دکتر وحید دارابی » درمان انواع اختلالات » فوبیا چیست و انواع فوبیا را بشناسید

فوبیا چیست و انواع فوبیا را بشناسید

هر انسانی در موقعیت های مختلف واکنش های را از خود نشان می دهد که یکی از این واکنش ها ترس می باشد. در حقیقت ترس یک واکنش طبیعی است که برای انسان جنبه محافظتی دارد. اما در صورتی که فردی بیش از حد این واکنش را از خود نشان دهد به عنوان یک اختلال روانی به شمار می آید که بیمارگونه و غیر منطقی است.

به طور معمول افرادی که فوبیا یا ترس، همچنین اضطراب و استرس دارند به خودی خود می دانند که با واکنش های غیرطبیعی و غیر منطقی مواجه اند، اما توان غلبه بر آن را ندارند. متاسفانه ابتلا به این اختلال موجب می شود تا فرد توان کارکردهای فردی و اجتماعی خود را از دست بدهد.

فوبیا شیوع بالایی دارد و این آسیب و اختلال روانی در میان زنان بسیار شایع بوده ولی در مردان به عنوان دومین اختلال رایج به شمار می آید. حال با توجه به این شیوع بالا آشنایی و آگاهی از اختلال روانی بسیار حائز اهمیت می باشد. لذا ما در این نوشتار سعی داریم تا اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

فوبیا چیست و انواع فوبیا را بشناسید

فوبیا چیست و انواع فوبیا را بشناسید

علت فوبیا

علل متفاوتی می تواند منجر به بروز فوبیا در افراد شود اما عوامل ژنتیکی و محیطی از علل های بارز این نوع از اختلال به شمار می آید. گاهی اوقات اتفاقات و تجربات تلخ می تواند منجر به بروز فوبیا در افراد شود. همچنین داشتن سوابق درمان پزشکی سخت از دلایل ابتلا به فوبیا و ترس بیش از حد می باشد.

لازم به ذکر است، اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی و ابتلا به افسردگی می تواند از علل های ابتلا به ترس و فوبیا باشند.

 

انواع فوبیاهای خاص

فوبیا یا ترس دارای انواع مختلفی می باشد، که گاهی ممکن است فرد مبتلا به چند نوع فوبیا باشد. اما فوبیا به چند دسته تقسیم بندی می شود:

فوبیای حیوانات

عامل اصلی این نوع از فوبیا حیوانات می باشند. افرادی که مبتلا به این نوع از فوبیا هستند حتی با مواجهه با تصویر یا تصور آن حیوان از ترس دچار واکنش های اضطرابی می شوند. از میان حیوانات نه تا از شایعترین نوع فوبیا حیوانات شامل: فوبیای عنکبوت، فوبیای مار، زنبور، پرنده، موش، ماهی، سگ، سوسک و گربه می باشند.

فوبیای محیط های طبیعی

برخی از افراد از مواجهه با پدیده های طبیعی ترس دارند. پدیده های همچون فضاهای باز، فضاهای بسته و تاریک، شلوغی ها، ارتفاع، آب، رعد و برق، سیل، طوفان و …

فوبیای خون یا جراحت ها

نوع دیگری از فوبیا که درصد شیوع این نوع از فوبیا و ترس بسیار بالا می باشد و افرادی که با این نوع فوبیا مواجهه هستند با دیدن جراحات و خون دچار واکنش های اضطراب و ترس شدید می شوند. گاهی اوقات ممکن است افراد آنقدر از خون و جراحت ترس داشته باشند که سعی می کنند تا از قرار گرفتن در امکان تزریق، عمل های جراحی دوری کنند.

فوبیای اعمال و فرایندها

این نوع از فوبیا بدین صورت است که فرد در زمان مواجهه با اعمال و فرآیندی های خاصی دچار ترس و اضطراب می شود که این گونه ترس ها عبارت است از: رانندگی، پرواز، بودن در امکان بسته همانند آسانسور و … می باشد.

فوبیای اجتماعی

نوعی دیگر از فوبیا، فوبیای اجتماعی است که به طور معمول این افراد از حضور در مکان های اجتماعی شلوغ و صحبت در جمع بسیار می ترسند.

