دکتر وحید دارابی » مشاوره و درمان اعتیاد » اعتیاد به شیشه و علائم آن

اعتیاد به شیشه و علائم آن

اعتیاد به شیشه این بلای خانمان سوز که بعضی از جوانان گمراه را به دام خود فروکشانده علاوه بر اینکه سلامتی جسمی انسان را مورد تهدید قرار می دهد، آسیب های جبران ناپذیری هم به مغز و سلامت روانی وارد می کند و به طور عجیبی سبک زندگی فرد را به سمت منفی تغییر می دهد.

پس چه باید کرد؟

چگونه باید از شر آن خلاص شد؟

یک فرد معتاد به شیشه چه علائمی از خود نشان می دهد؟

چرا آمار مبتلایان به این بلای خانمان سوز روز به روز در حال افزایش است؟

چه مدت داخل خون ماندگار است و تاثیر خود را بر جای می گذارد؟

این ها همگی از آن دسته سوالاتی هستند که شاید در ذهن بسیاری از شما مخاطبین عزیز نقش بسته باشند و هم اکنون امکان پاسخ گویی به آن ها وجود دارد، چنانچه نسبت به مسائلی از این دست آگاهی و دانش داشته باشیم به راحتی گول ظاهر فریبنده آن را نمی خوریم و سالم می مانیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

دانستنی های در مورد ماده مخدر شیشه

مخدر شیشه یکی از مواد های روان گردان و مخرب مغز است در مقابل بسیاری از مخدر های دیگر، باعث بروز آرامش و رخوت کوتاه مدت در انسان ها می شود و شاید یکی از دلایل رغبت به مصرفش باشد. می تواند به عنوان عاملی تحرکی و لذت بخشی کاذب شناخت بنابراین آن دسته از افرادی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند و کارهای ظریفی انجام می دهند بیش از دیگران به احساس لذت و رضایت این ماده مخدر نیاز دارند زیرا سطح هوشیاری دقت و تمرکز را افزایش می دهد و افزون بر آن انرژی مضاعفی را ایجاد می کند که افراد کاری بدان محتاج اند.

پس با این اوصاف تمامی خواسته ها و امیال یک انسان را به طور موقت و کاذب برآورده می کند. اما نکته اینجاست که بعد از مدت زمان کوتاهی که از مصرف آن گذشت حالت سرخوشی که به اصطلاح راش یا فلش هم می گویند برای فرد رقم خواهد خورد که چند دقیقه بیشتر در این حالت باقی نمی مانند که متخصصین این حوزه درمانی این حالت را نوعی ارگاسم ذهنی تشبیه کرده اند. هم چنین تاثیر مصرف که به طرق مختلفی انجام می شود بعد از حدود 15 ثانیه ظاهر می شود.

دانستنی های درباره اعتیاد به شیشه
دانستنی های درباره اعتیاد به شیشه

علائم اعتیاد به شیشه

اعتیاد به چینن ماده مخدر بی شک نشانه های دارد که به راحتی می توان فرد معتاد یا همان بیمار به اعتیاد شیشه را تشخیص داد. پس در ادامه به برخی از مهم ترین نشانه های مصرف شیشه اشاره خواهیم کرد. زیرا با شناخت یک فرد شیشه ای بهتر می توانید ارتباطات خود را کنترل کرد.

 • بی خوابی
 • بی قراری
 • کاهش اشتها و بالطبع آن لاغری و افت عضلات
 • شک و بد دلی
 • توهم
 • هذیان
 • پر حرفی و احساس فشاری سنگین برای صحبت کردن
 • الفاظ بی محتوا و بی مایه به کار می برند
 • احساس آشفتگی و اضطراب
 • بر روی انجام یک کاری در طولانی مدت به شدت متمرکز می شود که به اصطلاح خودشان قفل کردن گفته می شود.
 • امیال جنسی شان بیشتر می شود و بعد در ادامه دچار تاخیر در انزال و ارضا می شوند.
نشانه های اعتیاد به شیشه
نشانه های اعتیاد به شیشه

دلایل گرایش جوانان به اعتیاد به شیشه

در حال حاضر در عصری زندگی می کنیم که خواسته ها و تمایلات انسان به سرعت برآورده می شود تکنولوژی با همه نعمتی که برای ما فراهم کرده است این معایب را هم دارد. حال از آن جایی که احساسات لذت بخش فوری برای اغلب جوانان ارزشمند تلقی می شود و این احساس هم به وسیله هورمونی به نام دوپامین در مغز ترشح می شود که با مصرف این ماده مخدر ترشحات این هورمون افزایش می یابد. پس ترک اعتیاد به این مواد به راحتی ممکن نیست و اثرات پایدار آن تا مدت ها بر روی مغز و عملکرد آن باقی می ماند زیرا مکانیسم های لذتی مغز را مختل کرده و فرد بدون مصرف شیشه دیگر هیچ گونه لذتی را تجربه نخواهد کرد.

درمان و ترک اعتیاد به شیشه

سوال بسیاری از خانواده های است که یکی از افراد خانواده شان دچار چینن معضل بزرگی شده اند آن ها می خواهند به هر روشی شده است فرزند شان را وارد جریان درمانی کنند، اما به خاطر داشته باشید تا خود فرد اراده نکند گامی در این جهت برداشته نمی شود. پس می توانید با کمک روانپزشک برای سوق دادن فرد به سمت درمان اقدام کنید، بدین ترتیب بهترین روانپزشک به شما کمک می کنند تا با مدنظر قرار دادن ماهیت فیزیولوژیکی و روانی اعتیاد فرد و مطالعاتی به رفتارهای تمامی اعضای خانواده روش مناسبی را برای درمان برگزینید. به تمامی خانواده های که از تلاش به هر روشی با تهدید، دعوا، پرخاشگری، التماس، تشویق و هر چیزی دیگر موفق نشده اند بیمار را به رونددرمانی بکشانند پیشنهاد می کنیم با یک روانپزشک متبحر و با تجربه در این زمینه مشورت کنند و از وی کمک بخواهند. 

نکته بسیار مهمی که در ابتدا باید بدان اشاره کرد این است که اراده درمان جو فقط یک بخش از مراحل درمانی ترک اعتیاد به شیشه است بلکه بخش بسیار مهم و عمده آن مختص به یادگیری تکنیک و مهارت های است که توسط روان درمانگر به فرد و خانواده آن آموزش داده می شود. با این نحوه درمان می توان به تغییر سبک زندگی فرد معتاد امیدوار بود و بعد از مدتی زندگی بدون مواد را هم تجربه خواهد کرد. علاوه بر آموزش و مهارت ها درمانگر به تمامی مشکلات شخصیتی و تجارت دردناک فرد پی می برد و در فرآیند درمانی قرار می دهد زیرا با التیام بخشیدن به درد ها می توان گام بسیار بزرگی برای ترک اعتیاد به شیشه برداشت.

جلوگیری از بازگشت به مصرف شیشه بعد از ترک

برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشانید باید خانواده و نزدیکان فرد بیمار تحت آموزش های مخصوصی قرار بگیریند تا رفتاری صحیح و سالمی با وی داشته باشند و در چالش بزرگ بیمار خود که تغییر سبک و عادات زندگی است وی را به خوبی همراهی کنند.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب فوق امید است که خانواده از نفوذ چنین بلای در خانه شان جلوگیری کنند و یا حتی در صورت مشاهده فرد معتاد به شیشه، از بهترین روانپزشک و رواندرمانگر کمک بگیرند این گونه می توانند از دام سخت آن رها شوند.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
روش‌ های ترک سیگار

روش‌ های ترک سیگار

روش‌ های ترک سیگار شامل مجموعه‌ای از راهکارها است که به افراد کمک می‌کند تا مصرف سیگار را ترک کنند. این روش‌ها شامل کاهش تدریجی مصرف سیگار، کمک گرفتن از درمانگر، افزایش فعالیت بدنی، دوری از محرک‌ها و به تاخیر انداختن مصرف سیگار می‌شود. روش کاهش تدریجی مصرف سیگار به...

ترک اعتیاد + مراحل

ترک اعتیاد + مراحل

ترک اعتیاد به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با هدف ترک ماده اعتیاد آور انجام می شود. زمانی که ماده اعتیاد آور ترک می شود فرد از زنجیر اجبار و اظطرار برای استفاده از آن ماده خاص رها می شود و مهم ترین نتایجی که در پی دارد آزادی و افزایش اعتماد به نفس در افراد است. زیرا که وابستگی روانی و جسمی و نیز درگیری آن فرد برای استفاده از انواع مواد مخدر از بین می رود.

بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران

بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران

بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران کیست؟ بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران باید دارای ویژگی‌هایی باشد؛ این ویژگی‌ها شامل داشتن مجوز‌ها و مدارک تحصیلی مرتبط، توانایی درمان بیماری‌های روانی، توانایی ارائه روش‌های ترک اعتیاد، ارائه روش‌های دارویی مناسب و... است. داشتن مجوز ها...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *