ترک اعتیاد

امروزه مردم زیادی با اعتیاد و انواع مختلف آن درگیر هستند. هدف این مقاله صرفا توضیح در مورد اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی می‌باشد. اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند آنقدر زندگی فرد را به خود مشغول کند که او را از انجام امور روزمره‌ی ساده نیز باز دارد. به همین دلیل لازم است در مورد اعتیاد و آسیب‌های آن اطلاعات داشته باشیم.

 

اعتیاد چیست؟

اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که فرد مبتلا به آن در تمام زمینه‌های زندگی دچار لغزش و آسیب خواهد شد. در درجه‌ی اول برای درمان این بیماری اجتماعی بایست به علت‌های گرایش بیمار به مواد مخدر پرداخته شود، چرا که فقط در این حالت است که می‌توان آن را کاملا درمان کرد. در غیر این صورت ممکن است فرد معتاد، حتی پس از گذراندن دوره‌ی ترک اعتیاد، دوباره به دامن آن بازگردد.

انواع مواد مخدر

مواد مخدر انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها می‌تواند به نوعی آسیب‌زننده باشند. برخی از انواع مواد مخدر بر روی اعصاب مصرف کننده تاثیر می‌گذارند. آسیب دیدن اعصاب فرد باعث می‌شود در امور روزمره‌ی فکری و بدنی خود دچار مشکل شود. این مواد سستی‌زا شامل دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی هستند. انواع طبیعی آن از گیاهان درست می‌شوند و انواع مصنوعی آن نتیجه‌ی ترکیب چندین ماده‌ی دارویی و شیمیایی با یکدیگر است. مواد مخدر می‌تواند توهم‌زا و انرژی بخش باشند.

مواد مخدر چه تاثیرات مضری دارد؟

مواد مخدر می‌تواند بر بدن و رفتار فرد تاثیرات آسیب‌زننده‌ای داشته باشد. می‌تواند موجب افزایش اضطراب، ناخوشی و بی‌قراری شود. همچنین آسیب‌های جسمی و فیزیکی که بر فرد وارد می‌کند نیز غیرقابل چشم‌پوشی است. سلول‌های دفاعی بدن فرد کاهش پیدا می‌کند و خطر ابتلا به سرطان در افراد معتاد بیشتر از دیگران خواهد شد. از بین رفتن تعادل شیمیایی بدن نیز یکی دیگر از آسیب‌های فیزیکی بر بدن است.

ترک اعتیاد چیست؟

به مجموعه فعالیت‌های درمانی روانی یا پزشکی به منظور دست‌کشیدن از مصرف مواد مخدر گفته می‌شود. به دلیل آن‌که گفته می‌شود اعتیاد یک نوع بیماری است پس رهایی از آن می‌تواند به نوعی بهبود نیز تلقی شود. بهبودی از اعتیاد یک فرآیند تغییر است که فرد درگیر با مواد مخدر در آن تلاش می‌کند که تمام قوای از دست رفته‌ی خود را بازگرداند و دوباره کنترل زندگی خود را در دست بگیرد.

آشنایی با نحوه ترک اعتیاد

آشنایی با نحوه ترک اعتیاد

چگونه می‌توان اعتیاد را ترک کرد؟

برای درمان اعتیاد روش‌های گوناگونی وجود دارد. در مواردی که اعتیاد شدت و قدمت کم‌تری دارد می‌توان با درمان‌های خانگی فرد را در مدت زمان کوتاهی درمان کرد. همچنین با امیدبخشی و انگیزه‌دهی به فرد درگیر با اعتیاد می‌توان او را از این شرایط دور نگاه داشت، اما در شرایطی که از اعتیاد فرد مدت زمان بیشتری گذشته است، دیگر درمان‌های خانگی نمی‌توانند موثر باشند و لازم است فرد به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کند.

در مراکز ترک اعتیاد چه اقداماتی انجام می‌شود؟

در این مراکز که به آن‌ها مراکز بازپروری نیز گفته می‌شود، فرد پس از پذیرش،  دوره‌های درمانی خود را تحت نظارت مددکاران می‌گذراند. در این مراکز در مرحله‌ی اول مددجو را در شرایط قرنطینه قرار می‌دهند تا طی آن سموم بدن بیمار خارج شود. سپس در جلسات و دوره‌های ترک اعتیاد شرکت می‌کند تا مهارت‌های زندگی را دوباره از نو بیاموزد. در این مراکز دوره‌های مهارت‌آموزی نیز برگزار می‌شود که بیمارانی که بعد از ترک، دغدغه‌ی کسب و کار دارند را بی‌نیاز گرداند. مددکاران همواره تلاش می‌کنند تا انگیزه و امید را در افراد بازگردانند. پس اگر به هر دلیلی انگیزه‌‌ی این افراد از بین رفت، وظیفه‌ی مددکاران است که آن را از نو تقویت کنند. همچنین تماس با خانواده‌های ایشان و مطلع کردنشان از وضعیت فرد نیز از امور دیگری است که در این مراکز انجام می‌شود.

در این مراکز با مشاوره رفتاری و کشف ریشه‌ی اختلالات رفتاری فرد را تحت نظر قرار می‌دهند تا تمام آسیب‌های وارد شده به او درمان شوند تا او دوباره گرفتار چنگال اعتیاد نشود. بیماری که به مدت طولانی با اعتیاد درگیر بوده است مهارت‌های ساده‌ی زندگی را از یاد برده است، توانایی برقراری ارتباط با دیگران را ندارد و به دلیل تحقیر و سرکوبی که در زمان اعتیاد تحمل کرده است اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست داده است. مددکاران در این مراکز تلاش می‌کنند تا مهارت‌های اجتماعی را از نو به او بیاموزند و اعتماد به نفس از دست رفته‌ی او را دوباره بازگردانند.

فرد مبتلا که در پروسه‌ی درمان قرار دارد باید چه بکند؟

این افراد باید بدانند که در مراحل اولیه‌ی درمان، احساس اضطراب، ترس و بی‌قراری کاملا طبیعی است و برای غلبه به این احساسات باید تمام تلاش خود را در جهت پذیرش بیماری به کار ببندد. افکار منفی خود را شناسایی کنند و با آن‌ها به مبارزه بپردازند. همچنین لازم است بدانند که خماری یکی از نخستین احساساتی است که فرد با آن مواجه خواهد شد. پس باید نحوه‌ی تحمل این احساس را به خوبی بیاموزد. همچنین ممکن است فرد دچار نوسانات اخلاقی شود، که کاملا طبیعی است. فرد باید در درجه‌ی اول باور داشته باشد که در نهایت بهبودی حاصل خواهد شد و باید به روند درمانش اعتماد کند.

دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان – روانپزشک با استفاده از تکنیک های روز دنیا به رفع مشکلات افراد می پردازد. جهت مشاوره با بهترین روانپزشک در تهران می توانید با شماره های 22584154 – 26471699 تماس حاصل فرمایید، یا به آدرس اینستاگرام دکتر وحید دارابی مراجعه نمایید.

خودداری از بازگشت به اعتیاد

پس از اینکه بهبودی حاصل شد، فرد باید تمام توان خود را برای جلوگیری از بازگشت به دامن اعتیاد به کار بگیرد. البته در مراکز ترک اعتیاد آموزش‌های کافی در جهت جلوگیری از بازگشت به دامن اعتیاد به فرد داده می‌شود اما لازم است که فرد، توانایی نه گفتن را در خود تقویت کند تا دوباره در چنگال اعتیاد گرفتار نشود.

توصیه‌هایی برای والدینی که فرزندانشان نوجوان هستند

نوجوانان در سن بسیار حساسی هستند و بیشتر از سایر گروه‌های سنی در معرض خطر ابتلا به اعتیاد می باشند. بنابراین والدین باید بدانند که چگونه با آن‌ها برخورد کنند. در درجه‌ی اول لازم است که والدین در مورد اعتیاد مطالعه داشته باشند و با انواع مواد مخدر و علائم ابتلا به آن آشنا باشند. همچنین به عنوان والدین باید شرایطی برای نوجوان خود بسازند که در آن احساس آرامش کنند و نخواهند که به بیرون از منزل پناه ببرد. والدین موظفند که فرزندانشان را نسبت به عواقب اعتیاد و مضرات آن آگاه سازند و هشدارهای لازم را به آن‌ها بدهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اعصاب و روان در تهران مراجعه نمایید.

Call Now Button