فوبیای اجتماعی

فوبیای اجتماعی

سایر فوبیا ها

برخی دیگر از افراد هستند که از اشیا همچون: دلقک و یا داشتن احساساتی همچون: تهوع، خفگی و … ترس بسیار شدیدی دارند.

انواع فوبیا های فرعی

این نوع از فوبیا ها به صورت رسمی جز بیماری های روانی نمی باشند اما نیازمند توجه خواهد بود که در این میان چند نوع هستند که درصد فوبیا آن ها بیشتر بوده و معروف تر می باشند که عبارت است از: مرگ، تنها بودن، تاریکی و … می باشد.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به فوبیا هستند؟

عوامل متعددی می تواند زمینه ساز ابتلا به فوبیا شود. سن، وضعیت اقتصادی و جنسیت از این گونه عوامل هستند. همچنین سابقه ی ابتلا به اختلالات اضطرابی خانوادگی از دیگر عوامل در معرض قرار گرفتن به فوبیا می باشد.

علائم فیزیکی ابتلا به فوبیا کدامند؟

افرادی که به فوبیا های بسیار شدید مبتلا هستند، با علائم فیزیکی مواجهه هستند که عبارت است از:

تپش قلب، خشکی دهان، تعریق شدید، سرگیجه و سیاهی چشم ها، لکنت گرفتن یا به نوعی بریده بریده صحبت کردن، مشکلات گوارشی، لرزش اندام ها، احساس خفگی، افزایش فشار خون و … می باشد.

روش های درمانی انواع فوبیا

فوبیا جز دسته ای از اختلالات اضطرابی می باشد که می تواند منجر به بروز مشکلات عمده ای در افراد شود و تا حدود زیادی موجب اختلال در فعالیت های فرد گردد.

روش های درمانی با توجه به برخی عوامل متفاوت می باشد. روش های همچون دارو درمانی، شناخته درمانی، حساسیت زدایی منظم، ریلکسیشن یا دیگر روش ها که در درمان فوبیا نقش بسزایی دارند. با مشورت و مشاوره با یک روانپزشک می توانید مشکلات خود را درمان و توصیه های لازم را دریافت نمایید.

درمان فوبیا

درمان فوبیا

کلام آخر

فوبیا یک اختلال روانی است که اکثریت افرادی که با آن مواجهه هستند از آن آگاهند زیرا این اختلال بر روی عملکرد و کارکرد فعالیت های آن تاثیر منفی می گذارد. جالب است بدانید اگر به این نوع از اختلال روانی مبتلا هستید به هیچ عنوان ناراحت و نگران نباشید زیرا با مشورت با یک روانپزشک می توان به درمان مشکل خود پرداخت و از آن رهایی یافت.

راه های ارتباطی با دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک:

شماره های تماس: 22584154 – 26471699

صفحه اینستاگرام: dr.vahiddarabi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
علت راه رفتن در خواب

علت راه رفتن در خواب

اختلال خوابگردی با رفتار پیچیده ای مانند راه رفتن در هنگام خواب مشخص می شود. صحبت‌های بی‌معنی ممکن است گاهی اوقات با این موضوع همراه باشد. این نوع از اختلال معمولاً در اواسط کودکی و نوجوانی رخ می دهد اما می تواند تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. به نظر می رسد در عوامل...

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین

تخمین زده می شود که 9 درصد از افراد کشور حداقل با یک اختلال خلقی زندگی می کنند، یک وضعیت سلامت روانی که باعث ناراحتی قابل توجهی می شود و با الگوهای رفتاری یا فکری که بر خلاف هنجارهای فرهنگی است مشخص می شود. یکی از این اختلالات رایج، اختلال شخصیت اجتنابی (AVPD) است. در...

بهترین راه مقابله با افسردگی فصلی

بهترین راه مقابله با افسردگی فصلی

افسردگی یک نوع اختلال خلقی است که با احساس غم و نا امیدی فراوانی همراه است. این اختلال خلقی می تواند تاثیرات منفی بسیاری بر زندگی افراد مبتلا به آن و حتی اطرافیان ان بگذارد. اینگونه افراد عموما اجتماع گریز می شوند و خود را در تنهایی غرق می کنند و دیگر کار های مورد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *