دکتر وحید دارابی » رفتارهای مختل اجتماعی در اعتیاد

رفتارهای مختل اجتماعی در اعتیاد

رفتارهای مختل اجتماعی در اعتیاد

 

 

یکی از اجزای تعریف اعتیاد وابسته بودن به ماده ای است که رفتار اجتماعی را تغییر می دهد. در افراد معتاد رفتارهای نرمال خانوادگی و فردی تغییرات عمده ای می کند.

این افراد از اجتماعاتی که اعتیاد آن ها مورد توجه قرار می گیرد، پرهیز می کنند و حتی از خانواده خود برای آنکه مورد سوال قرار نگیرند، فراری هستند.

معتادن به علت اینکه قادر به برقراری روابط عاطفی نیستند، روابط سالم اجتماعی را از دست می دهند و دچار حاشیه نشینی اجتماعی می شوند.

رفت و آمدهای مشکوک، دوستان ناباب، دروغ گویی، بی مسئولیتی و بی توجهی به مسائل مالی و مشکلات خانواده، بی توجه به نیازهای عاطفی، همسر و فرزندان از جمله تغییرات این افراد است.

رفتارهای مختل اجتماعی در اعتیاد

رفتارهای مختل اجتماعی در اعتیاد

چه علائم نشان می دهد که فرد معتاد است؟

در افراد معتاد علائمی همچون: شب نشینی های مکرر، خروج مکرر و بی دلیل از خانه، پنهان کاری در منزل و محل کار، غیبت از محل کار، افت تحصیلی و ترک تحصیل، بی توجهی به نظافت شخصی و مرتب بودن به ظاهر و لباس اغلب دیده می شود.

این افراد معمولا مشکلات مالی داشته و جهت تهیه مواد مصرفی و قرض گرفتن از دیگران به تکدی گری، سرقت از وسایل خونه و وسایل دیگران و یا اقدام به فروش مواد مخدر می کنند.

مشکلات اجتماعی افراد معتاد

هر کدام از این رفتارهای نامناسب به مشکلات اجتماعی دیگری چون؛ بازداشت های مکرر، ضربه و جر، حبس های طولانی خانواده های بی سرپرست و طلاق منجر خواهد شد.

دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک با استفاده از تکنیک های روز دنیا به رفع مشکلات افراد می پردازد. جهت مشاوره با بهترین روانپزشک در تهران می توانید با شماره های 22584154 – 26471699 تماس حاصل فرمایید، یا به آدرس اینستاگرام دکتر وحید دارابی مراجعه نمایید.

بیماری های همراه با اعتیاد

دومین عامل اصلی که در افراد معتاد رفتارهای اجتماعی آن ها را مختل می کند. بیماری های همراه با اعتیاد است، بیماری های جسمی و روانی به وجود آمده به دنبال مصرف مواد، تشدید کننده رفتارهای اجتماعی نامناسب معتادین است.

افسردگی حاصل از اعتیاد علائمی چون: گوشه گیری، کم حرفی، ارتباط پایین خانوادگی، اختلال جنسی، بی انگیزگی برای کار و عدم توان ابراز محبت به همسر و فرزندان را تشدید می کند.

بیماران سایکوتیک

بیماران سایکوتیک

بیماران سایکوتیک حاصل از اعتیاد با افکار بدبینانه به همسر علاوه بر اینکه بنیان خانواده را متلاشی خواهند کرد، گاهی رفتارهای خطرناک آن ها نسبت به همسر منجر به جنایات غیرقابل جبرانی خواهد شد.

معتادان سایکوتیک به دنبال افراد مورد تهدید بودن، تحت تعقب بودن و کنترل شدن از طرف دشمنان و مقامات انتظامی روز به روز منزوی تر از اجتماع خواهند شد و یا به ضرب و جر و اعمال جنائی منتهی خواهد شد.

اضطراب، وسواس فکری و عملی گوناگون، خلق ناپایدار معتادن از سایر بیماری های هستند که منجر به رفتارهای غیر طبیعی اجتماعی معتادان به مواد خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اعصاب و روان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

مقالات مرتبط
ترک اعتیاد الکل

ترک اعتیاد الکل

شاید فکر کنید که الکل جز مواد اعتیادآور مانند مواد مخدر نیست اما در اشتباه هستید. الکل یکی از شایع ترین مواد اعتیادآور و آسیب زاست و به دلیل ممنوعیت این ماده در کشور ما منجر به این شده که مورد سو استفاده افرادی شود که از مواد اولیه بد و بسیار مضر برای الکل استفاده کنند که گاها منجر به مرگ و کما رفتن و یا حتی کوری می شود.

علل روانشناختی اعتیاد

علل روانشناختی اعتیاد

اعتیاد یکی از مسائلی است که صرفا جسم افراد را در گیر نمی کند بلکه روان آدم ها نیز به آنها درگیر شده و مهم ترین بخش دشواری ترک اعتیاد نیز رها کردن روح آدم ها و عادت های روانی آدم ها از بند مواد مخدر می باشد.

روش های ترک سیگار

روش های ترک سیگار

ترک سیگار از مهم ترین اقداماتی است که بسیاری از سیگاری ها قصد آن را دارند اما به دلایل مختلفی موفق به عملی ساختن آن نمی شوند. اما در این بین هستند افرادی که جدیت شان را در این تصمیم ( تصمیم مبنی بر ترک سیگار) در قالب تلاش های مختلف نشان می دهند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *