دکتر وحید دارابی » تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدن

تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدن

تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدن

موادی که موجب می شود انسان به آن ها اعتیاد پیدا کنند (مواد اعتیاد آور) به طور کلی به سه نوع، تقسیم بندی می شوند:

اولین نوع از انواع مواد اعتیاد آور مواد مخدر هستند، دومین نوع مواد محرک، سومین نوع مواد توهم زا می باشنددر نوشتاری که در پیش رو دارید در صدد هستیم چند نکاتی را در زمینه تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدن انسان مطرح کنیم.

تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدن

تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدن

نکات ضروری در خصوص اعتیاد، مواد مخدر و انواع آن

 1. اعتیاد بدین معناست که فرد به مصرف نوعی از مواد نیاز داشته باشد و این نیاز در ساعات و زمان های مشخصی باید بر طرف شود در غیر این صورت با عارضه ها و مشکلاتی روبرو می شوند. تا حدی که تاثیرات چشمگیری در ظاهر، رفتار و خلق از خود به جای می گذارد.
 2. اعتیاد به مواد مخدر بیش از هر چیزی نوعی بیماری است که باید شخص مبتلا را درمان کرد.
 3. مواد مخدر شامل تمامی موادی است که در بخش روانی و جسمانی تاثیرات منفی دارد و تمامی کارکرد های طبیعی بدن انسان را مختل می کند.
 4. بیشترین تاثیری که مواد مخدر بر روی انسان دارد این است که بخش های مغزی و اعصاب را درگیر می کند.
 5. تاثیری که مواد مخدر روی انسان می گذارد در بخش ظاهری و جسمی نمایش بیشتری دارد و موجب می شود توجه افراد دیگر را به خود جلب کند.
 6. مواد اعتیاد آور شامل ترکیبات مختلفی هستند. درنتیجه تاثیرات و نیز عوارض متفاوتی را برای انسان پدید می آورد ولی موضوعی که وجود دارد این است که همگی در اینکه عارضه دارند و تخریب روح و جسم انسان را در پی دارند مشترکند.
 7. مواد مخدر سنتی متاسفانه عارضه خماری را برای افراد مبتلا ایجاد می کند و همین پدیده خماری در افراد باعث فاش شدن راز ابتلایشان به مواد مخدر است. ولی البته این نکته را هرگز فراموش نکنید که تخریب های جسمی و ظاهری برای مردان و زنانی که به مواد سنتی معتاد هستند بسیار شدید بوده و تا حد زیادی موجب تمایز سریع آنها از مردم عادی می شود.
 8. نکته ای که در استعمال مواد مخدر صنعتی وجود دارد این است که عارضه های جسمی کمی را از خود باقی می گذارند و خماری در پی ندارند.
برای مطرح کردن پرسش های خود از دکتر وحید دارابی می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

 

عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر بر بدن چیست؟

 1. کاهش وزن به صورت نامتعارف

قطعا مشاهده کرده اید کسانی که مواد مخدر استفاده می کنند پس از مدتی با کاهش وزن مواجه می شوند و این لاغری در تمامی بخش های بدن شان ظهور و بروز می کند. مثلا در بخش های صورت کاهش چربی زیادی را مشاهده می کنیم و این باعث می شود که زیبایی افراد معتاد کاهش جدی داشته باشد.

 1. از دیگر عارضه هایی که در نتیجه مصرف مواد مخدر ایجاد می شود تخریب چشمگیر دندان ها و از بین رفتن آنهاست.
 2. بدن افرادی که به طور مرتب مواد استفاده می کنند در اثر کاهش آبی که با آن مواجه می شوند عارضه هایی دیگر را با خود به همراه می آورند. از جمله این عارضه ها یبوست، حالت تهوع، استفراغ، اسهال است. که بسیاری از افرادی که یبوست های طولانی را تجربه می کنند پس از گذست زمان طولانی با مشکلاتی در روده بزرگ مواجه می شوند که در نهایت باید تحت عمل جراحی روده بزرگ قرار بگیرند.
 3. تغییر حالت و رنگ پوست عارضه ای است که در بسیاری از افراد ایجاد می شود و پوست سرخی و یا لکه دار می شود و یا اینکه خارش های سطح پوست افزایش می یابد.

  عوارض مواد مخدر بر روی بدن

  عوارض مواد مخدر بر روی بدن

 4. بیماری های زیادی در اثر مواد مخدر ایجاد می شوند از جمله سرطان ریه، خونریزی های شدید در بخش لوله های تنفسی که بسیار جدی بوده و فرد را با مشکلات جدی روبرو می کند. مخصوصا زمانی که مواد مصرفی از راه دود کردن مصرف گردد.
 5. کاهش میل جنسی،کاهش توان جنسی، کاهش لذت جنسی از جمله عارضه هایی است که در بلند مدت در اثر مصرف مواد مخدر ایجاد می شوند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که مواد محرک به طور معکوس عمل می کند. بدین معنا که مواد محرک بر افزایش میل جنسی تاثیر می گذارد تا حدی که فرد رفتار های جنسی پر خطری را از خود بروز می دهد و این موضوع می تواند تا حد زیادی آسیب زا و دردناک باشد. ( مثلا تجاوز به محارم)

 1. عدم عملکرد مناسب سیستم دفاعی بدن از دیگر عارضه هایی است که فرد را می تواند تا حد زیادی در برابر عفونت و بیماریها آسیب پذیر کند.
 2. اختلالات رفتاری و خلقی از دیگر تاثیراتی است که می تواند ناشی از مواد مخدر باشد و قطعا تا حد زیادی این موضوع را در بیماران مبتلا مواد مخدر شاهد بوده اید.
 3. ایدز، هپاتیت، مشکلات کبدی، و بیماریهای قلبی و عروقی ازدیگر بیماری هایی است که در کمین افراد معتاد ایستاده اند و به راحتی می توانند شخص را مبتلا کنند.

کلام آخر

در پایان این مقاله لازم است از ذکر این نکته گذر نکنیم و بیان آن را بر خود واجب می دانیم. عزیزانی که به هرنحوی با بیماران مبتلا به مواد مخدر مواجه هستند حتما تمام اقدامات لازم را برای بهبود هرچه سریعتر این بیماران انجام دهند و توصیه ای که همواره از سوی بسیاری از پزشکان در گیر با این بیماران و خانواده هایشان ذکر می شود این است که حتما باید تحت مشاوره های روان درمانی و نیز رفتار درمانی با یک روانپزشک قرار بگیرند و برای ترک استفاده باید از مراکز و نیز پزشکان معتبر کمک بگیرند.

راه های ارتباطی با دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک:

شماره های تماس: 22584154 – 26471699

صفحه اینستاگرام: dr.vahiddarabi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

مقالات مرتبط
ترک اعتیاد الکل

ترک اعتیاد الکل

شاید فکر کنید که الکل جز مواد اعتیادآور مانند مواد مخدر نیست اما در اشتباه هستید. الکل یکی از شایع ترین مواد اعتیادآور و آسیب زاست و به دلیل ممنوعیت این ماده در کشور ما منجر به این شده که مورد سو استفاده افرادی شود که از مواد اولیه بد و بسیار مضر برای الکل استفاده کنند که گاها منجر به مرگ و کما رفتن و یا حتی کوری می شود.

علل روانشناختی اعتیاد

علل روانشناختی اعتیاد

اعتیاد یکی از مسائلی است که صرفا جسم افراد را در گیر نمی کند بلکه روان آدم ها نیز به آنها درگیر شده و مهم ترین بخش دشواری ترک اعتیاد نیز رها کردن روح آدم ها و عادت های روانی آدم ها از بند مواد مخدر می باشد.

روش های ترک سیگار

روش های ترک سیگار

ترک سیگار از مهم ترین اقداماتی است که بسیاری از سیگاری ها قصد آن را دارند اما به دلایل مختلفی موفق به عملی ساختن آن نمی شوند. اما در این بین هستند افرادی که جدیت شان را در این تصمیم ( تصمیم مبنی بر ترک سیگار) در قالب تلاش های مختلف نشان می دهند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *