دکتر وحید دارابی » مشاوره خانواده چیست؟
[wtr-time]

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده

همه ما زندگی را در کانون خانواده آغاز می کنیم. این خانواده است که مشخص می کند چه کسی هستیم و قرار است چه کسی باشیم. در کل، شخصیت ما در خانواده شکل می گیرد. ما در خانواده عشق و احترام متقابل را یاد می گیریم.

اگر ما در خانواده ای به دنیا بیاییم که اعضای آن روابط سالمی با هم دارند، قطها ما نیز در آینده روابط سالم تری با دیگران خواهیم داشت. که البته عکس این مورد نیز وجود دارد.

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی، یکی از مشاوره هایی است که پیشنهاد می شود خانواده ها در آن شرکت کنند تا روابط سالم تر و مفیدتری با هم داشته باشند.

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده چیست؟

محوریت مشاوره خانواده، موضوعاتی است که بر سلامت و عملکرد خانواده تاثیر می گذارند. این نوع مشاوره به خانواده ها کمک می کند تا راحت تر بتوانند با دوره های سخت زندگی و یا مشکلات روحی- روانی کنار بیایند و اوضاع را کنترل کنند.

در مشاوره خانواده از تکنیک های متعددی استفاده می شود از گفتار درمانی گرفته تا رفتار درمانی و مشاوره فردی. همانند سایر روش های درمانی و مشاوره ها، تکنیک های به کار رفته در این نوع مشاوره، با توجه به شرایط و مشکلات موجود در خانواده تعیین خواهد شد.

مشکلات رفتاری و احساسی کودکان، یکی از دلایل شایع مراجعه خانواده ها برای مشاوره خانواده می باشد. گاهی نیاز است مشکل کودک در سطح خانواده مورد بررسی قرار بگیرد.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که مشاوره خانواده تنها مختص اعضای خونی نیست، بلکه تمامی افرادی که نقش حمایتی در زندگی فرد را دارند، می توانند در جلسات مشاوره شرکت کنند.

هدف از مشاوره خانواده چیست؟

هدف اصلی از مشاوره خانواده، رفع مشکلات روانی، ذهنی و احساسی در خانواده به کمک یکدیگر است. مشاوره خانواده، به اعضای خانواده کمک می کند تا:

– زندگی سالم تری داشته باشند
– روابط خود را بهبود بخشند
– مشکلات خود را داخل محیط خانواده حل کنند
– درک بهتری از یکدیگر پیدا کنند
– محیط امنی را برای یکدیگر فراهم کنند

هدف انجام مشاوره خانواده با توجه به مشکل و شرایط موجود در نظر گرفته می شود. که می تواند شامل موارد زیر باشد:

– زمانی که یکی از اعضای خانواده از مشکلات روانی شدید رنج می برد. مشاوره خانواده با این هدف انجام می شود که اعضای خانواده درک بهتری از اختلال موجود پیدا کنند و بتوانند فرد را مورد حمایت خود قرار دهند.

– زمانی که اعضای خانواده از لحاظ فرهنگی و اعتقادی با هم تفاوت دارند. هدف از مشاوره خانواده این خواهد بود که اعضای خانواده درک بهتری نسبت به هم پیدا کنند و بتوانند روابط سالم تری داشته باشند.

– زمانی که خانواده از نرم اصلی خارج شود. در چنین شرایطی، مشاوره خانواده به غیر از بررسی عوامل و مشکلات داخلی، به بررسی عوامل خارجی نیز خواهد پرداخت.

دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک با استفاده از تکنیک های روز دنیا به رفع مشکلات افراد می پردازد. جهت مشاوره با بهترین روانپزشک در تهران می توانید با شماره های 22584154 – 26471699 تماس حاصل فرمایید، یا به آدرس اینستاگرام دکتر وحید دارابی مراجعه نمایید.

مزایای مشاوره خانواده

از جمله مزایای مشاوره خانواده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– درک بهتر اعضای خانواده نسبت به هم
– بهبود روابط
– توانایی حل مشکلات
– احساس صمیمت بیشتر میان اعضای خانواده
– کاهش تضاد و اختلاف میان اعضای خانواده
علاوه بر این، از آن جایی که مشاوره خانواده باعث می شود:
– اعضاء هنگام مواجه با بحران، در کنار هم باشند
– به یکدیگر اعتماد بیشتری پیدا کنند
– محیط امنی در خانواده ایجاد شود
– از میزان اختلافات کاسته می شود

شاهد بهبود هر چه بیشتر روابط میان اعضای خانواده خواهیم بود. از دیگر مزایای مشاوره خانواده می توان به تقویت مهارت هایی از قبیل برقراری ارتباط و حل مشکل اشاره کرد. خانواده ها می توانند جهت تقویت بنیان خانواده و یادگیری مهارت های حل مشکل، از مزایای مشاوره خانواده بهره مند شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://positivepsychology.com/family-therapy/

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + دو =

Call Now Button