های این فرستنده عصبی را تحریک کرده و باعث ایجاد لذت و سرخوشی شوند . پس از مدتی این مواد شکل گیرنده های این ناقل عصبی را تغیر داده به طوری که این گیرنده ها دیگر نمی توانند هورمون شادی را دریافت کنند و هر روز بیشتر احساس افسردگی می کنند . پس این افراد نیز برای فرار ازاحساس اندوه و دریافت شادی مجبور به مصرف بیشتر و بیشتر هستند.

نحوه اثر گذاری مواد اعتیاد آور

مواد مخدر که همگی اعتیاد آور هستند ، می توانند آسیب های جدی به مغز وارد کنند به طوری که حتی یکبار مصرف آن ها می تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی سلامتی افراد داشته باشد. عوارض اعتیاد در زنان نیز بسیار مشهود است. بهترین روش برای پیشیگیری از اعتیاد ، خودداری از مصرف حتی برای یک بار است.

تاثیر موادمخدربرچهره

ترک اعتیاد


ترک اعتیاد به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با هدف ترک ماده اعتیاد آور انجام می شود.

جدا از عوامل روانشناختی اعتیاد، زمانی که ماده اعتیاد آور ترک می شود فرد از زنجیر اجبار و اضطرار برای استفاده از آن ماده خاص رها می شود و مهم ترین نتایجی که در پی دارد آزادی و افزایش اعتماد به نفس در افراد است. زیرا که وابستگی روانی و جسمی و نیز درگیری آن فرد برای استفاده از انواع مواد مخدر از بین می رود.

به طور کلی ترک اعتیاد به مجموعه فعالیت‌های درمانی از جمله روانی یا پزشکی به منظور دست‌کشیدن از مصرف مواد مخدر گفته می‌شود. به دلیل آن‌که گفته می‌شود اعتیاد یک نوع بیماری است پس رهایی از آن می‌تواند به نوعی بهبود نیز تلقی شود. بهبودی از اعتیاد یک فرآیند تغییر است که فرد درگیر با مواد مخدر در آن تلاش می‌کند که تمام قوای از دست رفته‌ی خود را بازگرداند و دوباره کنترل زندگی خود را در دست بگیرد.

برای درمان اعتیاد روش‌های گوناگونی وجود دارد. در مواردی که اعتیاد شدت و قدمت کم‌تری دارد می‌توان با درمان‌های خانگی فرد را در مدت زمان کوتاهی درمان کرد. همچنین با امیدبخشی و انگیزه‌ دهی به فرد درگیر با اعتیاد می‌توان او را از این شرایط دور نگاه داشت، اما در شرایطی که از اعتیاد فرد مدت زمان بیشتری گذشته است، دیگر درمان‌های خانگی نمی‌توانند موثر باشند و لازم است فرد به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کند.

برای مشاوره جهت توان بخشی بعد از ترک اعتیاد فرم زیر را پر نمایید.

نام
نام خانوداگی
شماره تماس
ایمیل
پیام
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

رفتارهای مختل اجتماعی در اعتیاد

ترک اعتیاد در گذشته و امروز


ترک اعتیاد در گذشته بیشتر جنبه اجبار داشت و بر اساس این تصور که یک فرد معتاد، مجرم است با روش های کاملا غیر استاندارد و اجباری می خواستند که فرد ترک کند.از همین رو کمپ های اجباری از جمله محل هایی بود که در آن افراد را نگه داری می کردند و با روش های ناکارآمد می خواستند که فرد ترک کند. اما بعد از مدتی مشاهده می کردند که فرد مجددا به سوی مواد کشیده شده است و تمامی زحمات شان از بین رفته است.

بعد ها با افزایش سطح آگاهی و ورود بسیاری از متخصصین آگاه و دغدغه مند در حوزه درمان اعتیاد روشن گردید که در صورت تغییر رویه می توانند نتایج قابل توجهی را در زمینه بهبودی حال معتادان حاصل کنند. از این در کنار کمپ های ترک اعتیاد، شاخه هایی در حیطه روان درمانی و روان پزشکی برای ترک اعتیاد به میان آمد.

اینستاگرام دکتر وحید دارابی

توصیه های فردی برای  ترک اعتیاد


اگر قصد ترک مواد مخدر و یا حتی ترک سیگار را دارید توصیه می شود نکات زیر را رعایت نمایید.

 1.  در ابتدا توصیه می شود که مشکل اعتیاد خود را بپذیرید و سعی در پنهان سازی آن نکنید بلکه آن را با آشنایتان در میان بگذارید و با مطرح کردن مشکل، اقدام به ترک آن کنید.
 2. از دیگران فاصله نگیرید و سعی کنید از همان روز اول فردی را به عنوان یک راهنما و یا پشتیبان داشته باشید.
 3. پس از تصمیم گیری برای ترک اعتیاد می بایست دوران سم زدایی خود را شروع کنید
 4. کار هایی که در روز می کنید را ثبت کنید و به عبارتی و روال روزانه خودتان را بنویسید.
 5. نا امید نباشید و انرژی داشته باشید و از پیشرفت پیروزی های خود هرچند که کوچک و سطحی باشد، لذت ببرید.
 6. از شرایطی که شما را ترغیب به مصرف دوباره می کند آگاه و از قرار گرفتن در این موقعیت ها جلوگیری کنید.
 7. بعد از رهایی مراقب باشد تا دوباره به سمت مصرف مواد مخدر باز نگردید و به اصطلاح از لغزش خود داری کنید.

مراحل ترک اعتیاد


برای ترک اعتیاد لازم است علاوه بر حذف ماده مخدر از بدن، از لحاظ ذهنی نیز آمادگی کافی پیدا نمود. به طور کلی مراحل ترک اعتیاد شامل دو دوره سم زدایی و توان بخشی می شود.

سم زدایی برای ترک اعتیاد

در سم زدایی، اقدام به پاکسازی بدن شخص بیمار از هرگونه مواد مخدر می کنند. به گونه ای که او را در شرایطی قرار می دهند که دیگر موادی مصرف نکند. سم زدایی بسته به نوع و مقدار ماده مصرفی و طول مدت اعتیاد به چهار روش زیر انجام می شود:

درمان سرپایی

اگر میزان اعتیاد فرد و دوز مصرفی آن پایین باشد نیازی به بستری شدن در کلینیک ندارد. در این روش متخصص میزان دوز مصرفی دارو مشخص شده را تعیین می کند و بیمار صرفا برای معاینه به کلینیک مراجعه می کند.

درمان تدریجی

در این روش نیز با توجه به میزان و مدت مصرف مواد مخدر بیمار تحت نظارت 24 ساعته پرستار قرار میگیرد و روند سم زدایی عموما 10 تا 15 روز طول می کشد.

ترک اعتیاد سریع

در این روش سم زدایی طی 2تا 3 روز صورت می گیرد که بیمار تحت نظارت دائم پزشک و پرستار قرار می گیرد.

ترک اعتیاد فوق سریع

ترک اعتیاد فوق سریع در کمتر از 1 روز و عموما طی 4 تا 6 ساعت صورت می گیرد و سم زدایی زیر نظر متخصص بیهوشی و پزشک در بخش های ویژه صورت می گیرد.

توانبخشی پس از ترک اعتیاد

مرحله توانبخشی مهم ترین بخش در حیطه ترک اعتیاد محسوب می شود چرا که اگر مراقبت های لازم بعد از ترک اعتیاد به خوبی صورت نگیرد، ممکن است درمان بی حاصل بماند و شخص دوباره به مصرف مواد بازگردد. برای انجام توانبخشی عموما از درمان‌های غیر دارویی زیر استفاده می شود:

روان درمانی فردی یا گروهی

هنگامی که فرد پس از ترک اعتیاد، اجتماع گریز و منزوی شده باشد و یا با شخص خودش به مشکل بخورد، تحت روان درمانی فردی و یا گروهی قرار می گیرد. در این روان درمانی به بررسی های چگونگی  رفتار شخص با اطرافیان و تصحیح آن می پردازند.

خانواده درمانی

در بسیاری از موارد ایجاد اختلال در فردی ریشه در خانواده دارد. خانواده درمانی به بررسی مشکلات خانوادگی و تاثیر آن بر روی فرزندان می پردازد و با ارائه راهکار های روانشناسی به درمان آن ها  می پردازد.

کار درمانی

در کار درمانی برای جلوگیری از بازگشت مجدد شخص به مصرف مواد انجام انواع فعالیت ها را به او پیشنهاد می دهند. همچنین در این کار درمانی به شخص کمک می کنند تا  احساس مسئولیت و حس اجتماعی از دست داده را باز یابد تا به بهبود روابط اجتماعی و روبروشدن با واقعیات بپردازد.

ورزش درمانی

ورزش درمانی نیز کمک می کند تا فرد با رسیدن با تناسب اندام، اعتماد به نفس از دست داده خود را باز گرداند. و همچنین با کاهش ساعات بیکاری فرد معتاد از بازگشت دباره او به سمت مواد مخدر جلوگیری می کند.

انواع روش های ترک اعتیاد


روش های مختلفی به منظور ترک اعتیاد وجود دارد که مهم ترین آنها را در ادامه خواهیم آورد و با رویکردی مقایسه ای سراغ آن ها خواهیم رفت تا میزان آگاهی افراد از آنها افزایش پیدا کند.

ترک اعتیاد به روش دارو درمانی

در درمان اعتیاد افراد یکی از روش هایی که برخی از متخصصین بکار می گیرند این است که از دارو ها و قرص هایی استفاده می کنند که تاثیرات مشابه مواد مخدر را بر مغز دارند.

در واقع زمانی که از این دارو ها استفاده می شود همان مناطقی از مغز فعال می شوند که فرد مواد مخدر استفاده کرده است. از این رو مهم ترین نتیجه ای که دارد این است که عوارض ترک در افراد به طور خفیف ظاهر می شود و به نوعی فرد آهسته آهسته در وضعیت ترک قرار می گیرد.

در این روش به نوعی، دارو هایی جایگزین مواد مخدر می شوند و در نهایت به مرور زمان از دوز آن ها می کاهند تا زمانی که فرد مصرف خود را به صفر می رساند.

؟

؟

؟

؟

؟

؟

باید توجه داشته باشید که این روش باید تحت نظر درمانگران و بهترین روانپزشک انجام شود که دانش و تخصص لازم را در این زمینه دارند و می توانند شرایط بیمار را کنترل کرده و اقدامات درمانی را با ایمنی بالا انجام دهند. از این رو استفاده خودسرانه از انواع دارو های ترک اعتیاد می تواند موجب بروز آسیب های جدی تر برای افراد شود.

ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد

ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد

این روش که تقریبا از روش های قدیمی و سنتی برای ترک اعتیاد است با توسل به زور و اجبار انجام می شود. در واقع در این روش فرد را با قرار دادن در شرایط اضطراری و از بین بردن راه های دستیابی به مواد مخدر در جهت ترک اعتیاد وی می کوشند. این اجبار حتی تا جایی پیش می رود که فرد را با طناب می بندند تا فرد در این وضعیت هیچ راهی جز تلاش برای ترک نداشته باشد.

اما این روش متاسفانه از روش هایی است که ناکارآمدی خود را نشان داده است زیرا که بسیاری از افرادی که با این روش ترک کرده اند بعد از مدت زمانی مجددا به سوی اعتیاد کشیده شدند.

مهم ترین نکته ای که در این روش مورد غفلت قرار می گیرد این مساله است که افراد چرا به مواد مخدر روی می آورند؟ اساسا در این روش موضوع علل روانی گرایش به مواد مخدر نادیده گرفته می شود. از این رو تا زمانی که علت های اصلی و ریشه های واقعی اعتیاد در فرد درمان نشوند خود اعتیاد درمان پذیر نخواهد بود و اگر درمان شود موقتی است.

ترک اعتیاد به روش ترک تدریجی

یکی از روش هایی که کاربرد زیادی دارد و تاییدش را از سوی بسیاری از متخصصین دریافت کرده است روش ترک تدریجی است. در این روش تلاش می کنند که فرد به تدریج و به مرور زمان میزان مصرف مواد را به کمترین میزان ممکن برساند و در نهایت بعد از گذشت مدت زمانی به طور کامل مصرف مواد منقطع می شود.

ترک اعتیاد به روش ترک تدریجی

در این روش نیز باید علل دقیق اعتیاد در فرد بررسی شود تا در جنب کاهش مصرف علل روانی نیز برطرف شود.

ترک اعتیاد به روش ماتریکس

این روش درمانی که نوعی روش ترکیبی یا التقاطی محسوب می شود شامل مجموعه ای از روش های درمانی است که در کنار هم قرار می گیرند و هرکدام بخشی از روند درمان را تکمیل می کنند.

ترک اعتیاد به روش ماتریکس

این روش مجموعه تکنیک هایی که بکار گرفته می شود، خانواده درمانی، گروه درمانی، درمان شناختی_رفتاری، درمان انگیزشی است.در این روش برخلاف سایر روش ها فرد معتاد باید در طول هفته تعداد جلسات مشخص و ساعات مشخصی را در جلسات درمانی شرکت کند تا طول دوره درمان تکمیل شود. در واقع این گونه نیست که فرد دائما در مرکز درمانی حضور داشته باشد.

ترک اعتیاد با کمک روان درمانی

در این روش متخصصین یا روانشناسان تلاش می کنند که در جنب اقدامات درمانی پزشکی به درمان مشکلات روانی فرد بپردازند و حمایت های روحی لازم را نسبت به معتادان داشته باشند. این روش درمانی از مهم ترین و بهترین روش های درمانی است که امروزه در مراکز درمانی مختلفی بکار گرفته می شود.

روان درمانی که از سوی روانشناسان انجام می شود نتایج بسیار قابل توجهی در بردارد زیرا که در این روش درمانی روان درمان گر انواع روش ها و راهکارهایی که فرد می تواند با بکار بستن آن ها به بهبود وضعیت روانی خود کمک کند و در برابر وسوسه های درونی خود برای مصرف موادمخدر مقاومت کند.

ترک اعتیاد با کمک روان درمانی

طی این روش روانشناس همواره در طول روند درمان اعتیاد همراه فرد در حال ترک است و از جنبه های مختلفی او را یاری می دهد.

در مراکز ترک اعتیاد چه اقداماتی انجام می‌شود؟


این مراکز که به آن‌ها مراکز بازپروری نیز گفته می‌شود، فرد پس از پذیرش، دوره‌های درمانی خود را تحت نظارت مددکاران می‌گذراند. در این مراکز در مرحله‌ی اول مددجو را در شرایط قرنطینه قرار می‌دهند تا طی آن سموم بدن بیمار خارج شود. سپس در جلسات و دوره‌های ترک اعتیاد شرکت می‌کند تا مهارت‌های زندگی را دوباره از نو بیاموزد. در این مراکز دوره‌های مهارت‌آموزی نیز برگزار می‌شود، بیمارانی که بعد از ترک، دغدغه‌ی کسب و کار دارند را بی‌نیاز گرداند. مددکاران همواره تلاش می‌کنند تا انگیزه و امید را در افراد بازگردانند. پس اگر به هر دلیلی انگیزه‌‌ی این افراد از بین رفت، وظیفه‌ی مددکاران است که آن را از نو تقویت کنند. همچنین تماس با خانواده‌های ایشان و مطلع کردنشان از وضعیت فرد نیز از امور دیگری است که در این مراکز انجام می‌شود.

سم زدایی

ورزش درمانی

دارو درمانی

توان بخشی

در این مراکز با مشاوره رفتاری و کشف ریشه‌ی اختلالات رفتاری فرد را تحت نظر قرار می‌دهند تا تمام آسیب‌های وارد شده به او درمان شوند تا او دوباره گرفتار چنگال اعتیاد نشود. بیماری که به مدت طولانی با اعتیاد درگیر بوده است مهارت‌های ساده‌ی زندگی را از یاد برده است، توانایی برقراری ارتباط با دیگران را ندارد و به دلیل تحقیر و سرکوبی که در زمان اعتیاد تحمل کرده است اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست داده است. مددکاران در این مراکز تلاش می‌کنند تا مهارت‌های اجتماعی را از نو به او بیاموزند و اعتماد به نفس از دست رفته‌ی او را دوباره بازگردانند.

شماره تماس دکتر دارابی

نکات مهم بعد از ترک اعتیاد


یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید در زمینه ترک اعتیاد مد نظر داشته باشید این است که اگر برنامه ترک، از پشتوانه نظم برخودار نباشد و برنامه ای صحیح وجود نداشته باشد برنامه ترک اعتیاد محکوم به شکست خواهد بود.

از این رو شرایط بعد از ترک اعتیاد نیز از مهم ترین نکاتی است که باید همچنان کنترل بر روی فرد وجود داشته باشد تا مکان بازگشت به طور کلی از بین برود.

مراقبت های بعد از ترک اعتیاد از جمله نکاتی است که باید رعایت شود. مراقبت ها که از سوی متخصصین انجام می شود در نهایت به این نتیجه می انجامد که فرد در شرایط سخت روحی و یا پیامد های روانی که بعد از ترک تجربه می کند بتواند قوی عمل کند و انگیزه ای برای استفاده از مواد مخدر نداشته باشد.

بازگشت به مصرف مواد بعد از ترک مواد

پس از اینکه بهبودی حاصل شد، فرد باید تمام توان خود را برای جلوگیری از بازگشت به دامن اعتیاد به کار بگیرد. البته در مراکز ترک اعتیاد آموزش‌های کافی در جهت جلوگیری از بازگشت به دامن اعتیاد به فرد داده می‌شود اما لازم است که فرد، توانایی نه گفتن را در خود تقویت کند تا دوباره در چنگال اعتیاد گرفتار نشود.

بازگشت به مصرف مواد بعد از ترک اعتیاد

یکی از دغدغه مندی هایی که افراد و خانواده هایشان دارند این است که امکان بازگشت به مصرف مواد بعد از ترک را به صفر درصد برسانند.

از این رو روانپزشک می توانند با مشاوره هایی که ارائه می کنند تمامی عواملی که زمینه ساز بازگشت در فرد می شوند را به فرد معرفی کنند و راهکار هایی در جهت دوری از آن عوامل ارائه کنند.

برای مثال یکی از توصیه هایی که وجود دارد این است که از افرادی که مواد مصرف می کنند فاصله بگیرید و از محیط هایی که وسوسه مصرف را در شما ایجاد می کنند فاصله بگیرید.

کنترل میل بازگشت به اعتیاد

نقش خانواده در ترک اعتیاد

یکی از مهم ترین عواملی که سبب می شود فرد در درمان اعتیاد موفق عمل کند همراهی و حمایت های روحی خانواده است.

در واقع مساله ای که در بسیاری از موارد از سوی متخصصین مطرح می شود این است که آمار قابل توجهی از اعتیاد ها در مرحله ریشه یابی به این نقطه ختم می شود که خانواده ها حمایت های لازم را نداشتند و یا این که با واکنش های منفی و رفتارهای نادرست با فرد معتاد سبب تشدید اعتیاد فرد گشتند.

از این رو مهم ترین بخش روند درمان خانواده ها هستند که مشاوران می خواهند آنها حمایت های خود را دریغ نکنند و برای سلامت پسر، دختر، پدر یا مادر خود بکوشند.

توصیه‌هایی برای والدینی که فرزندانشان نوجوان هستند:

نوجوانان در سن بسیار حساسی هستند و بیشتر از سایر گروه‌های سنی در معرض خطر ابتلا به اعتیاد می باشند. بنابراین والدین باید بدانند که چگونه با آن‌ها برخورد کنند. در درجه‌ی اول لازم است که والدین در مورد اعتیاد مطالعه داشته باشند و با انواع مواد مخدر و علائم ابتلا به آن آشنا باشند. همچنین به عنوان والدین باید شرایطی برای نوجوان خود بسازند که در آن احساس آرامش کنند و نخواهند که به بیرون از منزل پناه ببرد. والدین موظفند که فرزندانشان را نسبت به عواقب اعتیاد و مضرات آن آگاه سازند و هشدارهای لازم را به آن‌ها بدهند.

آیا فرزند من مشکوک به مصرف مواد مخدر است؟

1 / 6

آیا فرزند شما اخیرا تشنج داشته است؟

2 / 6

آیا فرزند شما آبریزش مکرر بینی دارد؟

3 / 6

آیا اشتها و عادت‌های غذایی فرزند شما تغییر پیدا کرده است؟

4 / 6

آیا چشمان فرزند شما سرخ و خون گرفته شده است؟

5 / 6

آیا فرزند شما حالت گیجی و خواب‌آلودگی شدید دارد؟

6 / 6

آیا فرزند شما اخیرا پرخاشگر شده است؟

برای دیدن نتایج شماره تماس را وارد نمایید.

امتیاز شما

0%

چگونه یک روانپزشک خوب برای ترک اعتیاد پیدا کنیم؟


برای ترک اعتیاد باید ویژگی های یک مرکز ترک اعتیاد خوب را بررسی نمود. برای مراجعه به یک روانپزشک خوب راه های مختلفی وجود دارد؛ امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان بهترین دکتر را برای ترک اعتیاد انتخاب کرد. این راه ها عبارتند از:

چرا دکتر وحید دارابی؟

دکتر وحید دارابی یکی از بهترین روانپزشک های تهران است. ایشان متخصص اعصاب و روان، روانپزشک و مشاور خانواده هستند که بورد تخصصی روانپزشکی را در سال 1384 دریافت نمودند.
دکتر وحید دارابی سابقه 15 سال فعالیت در استان های تهران، لرستان و همدان در زمینه های زوج درمانی، مشاوره، کودک و نوجوان، اضطراب و افسردگی، اختلالات زناشویی، سوء مصرف مواد و اختلالات روانپزشکی دارند.

صحبت های مراجعه کننده عزیزمون بعد از پشت سر گذاشتن دوران توانبخشی ترک اعتیاد

ویس رضایت مندی

جمع بندی کلی


اعتیاد انواع مختلفی دارند و هر یک علائم و نشانه های متفاوتی دارند. از آنجایی که اعتیاد موجب مشکلات زیادی در جامعه می شود لازم است ترک و درمان شود. یکی از گام های مفید در ترک اعتیاد قبول آن و عدم انکار است این که فرد بپذیرد که به مصرف مخدر اعتیاد پیدا کرده و تا زمانی که مسئولیت اعتیاد خود را نپذیرد، نمی تواند خود را برای تغییر آماده کند.

سخت ترین مرحله ترک اعتیاد، حذف مواد اعتیاد آور و از بین بردن محرک هایی است که فرد را به سوی مصرف مواد سوق می دهد می باشد. البته در صورت اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، لازم است از مشاوره بهترین متخصص اعتیاد استفاده کنید. اگر همزمان با اعتیاد از اختلالات روانی مانند اضطراب یا افسردگی رنج می برید قطعا روند درمان پیچیده تر می شود. برای درمان اعتیاد روش های مختلف درمانی مانند درمان های پزشکی و روان شناختی وجود دارد که با هدف غلبه بر اعتیاد طراحی شدند. در ویدیوی مقابل دکتر وحید دارابی درباره بهترین روش ترک اعتیاد صحبت می کند:

کلام پایانی

در طول نوشتار بسیاری از مهم ترین موضوعاتی که در زمینه ترک اعتیاد مطرح بود را عنوان کردیم. امیدواریم که بتوانید با آگاهی و بکاربستن بسیاری از توصیه هایی که در این مقاله ارائه شد بهترین برنامه ترک اعتیاد را برای خود برنامه ریزی کنید و با مراجعه به بهترین مشاورین و متخصصین در زمینه ترک اعتیاد موفقیت آمیز ترین مراحل درمانی و ترک اعتیاد را پشت سر بگذارید.

اختلال جنسی ناشی از مصرف مواد مخدر

سوالات متداول


سوالات متداول
دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ترک سیگار برای همیشه

ترک سیگار برای همیشه

ترک سیگار از مهم ترین اقداماتی است که بسیاری از سیگاری ها قصد آن را دارند اما به دلایل مختلفی موفق به عملی ساختن آن نمی شوند. اما در این بین هستند افرادی که جدیت شان را در این تصمیم ( تصمیم مبنی بر ترک سیگار) در قالب تلاش های مختلف نشان می دهند. یکی از مهم ترین...

ترک اعتیاد زنان

ترک اعتیاد زنان

اعتیاد زنان و عوارض اعتیاد زنان به مراتب می تواند بسیار بغرنج تر اعتیاد مردان باشد چرا که اغلب این زنان هستند که بیشتر در تربیت فرزندان نقش دارند و ستون اصلی ساختار خانواده هستند. ترک اعتیاد زنان میتواند هر خانواده ای را مجدد در کنار هم جمع کند. در این  بین دلایلی...

مهمترین پیامد مصرف مواد در خانمها

مهمترین پیامد مصرف مواد در خانمها

اعتیاد زنان و تجارب زنان از اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل با تجربیات مردان معتاد از لحاظ های  مختلف، هم ذهنی و هم جسمی متفاوت است. در حالی که علائم اعتیاد و رفتار سوء مصرف مواد در زنان و مردان بیشتر شبیه به هم است، درک تفاوت های روانی، شرایطی و حتی برخی بیولوژیکی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

6 دیدگاه ها
 1. nima

  سلام وقت بخیر در منزل هم میشه ترک کرد؟

  پاسخ
  • دکتر وحید دارابی

   سلام بله امکان پذیر هست اما به مراتب ترک اعتیاد درخانه سخت تر است و بهتر است تحت نظر متخصص انجام شود.

   پاسخ
 2. فاطمه

  با دارو های ترک اعتیاد میشه تو خونه هم ترک کرد؟

  پاسخ
  • دکتر وحید دارابی

   دارو های ترک اعتیاد باید تحت نظر روانپزشک مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد این دارو ها نیز اعتیاد آور است و عوارض دارد.

   پاسخ
 3. محمد

  سلام میخواستم بدونم متادون و ترامادول اعتیاد آورن؟

  پاسخ
  • دکتر وحید دارابی

   بله با اینکه این دارو ها مصرف پزشکی نیز دارند اما میتوانند به شدت اعتیا آور و همراه با عوارض باشند.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *