دکتر وحید دارابی » مقالات » مشاوره روانپزشکی
[wtr-time]

مشاوره روانپزشکی

مشاوره روانپزشکی

مشاوره روانپزشکی، گفت و گویی است که ما بین شما و روانپزشک صورت می گیرد تا با بررسی جوانب روانی، اجتماعی و پزشکی مشخص شود که چه اتفاقی برای شما افتاده است و سپس طرح درمانی جهت اصلاح شرایط موجود در نظر گرفته شود.

از آن جایی که تشخیص صحیح، درمان موثرتری را به همراه دارد، گفت و گو باید با مشکل و شکایات بیمار از زندگی و شرایط خود آغاز شود.

روانپزشک در جلسات مشاوره به بررسی اتفاقات و استرس های بیمار و هم چنین شرایط پزشکی و روانی در گذشته خواهد پرداخت. اطلاعات به دست آمده از این ارزیابی ها به همراه تست های آزمایشگاهی و یا سوابق پزشکی، به روانپزشک کمک می کنند تا طرح درمان موثرتری پایه ریزی شود.

مشاوره روانپزشکی

مشاوره روانپزشکی

در مشاوره روانپزشکی چه نوع مشکلاتی بررسی می گردد؟

مشاوره روانپزشکی به شما کمک می کند تا منبع مشکل از سه جهت مورد بررسی قرار بگیرد:

– بعد روانی (هر گونه استرس و یا تجربیات بد دوران کودکی)
– بعد بیولوژیکی (عوامل ارثی، هورمونی، تغذیه ای و یا بیماری های فیزیکی)
– بعد اجتماعی (تفاوت های فرهنگی و یا روابط خانوادگی)

جلسات مشاوره پزشکی به چه صورت است؟

بررسی مشکل از جهات گفته شده، جلسات مشاوره را خاص و منحصر به فرد می سازد. در بسیاری از موارد، شرکت در جلسات مشاوره، چشم انداز جدیدی را برای فرد ایجاد می کند و بیمار امید بیشتری به آینده خود خواهد داشت.

جلسات ساده مشاوره روانپزشکی در حدود دو تا سه ساعت زمان به طول می انجامد. اگر زمان کافی برای شرکت در جلسات ندارید، می توانید از قبل اطلاعات خود را آماده و روز مشاوره، آن را در اختیار روانپزشک قرار دهید. معمولا توصیه می شود فرد سه تا چهار مرتبه در جلسات مشاوره شرکت کند.

در کل، اطلاعات به دست آمده از شرایط بیمار، به تعیین الگوهای پاسخ به درمان کمک می کند و همین جمع آوری اطلاعات می تواند چند ساعتی را به خود اختصاص دهد.

دو سوم زمان مشاوره روانپزشکی به بررسی ماهیت مشکل، منشا به وجود آمدن مشکل و هم چنین طول دوره درمان در گذشته خواهد گذشت. مابقی زمان مشاور نیز به گفت و گو و ارزیابی مشکلات و توصیه های درمانی اختصاص داده می شود.

از آن جایی که هر فردی که برای مشاوره مراجعه می کند، شرایط و مشکلات خاص خود را دارد، هر مشاوره نیز به صورت کاملا خاص و متفاوت از فرد دیگری برگزار خواهد شد. جلسات مشاوره روانپزشکی بر اساس نیازها و نگرانی های مراجعه کننده جلو می رود.

آن چه که باید به آن اشاره کنیم این است که گفت و گوی میان مراجعه کننده و روانپزشک کاملا محرمانه باقی می ماند. گاهی نیاز است اعضای خانواده نیز در جلسات مشاوره شرکت کنند که البته این مورد ابتدا با خود مراجعه کننده در میان گذاشته خواهد شد.

درمان مشکلات در جلسات مشاوره پزشکی به چه صورت است؟

در برخی موارد، درمان دارویی برای مراجعه کننده در نظر گرفته می شود. در چنین شرایطی، توصیه می شود فرد دو هفته بعد از اولین جلسه مشاوره به روانپزشک مراجعه کند تا اثربخشی دارو مشخص شود، ممکن است گاهی نیاز به ایجاد تغییراتی در داروهای مصرفی باشد.

باور غلطی است که بسیاری از افراد فکر می کنند که مشاوره روانپزشکی و یا مراجعه به روانپزشک، الزاما به معنای مصرف دارو است. خیر چنین موردی درست نیست و گاهی ممکن است در طول درمان، نیاز به مصرف داروهایی باشد تا از میزان علائم افسردگی و یا اضطراب فرد کاسته شود.

بعد از مصرف مدت مشخص دارو و برطرف شدن مشکل، قطعا دیگر نیازی به مصرف دارو نخواهد بود و شرایط و علائم فرد همواره مورد بررسی قرار خواهد گرفت. درمان برای هر فرد کاملا منحصر به فرد است و زمان کافی ما بین جلسات گذاشته می شود تا فرد زمان کافی برای به کارگیری تکنیک های روان درمانی را داشته باشد. آن چه که اهمیت دارد این است که مراجعه کننده باید در این دوران، با روانپزشک خود در ارتباط باشد.

زمان و تعداد جلسات مشاوره با توجه به نیازها، نگرانی ها و ارتباطات در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید که تمامی مشکلات و نگرانی هر چند بسیار جزئی باید با روانپزشک در میان گذاشته شوند.

راه های ارتباطی با دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک:

شماره های تماس: 22584154 – 26471699

صفحه اینستاگرام: dr.vahiddarabi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

Source: http://www.abetterstateofmind.com/expectations.html
Source: https://www.gatewaypsychiatric.com/psychiatric-consultations/

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 9 =

Call Now Button