دکتر وحید دارابی » درمان انواع اختلالات » ترنس چیست و چه علائمی دارد

ترنس چیست و چه علائمی دارد

ترنس که نام دیگر آن تراجنسی می باشد به افرادی گفته می شود که هویت جنسی خود را قبول نداشته و رفتار های خاصی دارند. این افراد معمولا رفتار هایشان مانند رفتار های جنس مخالف است. ترنس ممکن ااست در همه جوامع و در هر قسمتی از دنیا وجود داشته باشد اما نکته غم انگیز این است که این افراد معمولا مورد تمسخر دیگر افراد قرار می گیرند در صورتیکه با بالا رفتن سطح فرهنگ جامعه نباید چنین رفتاری شود. این افراد دارای شخصیت مخالف با هم جنسان خود هستند و این موضوعی نیست که نتیجه آن طرد شدن این افراد باشد.

تراجنستی

ترنس زن

ترنس زن که به آن ها تراجنسی زن نیز گفته می شود به مردانی گفته می شود که دارای روحیه زنانه بوده و بیشتر اخلاق ها و کار هایی که انجام می دهند شبیه به زنان است تا مردان. این افراد دارای ظاهر مردانه اما باطن و اخلاقیات کاملا زنانه هستند و همین باعث می شود توسط دیگران مورد تمسخر قرار گیرند.

ترنس مرد

اینگونه افراد که به آن ها تراجنسی زن مرد نیز می گویند زنان یا دخترانی هستند که عواطف و روحیات شبیه به مردان داشته و تمایلاتشان مانند آن ها می باشد. افراد زمانی که اینگونه هستند بسیار اذیت شده و در جامعه راحت نیستند. در مجموع این افراد دارای شمایل زنانه بوده اما تمایلات روحی آن ها مردانه است.

دگر جنسگونه مرد به زن یا زن به مرد

افراد دگرجنسگونه افرادی هستند که دارای رفتار های متفاوت بوده اما دوست ندارند جراحی تغییر جنسیت انجام دهند و ظاهرشان را با روحیات و تمایلاتشان هماهنگ سازند. این افراد کاملا با افراد تراجنسی فرق می کنند و  بسیاری از افراد با رفتار های خاص در این گروه قرار می گیرند. برای مثال دو جنسه ها، درگ کوئین ها و افراد مشابه جزء دسته دگر جنسگونه ها قرار می گیرند.

علائم ترنس بودن فرزندان

طبق تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نتیجه حاصل شده است که بسیاری از افراد ترنس این زمینه را از جنینی یعنی زمانی که در شکم مادر هستند دارند و ریشه در ژنتیک آن ها دارد. مادران با دانستن علائم این اختلال می توانند خیلی زود این موضوع را تشخیص داده و کودک خود را نزد بهترین روانپزشک در تهران ببرند. این علائم عبارتند از:

  • کودک معمولا از بازی با هم جنس خود اجتناب می نماید.
  • هنگام خرید اسباب بازی بیشتر تمایل به اسباب بازی های جنس مخالف خود دارد.
  • در مدرسه یا محیط هایی که دختران از پسران جدا می شوند نسبت به همجنسان خود ناسازگار بوده و تمایل به ماندن ندارد.
  • از لحاظ شخصیتی و اخلاقی دارای شخصیتی متفاوت از هم جنسان خود است.
  • نسبت به دوران بلوغ خود بسیار ناسازگاری نشان می دهد.
  • لباس هایی که مخصوص جنس خودشان است را دوست ندارند.
ترنس چیست

چگونه بفهمیم ترنسجر هستیم؟

اگر شما هم تصور می کنید از بدو تولد دارای رفتار های مغایرتی با جنسیت خود بوده اید و با هویت جنسی متفاوت از ظاهر خود دارید و به دنبال اطمینان از این موضوع با انجام تست هستید باید بگوییم متاسفانه هیچ تستی در این زمینه وجود ندارد. در واقع نمی توان با انجام یک تست متوجه این موضوع شد و نتیجه بسیاری از روانشناسان حاکی از آن است که بهترین راهنما برای شما بررسی عواطف و احساساتتان است که با استفاده از آن ها می توانید به هویت درونی خود پی ببرید. همچنین صحبت با یک روانشناس و روانکاو خوب می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

نشانه های افراد ترنس که ممکن است شما هم داشته باشید

افرادی که ترنس هستند دارای اخلاق های خاص خود هستند، این رفتار ها عبارتند از:

کسانی که درباره رفتار های تراجنسی کنجکاو بوده و بسیار در این باره تحقیقت انجام می دهند ممکن است خود دارای این علائم باشند. البته این موضوع نمی تواند علائم دقیق باشد و ممکن است فرد فقط درباره این موضوع بخواهد آگاه باشد.

این افراد از شروع زندگی خود جنسیت خود را دوست نداشته و از آن نا راضی هستند. این افراد تمایل دارند جنسیت مخالف داشته باشند.

مهم ترین علائم که می توان به آن استناد کرد این است که فرد رفتارش مخالف جنسیتش بوده و یه طور مثال اگر زن است مانند مردان عمل می کند.

این افراد تمایلی به پوشیدن لباس های مناسب جنسیت خود نداشته و مغایر با آن می پوشند. معمولا این موضوع می تواند از تراجنسیتی خبر دهد.

معمولا افرادی که دارای مشکلات ترنس بودن هستند نمی توانند به طور کامل با هم جنسان خود ارتباط بر قرار کنند و همین دعامل سبب گوشه گیری این افراد در جمع ها می شود.

ما در این مقاله به علائم این گونه افراد پرداخته ایم تا اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که دارای این علائم هستید هر چه سریع تر برای درمان به روانکاو مراجعه نمایید.

تغییر جنسیت و درمان ترنس

اگر فردی دارای نشانه های بالا می باشد بهتر است برای اطمینان از آن و درمان به یک روانشناس مراجعه نماید تا هر چه سریع تر اگر لازم است تغییر جنسیت انجام شود.

تا به حال درمانی که برای این مشکل ارئه شده است جراحی تغییر جنسیت بوده و غیر از آن راهی نیست. اما برای فهمیدن از ابتلا به تراجنسیتی باید به روانپزشک مراجعه شود. تغییر جنسیت در مرحله اول به هورمون درمانی می پردازد و سپس فرد در همین مراحل تست های شخصیتی انجام می دهد. به مرور زمان فرد با انجام جراحی و تحت درمان روانپزشک بودن می تواند از نظر فیزیکی و اخلاقی به جنسیت مورد نظر خود دست یابد.

افراد ترنس

در آخر اینکه ..

لازم است بدانید علائم ذکر شده نمی تواند به طور قطع مشخص کند شما ترنس هستید و لازم است اگر مشکوک به این موضوع می باشید با پزشک صحبت کرده و راهنمایی های لازم را بگیرید. در نهایت فراموش نکنید که بهترین راه حل مشکل شما مشاوره و روان درمانی با روانپزشک با تجربه است. دکتر وحید دارابی یکی از بهترین روانپزشک های ایران در این زمینه است که میتواند به شما در این راستا کمک کند.

دکتر وحید دارابی

دکتر وحید دارابی

روانپزشک و مشاور خانواده
موفق به اخذ دیپلم و ورود به دانشگاه علوم پزشکی در سال 1367 و فارغ التحصیل پزشک عمومی در سال 1375 بودند. در ضمن ورود به دوره رزیدنتی روانپزشکی در سال 1381 و موفق به اخذ بورد تخصصی روانپزشکی در سال 1384 شده اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
افسردگی فصلی چیست؟ و با چه نشانه هایی همراه است؟

افسردگی فصلی چیست؟ و با چه نشانه هایی همراه است؟

افسردگی فصلی چیست؟ عده ای از افراد هستند که ممکن است در تعدادی از ماه های سال همانند پاییز و زمستان احساس خوبی نداشته باشند یا به عبارتی دیگر به افسردگی فصلی مبتلا شده باشند. لازم است بدانید که این تغییرات کاملا طبیعی و ناشی از جو آب و هوا است. در ادامه این مقاله به...

وسواس در جوانان و نشانه های آن

وسواس در جوانان و نشانه های آن

اختلال وسواس فکری عملی یا OCD  یکی از اختلالات روانی است که معمولاً افراد بالای 18 سال به آن مبتلا هستند. اما در برخی موارد، این اختلال در جوانان هم دیده می‌شود.اختلال وسواس در جوانان به این معناست که فرد دارای تفکراتی است که به صورت مداوم در افکارشان تکرار می...

اختلال وسواس در کودکان از علائم تا تشخیص

اختلال وسواس در کودکان از علائم تا تشخیص

افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) نگران انجام افکار و اعمالی هستند که ممکن است برای افراد دیگر احمقانه یا غیرمنطقی به نظر برسد. این افکار مکرر (وسواس) و اعمال تکراری (اجبار) غیرقابل کنترل هستند و می توانند زندگی آنها را مختل کنند و در نهایت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *